תיכון
יסודי
גני ילדים

סרטים > תיכון > אדם בחברה

תרומת כליה - מסע משנה חיים

בעקבות הרצאה של הרב ישעיהו הבר, החליט לפני מספר חודשים אביעד יזרעאלי משדמות מחולה, לצאת למסע משנה חיים ולתרום כליה (נענע, תיעודי, 11 דק׳)
לצפיה

סרטון הפלאפל

סרטון הפלאפל

מצלמות נסתרות יבדקו כיצד יגיבו אנשים ברחוב לילד רעב (קשת, 6 דק׳).
לצפיה

זוג נשוי מיוחד- עלי שיח

זוג נשוי מיוחד- עלי שיח

ראובן ושלומית בן עזרא, זוג נשוי עם תסמונת דאון, מספרים על ההכרות, על החתונה ועל חיי הנישואין שלהם.
מרגש עד דמעות (עלי שיח, 3 דק')

לצפיה

כמה רחוק תלכו בשביל כסף?

כמה רחוק תלכו בשביל כסף?

עד כמה רחוק אנשים מסוגלים ללכת כדי למנוע גנבה של כסף מאדם שהם לא מכירים? הסרטון מציג ניסוי חברתי שנעשה בנושא (Diverse Time, תיעודי ,4:27 דקות).
לצפיה

לרקוד על המדרגות

לרקוד על המדרגות

ניסוי חברתי מעניין שבא לבדוק באילו אמצעים ניתן לשנות התנהגות ותפיסת עולם:
בחלק הראשון של הסרטון, ניתן לראות שאנשים מעדיפים לעלות במדרגות נעות על פני מדרגות רגילות. בחלק השני, המדרגות הרגילות הופכות למדרגות מוזיקליות שמשמיעות צלילים - והתוצאות בהתאם. מתאים לסדנאות על חשיבה מחוץ לקופסה ויצירתיות. (The Fun Thoery, אורך: 1:47, ללא מילים).
לצפיה

מתנת המשפחה

מתנת המשפחה

סרטון קצר על זוג דובים שחוזרים הביתה לחג ומגלים שבעצם אף אחד לא מחכה להם. מומלץ לשיעורי חברה - על האנשים הבודדים שחיים בתוכנו, כמו גם על מתנת המשפחה שהתרגלנו לקחת כמובנת מאליה (Heathrow Airport, אורך: 1:10, ללא מילים).

לצפיה

בוקר עם חיוך

בוקר עם חיוך

מה יכול לגרום לאנשים שבדרכם לעבודה להתחיל את היום שלהם אחרת לגמרי? (Volkswagen, אורך: 1:41, ללא מילים).

לצפיה

שומרת אחי

שומרת אחי

האחים תומר ושני על תקשורת מבעד לאוטיזם, על היחס לנכות ועל שמחה בחיים שקבלנו (כאן | תאגיד השידור הישראלי, תיעודי, 2:46 דקות).
לצפיה

האומץ לשנות

האומץ לשנות

פתאום באמצע החיים מחליטה משפחה שהיא רוצה לעשות טוב בעולם, ולהציל על הדרך כמה עולמות קטנים. אז הם מחליטים לאמץ תשעה ילדים ממקומות שונים בעולם. מכאן מתחיל הסיפור המופלא על אידאלים, והטוב שנמצא וקיים בעולם ('בואו וראו', תיעודי, 6:31 דקות, אנגלית עם תרגום).
לצפיה

שובר מסך

שובר מסך

משאל רחוב על התלות שלנו בסמארטפונים, מפגש ושיח עם אנשים שחייהם סביב הסמארטפון, ועם אחרים שבחרו לחיות בלעדיו (סרט גמר - אולפנ בהר"ן, דוקומנטרי, 13:42 דקות).
לצפיה

הבהלה מהקונרפימיות

הבהלה מהקונרפימיות

סרטון קצר ומרגש על אבא ובן שמגלים שהחיים הם הרבה יותר מ'הליכה על הקווים'. על הקונפורמיות המובנת שלנו והצורך התמידי לרצות את הסביבה ('דומים', אנימציה, 8:01 דקות).
לצפיה

שלושה בסירת הצלה אחת

שלושה בסירת הצלה אחת

סרטון קצר ואופטימי על חבורת צעירים שהחליטו לשנות את מנגינת האומללות של העולם, ולקיים סולידריות עם הנחשלים בחברה במלוא מובן המילה (תיעודי, 3:53 דקות).

לצפיה

לשחות נגד הזרם

לשחות נגד הזרם

"אתם חייבים להאמין שהרעיונות שלכם מקוריים, שהם מקוריים שלכם. אפילו אם אנשים שהם יחשבו מוזרים". על עצמאות מחשבתית, ועל הקושי להחזיק בדעה עצמאית מול האחרים (מתוך הסרט 'ללכת שבי אחריו', עלילתי, 2:10 דקות).
לצפיה

הפליט

הפליט

סיפורה של תלמידת אולפנה שפוגשת ילד סורי שהגיע לחופי הארץ באופן לא חוקי. היא מחליטה להסתיר אותו ולדאוג למחסורו, עד שהיא מגלה את האמת המרה אודותיו (אולפנת אמי"ת רחובות, עלילתי, 11:59).
לצפיה

סיבוב הופעות

סיבוב הופעות

יוסי, חבר בלהקה מוזיקלית המתמודדת בתחרות, מתבקש על ידי אלון, המנצח הקודם, להחליף אותו ביום התחרות. כאחד שנחשב ל'אאוטסיידר', יוסי לא זוכה לשיתוף פעולה מצד חבריו ללהקה, עד לאירוע אחד שמשנה את הכל.. (הישיבה התיכונית קרית הרצוג, עלילתי, 16:57).
לצפיה

פייסבוק ואושר

פייסבוק ואושר

האם הפייסבוק הופך אותנו למאושרים יותר? מחקר שנערך ע"י אילה ארד, אוהד ברזילי ומעיין פרצ'יק, עונה על שאלה זו, ומדגיש את ההשפעה של ההשוואה החברתית על אושר (אנימציה עם כתוביות בעברית, 2:35 דקות).

לצפיה

אח שלי

אח שלי

אחים ואמהות מספרים על החיים לצד ילד אוטיסט. הסרט מבטא את הצרכים מבחינה טכנית ומנטלית, ואת הרצונות והתקוות של בני המשפחה כולה (ארגון אלו"ט, תיעודי, 11:03 דקות).
לצפיה

אח שלי גיבור

אח שלי גיבור

סרטון שהופק לכבוד יום ההוקרה לפצועי צה"ל.
אחיו הגדול של נעם מתאושש מפציעה וחוזר לצבא, אלא שלנעם קשה לוותר על הקירבה לאחיו, ולכן הוא מחליט לפעול. נעם גונב את המדים של יובל בלילה לפני חזרתו לבסיס, וכאן מסתבכת העלילה. נעם ואחיו לומדים יחד מה המשמעות של נתינה, שותפות, ערבות וגבורה למען העם והמדינה.
מתאים לפיתוח שיח על הצבא, המדינה, ועל הקרבה בכלל...
('זהות', עלילתי, 12:35 דקות).

לצפיה

האיש שהפך את הנוכלות למקצוע

האיש שהפך את הנוכלות למקצוע

סרטון קצר על רונן בר שירה, איש שעל כשרונו המיוחד מעידים רבים, אך אלו דווקא אותם אנשים שנפגעו מהכישרון שלו להוליך אותם שולל. סרט שמראה בבהירות אכזרית כיצד ניתן לנצל כישרון לכל כיוון - לטוב, או לצד השני. מתאים לפתיחת נושאים כמו : בחירה, עצמאות, בין אדם לחברו (כאן|תאגיד השידור הישראלי, תיעודי, 10:08 דקות).
לצפיה

מעורבות חברתית

מעורבות חברתית

סרטון קצר המדגים את מהותה של המעורבות החברתית: נתינה לאחר מבלי לצפות לגמול (עלילתי, 4:41 דקות).
לצפיה

הישר והטוב

הישר והטוב

נער ערבי ישראלי ביקש לנחם את משפחתה של הלל-יפה אריאל ז"ל, למרות שספג איומים על חייו. על הליכה אחרי העדר למול נחישות וזקיפת קומה (ראיון, אולפן מבט, 2:57 דקות).
לצפיה

העולם זקוק לאנשים כמוך

העולם זקוק לאנשים כמוך

זוג זקנים עוברים ברחוב ונאבקים עם מטענם הכבד. רבים בוחרים להתעלם, אך יש כאלו שמצפונם אינו מניח להם לעשות זאת (דוקומנטרי, 3:09 דקות).
לצפיה

תפילה זכה

אב לבחור מפגר לומד לקבל את בנו מול הקהילה המתבדלת (מעלה, עלילתי, 25 דק').
לצפיה

מלאי חיים

על ההתמודדות של רוני, ילדה בת 12, נשלחת על ידי אמה לקייטנת הרזיה לילדים שמנים - "מלאי חיים" (מעלה, 15 דק').
לצפיה

א - מעיישה

מערכת היחסים החמה בין מנדל - ניצול שואה מבוגר, לבין חוזה - העוזר שלו, עומדת למבחן, כשמתברר שלחוזה אין רשיון עבודה והמשטרה מגיעה לשכונה כדי לאסור עובדים זרים (מעלה, עלילתי, 18 דק').
לצפיה

פינג פונג

פינג פונג

אלון ועמית חברי ילדות החולקים את אהבתם למשחק הפינג פונג. לקראת האימונים לטורניר, מחליט דניאל, קפטן נבחרת הפינג פונג הכיתתית, להחליף את עמית באופיר חברו הטוב. החילוף מעמיד את החברות של אלון ועמית במבחן (בית הספר ממ"ד אזורי סוסיא ועמותת להב, עלילתי, 14:35).

לצפיה

התמונה המלאה

התמונה המלאה

סרטון קצר וקליל המציג כיצד לעיתים איננו רואים את תמונת המצב בשלמותה, וממחיש מדוע אנו צריכים לדון כל אדם לכף זכות (אנימציה, 4 דק').
לצפיה

להתנתק כדי להתחבר

להתנתק כדי להתחבר

כאשר הפלאפון תופס מקום נכבד כל כך, גם על חשבון עבודה, משפחה וחברים... לפעמים צריך להתנתק ממנו, כדי להצליח להתחבר מחדש לעולם. סרטון קצר וחזק. (עלילתי, 2:13 דקות)

לצפיה

שיעור אווזי הבר

שיעור אווזי הבר

מה אווזי הבר יכולים ללמד אותנו, חברת בני האדם? (2:40 דקות)
לצפיה

חיבוק חופשי

חיבוק חופשי

כמה קל לחבק כשלא רואים מה יש בפנים... סרטון שגורם לאנשים לקבל את ההבדלים ואת השונים... אנחנו לא צריכים להישאר חבויים בכדי לקבל או לתת חיבוקים! (1:30 דקות)

לצפיה

הנדיבות תמיד חוזרת...

הנדיבות תמיד חוזרת...

לפעמים מהסיפורים הכי פשוטים בחיים אפשר ללמוד המון. מה שמתחיל בסרטון הזה כמעשה נדיבות אקראי הופך לאירוע מפתיע ומרגש... (5:40 דקות)
לצפיה
לדף צפייה

מבחן המרשמלו

מבחן המרשמלו

מבחן המרשמלו: במבחן פופולרי זה , כמה ילדים נאלצים להתמודד עם הציפייה לאכול מרשמלו בתקווה לקבל פרס גדול יותר אם הם יעמדו בכך. המחשה טובה של עמידה בפיתוי בתקווה לתגמול עתידי .(3:27 דקות)
לצפיה

שרק- היכרות של החמור

שרק- היכרות של החמור

קטע מתוך שרק. שרק מכיר את החמור, ומגלה תוך כדי שלא כולם מפחדים ממנו כמו שהוא חושב.. אפשר לשלב סביב נושאים של קבלת השונה, זהות ותפקידה של חברות.
לצפיה

התעסוקה

התעסוקה

סרטון אנימציה קצר וחזק על היחס לאחר, איך אנחנו תופסים את האחר סביבנו בכלל, וביחסי עובד-מעביד בפרט. (6:30 דקות)

לצפיה
לדף צפייה

מעשה נדיבות

מעשה נדיבות

מעשה פשוט של תשומת לב ונדיבות... מוזיקאים שמתיישבים ליד קבצן, ומשאירים לו את הרווח על נגינתם. (3:50 דקות).
לצפיה

על נתינה

על נתינה

סרטון קצר על כוחה של נתינה ומשמעותה עבור הנותן. בסרטון, האדם הנותן מקבל תמורה שחזקה מכל דבר אחר, תמורה של שותפות ורגשות.
לצפיה

השבת אבידה

השבת אבידה

סרטון מעורר השראה העוקב אחר אדם שמצא ארנק ומתעקש למצוא את בעליו. הסרטון באנגלית אך מובן מאד גם ללא תרגום. ( 6 דק׳)
לצפיה

הטלת אשמה

הטלת אשמה

כנראה שאתם מהמאשימים - כולנו כאלה. אבל למה כדאי לנו לוותר על זה? ברנה בראון מדברת על הסיבה שבגללה אנחנו מאשימים, איך זה מחבל במערכות היחסים שלנו, ולמה אנחנו חייבים להיפטר מההתנהגות ההרסנית הזאת. (3:30 דקות)

לצפיה

אל תעביר את זה הלאה!

אל תעביר את זה הלאה!

בצל מבצע צוק איתן בעזה, נעה מקבלת הודעה בוואטסאפ שאחיה תומר נהרג במבצע. האם השמועה נכונה? על ההשפעות והנזקים בשימוש בוואטסאפ... (אולפנת נוה דקלים, עלילתי, 9:00 דקות)
לצפיה

על אהבה וחמלה

על אהבה וחמלה

סרטון קצר ומרגש מאד על איך שהעולם מתפרש - הכל בעיני המתבונן, וכמה מבט של חמלה יכול להשפיע ולשנות. (4:20 דקות)

לצפיה

אנחנו אחד

אנחנו אחד

קטע קצר מתוך סרט רוסי ישן. למה בעצם כדאי לחיות בשלום? (2:00 דקות)

לצפיה

Balablok

Balablok

סרטון מצויר ללא מילים על היחס לשונה לאחר- איך נוצרות מחנות ומריבות בחברה? מה קורה למי שנראה אחרת מכולם? (7:30 דקות)

לצפיה

תסתכל למעלה

תסתכל למעלה

מה אנחנו מפסידים ואיזה מחיר אנחנו משלמים כאשר המבט שלנו רוב הזמן למטה, מכוון ל... פלאפון החכם. ולעומת זאת, הרווח האדיר שבחיבור, בהקשבה, במבט למעלה. (5 דקות)

לצפיה
לדף צפייה

מעשה אחד קטן

מעשה אחד קטן

קליפ קצר, המשקף איך מעשה קטן של אחווה אנושית ואכפתיות, מוליד אחריו שורת מעשים קטנים נוספים, שחוזרים בסוף כמו בומרנג למי שהתחיל בשרשרת הלבבית הזו. (עלילתי, 5:45 דקות)

לצפיה
לדף צפייה

איש אשכולות

איש אשכולות

"איש אשכולות" הינו סיפור בדיוני אודות אדם בשנות ה-30 לחייו אשר מחפש עבודה ובעיקר את עצמו. כל הסצנות בסרט דוקומנטריות ואינן מבוימות. הדגש ניתן על צילום אנשים שאינם שחקנים, על מנת להמחיש שכל אחד יכול להיות במקום הדמות שיצרנו. (4:17 דקות)

לצפיה

כוחן של מילים

כוחן של מילים

סרטון קצרצר בעניין כוחן והשפעתן של מילים. יכול גם להתאים כהתחלה של מערך או סדנה בעניין בין אדם לחברו וכבוד הדדי. (1:44 דקות)

לצפיה

הגשר

הגשר

חציית גשר היא משימה קלה אם אין גאווה או עקשנות בדרך... סרטון אנימציה מחוייך של דיסני, מתאים לנושא ערבות הדדית. (2:45 דקות)

לצפיה

התמורה למעשה טוב

התמורה למעשה טוב

סרטון קצר ומרגש על מעשים טובים (3:00 דקות)

לצפיה

הנעליים שלי

הנעליים שלי

"להיכנס לנעליים של מישהו אחר" ממש... סרטון קצר ומרגש על על אמפתיה הנוצרת דרך כניסה לעולמו של השני ומצליחה לשנות את המבט גם על עצמינו. (3:50 דקות)

לצפיה

בעיניים של ילדים

בעיניים של ילדים

סרטון מקסים על קבלת האחר - עמותת נעמי רוצה לשנות את הדרך בה החברה מסתכלת על אנשים עם מוגבלויות שונות וללמד אותנו להסתכל על האנשים האלה בצורה חיובית ולכבדם. (1:50 דקות)

לצפיה

Bully dance

Bully dance

סרטון מצוייר, ללא מילים אך עם מסר חזק. על כוחו של היחיד בהשפעה על מקומו של החלש בחברה, על השפעת החזק והשולט על דעתם של החלשים ממנו, לחץ חברתי, ועוד. (10:20 דקות)

לצפיה

ונתתי בו חיים

ונתתי בו חיים

הסרט עוסק בהשתלת איברים ומביא את סיפורו של נצר דרור מקיבוץ לביא שהיה חולה במחלה גנטית, ולאחר מותו תרמו הוריו את איבריו, שהצילו חיים. הסיפור מדגיש את נושא הערבות ההדדית. (אולפנית טבריה, תיעודי, 11:44)

לצפיה

הסיפור - אני זוכר מה עשית לי

סיפורם של שלושה מבוגרים מצליחים, שחייהם מושפעים השפעה רחבת היקף מהיותם הילדים המושפלים והדחויים בכיתה בה הם למדו בבית הספר היסודי. הם החליטו להיפגש עם אותם ילדים, הבריונים שהרסו את ילדותם. (תיעודי, 53:00 דקות).

לצפיה

מה אתם הייתם עושים?

קטעים מתוך כתבת "כלבוטק", הבודקים אותנו כחברה - עד כמה ליבנו עוד באמת רחב, או שמא הפכנו לחברה אטומה. בכתבה בוחנים את תגובותיהם של אנשים ברחוב, כאשר הם מבחינים במצוקתם של אנשים זרים להם - הראשון ילד רעב ומוזנח ליד חנות הפלאפל, והשנייה - אם חד הורית שנזרקה לרחוב עם כל חפציה בגלל עיכוב בתשלום שכר דירה. האם יתייחסו אליהם, או ימשיכו הלאה? (תיעודי).

לצפיה

כמו שאהבה צריכה להיות

כמו שאהבה צריכה להיות

מישאל מחליט שהוא תורם כליה לשמוליק, חבר רחוק מהעבר ובכך נותן לו מתנת חיים. סיפור מרגש על רעות עמוקה, אחווה ונתינה. (תיעודי, 15:00 דקות)

לצפיה

יום הולדת של אביה

יום הולדת של אביה

קטע מתוך הסרט "הקיץ של אביה". הקטע מראה על קשיי הקליטה של משפחה בקיבוץ ובפרט הקושי של אביה להתמודד עם יום הולדת שאף אחד לא מגיע... טוב כפתיחה לדיון על היחס לשונה/ לחלש בחברה, איך נמנע מצבים כאלו בחברתנו? (עלילתי, 5:30 דקות)

לצפיה

הנחשול

הנחשול

סרט המתאר ניסוי אמיתי שנערך בבית ספר תיכון בארצות הברית, בו מורה כריזמטי מנסה להראות לתלמידיו כיצד סחף חברתי ולחץ חזק יכול לגרום להם לעשות מעשים לא מוסריים בשם האידאולוגיה שנמצאת 'מעל הפרט'. בעקבות זה רוצה המורה להראות לתלמידיו כיצד התפתחה המציאות שהובילה לשואה באירופה. (עלילתי, 46:13)

לצפיה

קידלת וקידשת

קידלת וקידשת

אדפטציה לסיפור מאת שלום עליכם באנלוגיה לחברה הדתית לאומית . האם יעמוד שלום במבחן קידוש והבדלה של יום טוב ויזכה באישור המיוחל להתחתן עם יעל ? פארודיה מרירה – ביקורתית על החברה הדתית לאומית כפי שהיא משתקפת מבעד לעיניהם של בחורים צעירים . (ישיבת קרית הרצוג , בני ברק תשס"ה עלילתי, 21 דקות. )

לצפיה

כרטיס ביקור

כרטיס ביקור

שי, ילד חולמני ודחוי , מתיידד עם איגור- המנקה של בית הספר. איגור הוא עולה מרוסיה, שם הוא עבד כפסיכולוג. שי ואיגור עוזרים האחד לשני להיחלץ מן המקומות שבהם כל אחד מהם "תקוע". (ישיבת נווה שמואל, אפרת תשס"ו עלילתי 15 דקות )

לצפיה

חברים מקשיבים

חברים מקשיבים

סרט על הקשבה, או על חוסר הקשבה כשאחד בא לספר משהו שמעיק עליו לחברו, והוא מצידו שקוע כל כך בעצמו עד שלא שם לב מה מתרחש לנגד עיניו. (אולפנת נוה דקלים, עלילתי, 5:00 דקות).

לצפיה

חדש באתר

השתלמויות מקוונות
נפתחה ההרשמה להשתלמויות מקוונות מבית לב לדעת, ולראשונה - נפתח הרישום למסעות למידה לגננות ולמורי לימודי הקודש. פרטים במודעה.

מהבלוג שלנו

פרשנות פנימית לווידוי
הצעה לפרשנות פנימית לתחנון ולווידוי שבמרכז תפילת יום הכיפורים.
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן