ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

שבת – הכנות לשבת

  • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
תצוגת כיתה מלאה
שבת – הכנות לשבת
לב השיעור
פתיחה
סיכום מושגים קודמים ושיר
מפגש
התבוננות
לימוד ודיון
הפנמה
כתיבה
אסיף
היום יום שישי - שיר
גמרא במסכת שבת דף קי"ט ע"ב
ר’ יוסי בר’ יהודה אומר: שני מלאכי השרת מלווין לו לאדם בערב שבת מבית הכנסת לביתו, אחד טוב ואחד רע. וכשבא לביתו, ומצא נר דלוק ושולחן ערוך, ומיטתו מוצעת, מלאך טוב אומר: יהי רצון שתהא לשבת אחרת כך, ומלאך רע עונה “אמן” בעל כורחו. ואם לאו. מלאך רע אומר: יהי רצון שתהא לשבת אחרת כך, ומלאך טוב עונה “אמן” בעל כורחו (מסכת שבת דף קי”ט ע”ב)
שלום עליכם - שיר
שימו לב! שיעור זה אמנם לא עוסק באופן ישיר בהלכות שנדרשים התלמידים ללמוד לקראת בחינתה בגרות, אך נכון ללמוד יחד לאחר שמסיימים את לימוד כל הלכות שבת שבחוברת הלימודים והוא כולל בתוכו תרגיל שיכול להוות ממש סיכום וחזרה על החומר כולו.
בשיעור זה נבחן את ההלכות העוסקות בהכנות שיש לעשות מבעוד יום ובמנגינה המזמינה העולה מהן.
לב השיעור: כיצד מתכוננים לשבת?
פתיחה: סיכום מושגים קודמים ושיר

כפתיחה לשיעור נכתוב על הלוח מילים שקשורות לחומר ההלכתי שלמדנו בהלכות בישול בשבת. לא נדון על המילים, אלא נציף אותן בכיתה על הלוח. נשמיע בכיתה את השיר “היום יום שישי..” (להלן קישור לביצוע של השיר באתר יוטיוב) וניתן לתלמידים תוך כדי שמיעת השיר להסתכל על אוסף המילים שכתבנו על הלוח: שעון שבת, פלטה, הטמנה, בישול, מיחם, שעון שבת, הדלקת אור, הכנת תמצית תה.

מפגש: תרגיל סיכום הלכות שבת

כסיכום ללימוד הלכות בישול בשבת, אנחנו מציעים להתחיל את השיעור בתרגיל הבא: נחלק את הכיתה למספר קבוצות, כאשר כל קבוצה תצטרך להמציא סיפור (זה יכול להיות סיפור כתוב, הצגה או לחילופין ניתן לתת לתלמידים תרגיל לקראת השיעור לצלם סרטון של סיפור) ובו דמויות שעושות כמה טעויות בהלכות שבת. ניתן להשאיר את הטעויות לכל המרחב ההלכתי של בישול בשבת או להגביל אותו לנושא בו נעסוק בהמשך השיעור והוא דברים שהיה צריך להכין לפני השבת. לאחר שהסיפורים/הצגות מוכנות נבקש מכל קבוצה לספר/להציג את הסיפור שלה, כאשר שאר הקבוצות יצטרכו לאתר את כל הטעויות שבסיפור. בדרך זו נוכל לערוך חזרה נחמדה על ההלכות ולפתוח את הנושא של השיעור שלנו.

התבוננות: לימוד ודיון

בשיעור זה נתמקד ונעסוק בהלכות הקשורות בהכנות לשבת. המלאכות הנאסרות לעשות בשבת מקרינות לא רק על אופי ההתנהגות של כל אחד מאיתנו ביום השבת עצמו, אלא מזמינות ומבקשות מאיתנו לעשות חלק מהמלאכות לפני השבת ולהגיע לשבת אחרי שהתכוננו לבואה. האיסור לבשל בשבת מגיע עם הציווי לאכול בשבת שלוש ארוחות דשנות, ואם כך וודאי הוא שעלינו לנהל את יום השישי כך שיהווה יותר מסופם של ששת ימי המעשה – אלא יום של הכנה והקדמה ליום שבת קודש.

נקרא יחד עם התלמידים את המדרש המפורסם שמקורו בגמרא במסכת שבת דף קי”ט ע”ב, על שני מלאכי השרת המגיעים לביתו של האדם בליל שבת:

ר’ יוסי בר’ יהודה אומר: שני מלאכי השרת מלווין לו לאדם בערב שבת מבית הכנסת לביתו, אחד טוב ואחד רע. וכשבא לביתו, ומצא נר דלוק ושולחן ערוך, ומיטתו מוצעת, מלאך טוב אומר: יהי רצון שתהא לשבת אחרת כך, ומלאך רע עונה “אמן” בעל כורחו. ואם לאו. מלאך רע אומר: יהי רצון שתהא לשבת אחרת כך, ומלאך טוב עונה “אמן” בעל כורחו (מסכת שבת דף קי”ט ע”ב)

נכווין את התלמידים בשאלות מנחות:

  • מה מבקש מדרש זה לחדד?
  • אילו פעולות גורמות למלאך הטוב לברך? מה משותף לפעולות אלו?

נשים לב שכל הפעולות הן דברים שעשה האדם לפני שקיבל את השבת והלך לבית הכנסת. כלומר המלאכים מגיעים בשבת, אבל למעשה הם בוחנים כיצד התנהל יום השישי שלפני השבת בבית שלנו – האם התכוננו לשבת? האם שטפנו את הבית? הכנו את הנרות וערכנו את השולחן?  דרך המדרש נפתח דיון ומחשבה על מקומה ותפקידה של ההכנה בחיים שלנו בכלל עם מיקוד לעניין השבת:

  • איך נראית השבת שלנו אחרי שהתכוננו אליה?
  • כיצד נראה יום שישי שלנו?
  • מה אנחנו כוללים בכותרת “הכנות לשבת” (האם רק עניינים טכניים או גם הכנה מהותית יותר)?
  • האם ההכנות הטכניות מסייעות לנו גם להכנה הפנימית? כיצד?
הפנמה: כתיבה

כפתיחה לתרגיל הכתיבה, נבקש מכל אחד מהתלמידים לנסות ולהיזכר ביום שישי ובשבת האחרונה אצלו בבית ולנסות לדמיין את כניסת המלאכים לבית שלו (כדאי לשים מוזיקה נעימה ברקע, לדוגמא את השיר “שלום עליכם“).

לאחר כמה רגעים של דימיון נבקש מכל תלמיד להעלות על הכתב את השיחה שהתנהלה בין שני המלאכים בכניסתם לביתו בשבת שעברה. נוכל להציע להם גם להוסיף שיחה דמיונית שהוא או מישהו אחר מבני הבית עונה ומגיב לשיחת המלאכים ביניהם. במידה ויש מי מהתלמידים מוכן לקרוא בקול את הדברים שכתב – נאסוף כך את התרגיל [הבעייתיות שעלולה להיות בתרגילך זה היא שיפוטיות כלפי בית ההורים וחשיפתו באור שלא בטוח ינעם לתלמידים שלנו. ניתן להתייחס לכך ולציין שזו התמודדות לא פשוטה כמעט בכל בית יהודי, ולספר בחיוך שגם אצלנו זה ככה].

כתוספת או כתחליף לתרגיל, ניתן לבקש מכל תלמיד לכתוב לעצמו תפילה אישית שהיה שמח להעניק לעצמו בעקבות השיעור (כדאי לחדד את בחינת ההענקה והמתנה שיכולה להיות בעצה טובה, בחינה שמנטרלת את כל הביקורתיות והשיפוטיות שעשויה להתלוות לכתיבה הזו) – כיצד עליו להתנהל ביום שישי? ממה הוא צריך להיזהר ואת מה הוא צריך לחזק בהתנהגות שלו? על אילו הכנות השבת הוא היה מציע לו לקחת אחריות ומה הוא היה שמח להוסיף להכנות המשפחה לקראת השבת? ניתן גם להציע כתיבה על הבית העתידי שייבנה בעז”ה.

אסיף: הזמנה לחיבור למשפחה

בתחילת השיעור סיכמנו את השיעורים הקודמים על הלכות שבת בעזרת הצגה / סרטון משעשעים. למדנו את המדרש על מלאכי השרת המלווים את האדם בערב שבת ועמדנו על החשיבות שהמדרש מייחס דווקא להכנות בערב שבת. לסיכום התבוננו ביום השישי בבית שלנו ובעזרת דמיון כתבנו כיצד נראית השיחה בין המלאכים בפתח ביתנו.

ניתן להציע לתלמידים לחזור הביתה ולשתף את המשפחה בשיעור ובמחשבות שהוא העלה בהם. ניתן גם להכווין לנקודות ממוקדות יותר – מה אני אוהב ביום שישי בבית? מה אני פחות אוהב והייתי רוצה שישתנה? מה אני יכול לעשות ולשנות בעצמי? מה הייתי מבקש מההורים או מהאחים לשנות?

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!