ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

תורה, מצוות ודרך ארץ – שיעור מסכם

  • צוות לב לדעת
  • , חנה גודינגר (דרייפוס)
צוות לב לדעתחנה גודינגר (דרייפוס)
שימו לב! לפעמים נראה לנו שחבל לבזבז זמן בכיתה על חזרה וסיכום. בהקשר ליחידת הלימוד שלנו, נראה לנו שהיכולת לבחון ממבט על את המשניות ולנסות להרכיב מהן פאזל שגם מחדד את ההשלמה וגם מחדד את הקולות השונים שהמשניות השמיעו – היא יכולת משמעותית וחשובה גם להבנה, גם להפנמה ואפילו ליכולת לזכור את החומר הרב שלמדנו.
בשיעור זה נבחן ממבט על את המשניות שכלולות ביחידת הלימוד הראשונה: "תורה, מצוות ודרך ארץ". נבקש בעזרת השיעור לחזור על המשניות אותן למדנו ולבחון את היחסים שעולים ביניהן.
לב השיעור: תורה מצוות ודרך ארץ - מה למדנו?
פתיחה: קירות מדברים

נפתח את השיעור בכמה דקות בהם התלמידים יתהלכו בכיתה כאשר מוזיקה נעימה נמצאת ברקע ויעברו בין בריסטולים שנתלה על הקיר, כאשר על כל אחד מהם אחת משמונה המשניות שלמדנו בנושא התורה ודרך ארץ ביחידת הלימוד שלנו. כל תלמיד מתבקש לקרוא את המשניות ולכתוב על הבריסטול משהו שהלימוד של המשנה בזמנו או הקריאה שלה כעת פותח בו ומשמעותי לו בחיבור שלו אל התורה ובהבנה מה היא עבורו.

  • חברים מדברים: במידה והתלמידים שלכם משתפים פעולה, כדאי לשדרג את התרגיל הזה ולאחר החלק הראשון שלו, לבקש מהתלמידים לעבור שוב בין הקירות המדברים ולבחור מכל בריסטול, אמירה שכתב אחד התלמידים האחרים על הבריסטול ושהקריאה שלו עוררה אותו כעת למחשבה מחודשת על המשנה ועל התורה. בכיתות ששייך היה לבצע גם את החלק השני של התרגיל, כדאי לאסוף אותו ולבקש מכל תלמיד לשתף בסבב מה האמירה שנכתבה על ידי תלמיד אחר שתפסה אותו ולמה. אפשר להתקדם צעד נוסף הלאה ולבקש מהתלמיד שכתב את האמירה שנבחרה על ידי תלמיד אחר, לומר ולשתף מה עשה לו לשמוע את שקרא החבר במה שכתב הוא.
מפגש: חזרה ודיוק

נעבור יחד עם התלמידים על המשניות כתזכורת חוזרת על הנאמר בהם, אך זו גם הזדמנות כבר לדייק לתלמידים ממבט על את השדות השונים בהם כל משנה ממוקמת: בשאלה מה זה תורה (מצווה? לימוד אינטלקטואלי? דרך חיים? עולם ערכים? וכו’) ובשאלה מה המרחב שאיתו היא מתמודדת (מידות טובות? עבודה וכסף? רווחת חיים טובים? עולם חברתי? וכו’).  נקרא בכל פעם את המשנה, נגיד כמה מילים על שאלות אלו, ונבקש בכל פעם ממשתתף אחר להגיד משהו נוסף על המשנה.

התבוננות: תרגיל כתיבה - משנה כותבת למשנה

נבקש מכל תלמיד לבחור שתיים מבין המשניות ולכתוב מכתב ממשנה אחת למשנה השנייה. כמובן שכדאי לכוון את התלמידים לבחור משניות שהשיח ביניהם יכול להפרות וללבן נקודות נוספות חשובות בשאלה מה היא תורה עבורנו. לדוגמא: המשנה בפאה כותבת למשנה בקידושין ותוהה למה להסתכל על המצוות כעל ציוויים שהשאלה המרכזית היא האם אני חייב או פטור? או המשנה באבות פ”ו מ”ד כותבת למשנה באבות פ”ב מ”ב מדוע היא חושבת שצריך עבודה וכסף בשביל ללמוד תורה ואולי דווקא העוני והפשיטות הם הבסיס ללימוד ולחיי רוח אמיתיים? במידה והתלמידים מסתבכים עם המשימה, אפשר להדגים להם את הכוונה כמו שעשינו כאן או אפילו לסייע להם עוד קצת ולתת מבחר של דוגמאות מעין אלו שהם יוכלו לבחור מתוכם או ליצור שיח נוסף משלהם.

הפנמה: להפוך את התורות לתפילות

כסיכום לנושא הנלמד ולאחר שעברנו על המשניות כולן ממבט על ואף בחנו את היחסים ביניהן ואת הקולות השונים שעולים מהן, נבקש מכל אחד מהתלמידים להפוך את התורה שלמד לתפילה, דהיינו: לבחור תורה אחת מתוך אלו שלמדנו ולנסות לנסח אותה כתפילה אישית. כדאי לשים מנגינה שקטה בחלל החדר, בזמן המחשבה והכתיבה ובהמשך לבקש מתלמידים שמוכנים לשתף במה שכתבו להקריא בקול את התפילה שלהם.

אסיף: איסוף הקולות השונים

בשיעורים האחרונים העמקנו ולמדנו שמונה משניות העוסקות ביחסים שבין תורה, מצוות ודרך ארץ. משניות אלו עוררו בנו מחשבות וקולות שונים שאותם ניסינו לאסוף בפתיחת שיעור זה. בשיעור ניסינו לדמיין את הדו שיח וההתכתבויות שבין המשניות השונות, ולהפוך משהו מתוך מה שלמדנו לתפילה.

מדובר בשאלות מהותיות ועקרוניות, ומרתק לגלות איך גם כאן יש בתוך התורה והמשנה שבעים פנים ומגוון כה גדול של קולות ודעות.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!