ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

“תהליך תיכון” בגן הילדים – יצירת גשרים

  • צוות החמ"ד
  • , רחל סלייטר
צוות החמ"דרחל סלייטר
תצוגת כיתה מלאה
“תהליך תיכון” בגן הילדים – יצירת גשרים
לב השיעור
פתיחה
מפגש
התבוננות
גשר הנמלים
הפנמה
אסיף
גשר של נמלים
סרטון קצר מיו טיוב על נמלים הבונות גשר
יצירה
שימו לב! רקע ומטרות המערך ניתן למצוא בהרחבות, כך גם דוגמא לפעילות
תהליך תיכון הינו סדרת פעולות של תכנון וביצוע, המאפשר פתרון של בעיה טכנולוגית באופן שיטתי, הוא מסתיים לרוב ביצירת מוצר. השיעור מציע תהליך הוראה בו הילד שותף פעיל ליצירת סביבת המשחק שלו, מעורר סקרנות, מוטיבציה ולמידה משמעותית.
לב השיעור: איך נוצר גשר?
פתיחה: גשרים מימים ימימה

ניתן לילדים רקע קצר המסביר על קשת רובינסון הכותל ומתחתם דוידסון ובכללי על האדריכלות המופיעה בפתיחת המערך.
נסביר, כשמתבוננים על אבני הכותל העצומות, ועל האבנים הרבות הפזורות בחפירות הארכיאולוגיות במתחם דוידסון, מתמלאים בפליאה ובהשתאות.
כיצד הצליחו האדריכלים הקדומים להסיע סלעי ענק מהמחצבה ולבנות מבנים עצומים כל כך? איך הם השכילו להעביר את המים מאזור גוש עציון עד לירושלים באופן כה מדויק? באיזה אופן הם יצרו את הגשרים הגדולים שחיברו בין העיר לבין בית המקדש?
זכר לגשרים אלו אפשר לראות בכותל המערבי. בצד ימין של הגשר המוביל להר הבית יש את קשת רובינסון, שמעליה היה מעבר בגשר מעל השוק והמקוואות שהיו ברחוב מתחת. בצד שמאל של הכותל, בתוך האולמות, רואים את תחילתה של קשת וילסון. ישנה סבירות ששתי הקשתות הללו היו חלק משרשרת של קשתות, אשר יצרו גשרים לעולי הרגל וחיברו בין העיר לבין הר הבית. מומלץ לבקר בדגם בית המקדש השני (הנמצא במוזיאון ישראל) ולראות שם שחזור של הגשרים הללו.
בימינו, אפשר לראות גשרים בדרך לירושלים, הצומחים לגובה עצום ורב, ועליהם נסללים כבישים ומסילות, על מנת להקל ולקצר את הדרך לנוסעים. בירושלים עצמה רואים גשרים שונים, שהמפורסם בהם, גשר המיתרים, הפך לאחד מסמלי העיר.

מפגש: מהו גשר?

גשר הוא מבנה הנדסי, שמטרתו לאפשר מעבר בטוח מעל מכשולים פיזיים, כמו: דרכים אחרות, מסילות רכבת וערוץ נחל. גשרים מסייעים לנו בחיי היום לנסוע ללא עצירה במחלפים, לחצות כבישים בבטחה, למנוע מפגש בין כבישים ורכבות ועוד.
כבר משחר ההיסטוריה בנו בני האדם גשרים. יתכן שהבנייה הראשיתית נעשתה כחיקוי לתופעות טבע: גזע עץ שנפל מעל פלג זורם, עורר מחשבה לבניית גשר קורה המאפשר חציית נחל; שורשי עצים שיצרו גשרים טבעיים הביאו ליצירת גשר חבלים על ידי שזירת סיבי צמחים; מפולות אבנים שיצרו קשתות העלו את הרעיון להקמת גשר קשת.
לגשרים צורות רבות ומגוונות, אך למעשה ישנן שלוש צורות מבנה בסיסיות של גשרים:
• גשר קורה – זהו גשר העשוי מקורה הנשענת על שני עמודים. בעבר היו מכינים גשרים אלו מקורות עץ וכיום משתמשים בחומרים חזקים יותר, כמו פלדה ובטון.
• גשר קשת – בגשרים אלו נוצרים בעיקר כוחות לחיצה, ולכן יש להשתמש באבנים. הרומאים התמחו בבניית קשתות. הדרך העוברת דרך גשר קשת יכולה להיות על קו הקשת עצמו, כך שהנוסעים יעלו וירדו חזרה, או שתהיה דרך ישרה ואופקית מעל כל ראשי הקשתות.
• גשר תלוי – המצב ההפוך לגשר קשת, גשר בעל “בטן”. בגשר זה נוצרים בעיקר כוחות מתיחה. הוא מצטיין במשקל עצמי נמוך. חסרונו הוא בכך שהוא מושפע מרוחות וגורמים נוספים. גשר המיתרים, למשל, הוא גשר תלוי של מעין קורה מעוקלת

התבוננות: גשר הנמלים

כדי שהילדים יבינו את הצורך בגשר, אפשר להציג להם סרטון על גשר נמלים, בסרטון רואים נמלים המבקשות ללכת על ענף, אך חלק ממנו נשבר, כך שנוצר רווח שלא ניתן לעבור. כדקה לאחר תחילת הסרט כדאי לעצור ולשאול את הילדים מה הבעיה שבפניה ניצבות הנמלים, והאם לדעתם הנמלים יצליחו למצוא פתרון. בסוף הסרטון כדאי לשוב ולדון בבעיה ובפתרונה.
לאחר שהילדים הבינו את חשיבותו של הגשר, נשוחח על הגשר ותפקידו. כדאי להעלות את הנקודות הבאות בשיחה המקדימה לפעילות:
• ניזכר בגשרים מוכרים שראינו בסביבה הקרובה, בטיולים ובסרטים.
• ננסה להגדיר מהו גשר.
• נחשוב מה היה קורה לו לא היו גשרים בעולם.
• נחשוב בצוותא מאילו חומרים עשויים גשרים.
• נסתכל בתמונות של גשרים וננסה להבין מדוע הם לא נופלים. כדאי להביא תמונות של גשרים מסוגים שונים.
בשלב הזה, כנראה, יגלו הילדים שישנם כמה סוגי גשרים. זו ההזדמנות להתחיל בתהליך התיכון – בניית גשר קורה.

הפנמה: יצירה- בונים גשר

כל זוג ילדים מתבקש לבנות גשר. לרשות הילדים יעמדו מגוון חומרי בנייה, כמו: קרטוני ביצים, גלילים, קופסאות פלסטיק, נייר, קרטון, משטחים וסלסלות. כמו כן, נציע להם אמצעי חיבור שונים, כמו: אטבי כביסה, מסקנטייפ, מנקי מקטרות, גומיות, סיכות מתפצלות, פלסטלינה, אטבי משרד וסיכות מהדק.
המשימה היא לבנות גשר באורך מסוים (יש לוודא שאף אביזר בחומרים המוגשים לא יהיה באורך המתאים, מה שיחייב את הילדים ליצור חיבורים בין החומרים). המדד להצלחה הוא בהנחת בובה קטנה על הגשר במשך זמן מסוים. ניתן להשתמש בשעון חול כדי למדוד את הזמן.
אם הגשר קורס, הילדים יבדקו שוב את הביצוע – מה לא התאים במה שהם עשו? האם החומרים לא היו טובים? האם חומרי החיבור לא היו מספיקים? או שמא הדבר נעוץ בסיבה אחרת (אולי צריך להוסיף עוד רגל תומכת לגשר).
בסוף הבנייה ישרטטו הילדים את הגשר שלהם לצורך תיעוד. אם הילדים בונים גשרים נוספים, אפשר לבקש מהם תחילה לשרטט את הגשרים ואז לבנותם.
מאחר וגשר המיתרים ניצב בכניסה לירושלים, ובולט מאוד בנוף הירושלמי, כדאי לנסות לבנות גם גשר כדוגמתו. מומלץ להביא תמונות המראות זוויות שונות של הגשר ולבדוק כיצד הוא בנוי – מה מחזיק אותו? עמודים, קשתות או משהו אחר?

אסיף: כל העולם כולו גשר

למדנו מהו גשר, סוגיו, על ההיסטוריה קשורה ועל גשרים כיום. לבסוף, התנסינו בתהליך התיכון ויצרנו גשר בעצמנו. בטיול ברחוב ניתן לנסות לזהות גשרים (גדולים של כלי רכב או קטנטנים שנבנו על ידי מנמלים) ולהמשיך לחשוב על הדברים מהשיעור. מסביבנו ישנם גשרים רבים ומגוונים

נחזק את הילדים על התהליך והיצירה בכיתה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!