ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

סנהדרין כו ע”ב: השטות והתושיה

 • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
תצוגת כיתה מלאה
סנהדרין כו ע”ב: השטות והתושיה
לב השיעור
פתיחה
מפגש
לימוד - השטות והתושיה
התבוננות
סיפור - אני לא רוצה לדבר על זה
הפנמה
תפילה - הרב מרדכי אליהו
אסיף
בשיעור זה נעסוק באתגר בעמידה על האמת אל מול חשבונותיו של העולם הזה. האדם נמצא פעמים רבות במתח בין רצונותיו הארציים לקיום סביר ונוח לבין אמת שאיננה תמיד עולה בקנה אחד עם שאיפות אלה.
לב השיעור: אמת אמיתית או חברתית?
פתיחה: כתיבה - שטות

כפתיח לשיעור נבקש מכל תלמיד לחשוב בעצמו על מקרה / מעשה ‘שטות’ שהוא היה נוכח בו או אחראי עליו ולאחר מכן התחרט עליו. נבקש לכתוב על מה התחרט ולמה.

נזמין לשיתוף של תלמיד אחד או שניים.

מפגש: לימוד - השטות והתושיה

נתחלק לחברותות ונלמד יחד את הסוגיה מהגמרא בסנהדרין:

כי השתות יהרסון צדיק מה פעל
 רב יהודה ורב עינא
חד אמר אילו חזקיה וסיעתו נהרסים צדיק מה פעל
וחד אמר אילו בית המקדש יהרס צדיק מה פעל
ועולא אמר אילו מחשבותיו של אותו רשע אינן נהרסות צדיק מה פעל
בשלמא למאן דאמר אילו מחשבותיו של אותו רשע היינו דכתיב כי השתות יהרסון
ולמאן דאמר בית המקדש נמי דתנן אבן היתה שם מימות נביאים הראשונים ושתייה היתה נקראת
אלא למאן דאמר חזקיה וסיעתו היכא אשכחן צדיקי דאיקרו שתות?
דכתיב כי לה’ מצוקי ארץ וישת עליהם תבל
ואיבעית אימא מהכא הפליא עצה הגדיל תושיה
אמר רב חנן למה נקרא שמה תושיה
מפני שהיא מתשת כחו של אדם
דבר אחר תושיה שניתנה בחשאי מפני השטן
דבר אחר תושיה דברים של תוהו שהעולם משותת עליהם
אמר עולא מחשבה מועלת אפילו לדברי תורה שנאמר “מפר מחשבות ערומים ולא תעשינה ידיהם תושיה”
אמר רבה אם עסוקין לשמה אינה מועלת שנאמר “רבות מחשבות בלב איש ועצת ה’ היא תקום” עצה שיש בה דבר ה’ היא תקום לעולם

נבקש מהתלמידים להעמיק ולקרוא גם את פרק יא בתהילים:

א לַמְנַצֵּחַ לְדָוִד בַּי־הוָ־ה חָסִיתִי אֵיךְ תּאמְרוּ לְנַפְשִׁי (נוּדִו) [נוּדִי] הַרְכֶם צִפּוֹר: ב כִּי הִנֵּה הָרְשָׁעִים יִדְרְכוּן קֶשֶׁת כּוֹנְנוּ חִצָּם עַל־יֶתֶר לִירוֹת בְּמוֹ־אפֶל לְיִשְׁרֵי־לֵב: ג כִּי־הַשָּׁתוֹת יֵהָרֵסוּן צַדִּיק מַה־פָּעָל: ד יְ־הוָ־ה בְּהֵיכַל קָדְשׁוֹ יְ־הוָ־ה בַּשָּׁמַיִם כִּסְאוֹ עֵינָיו יֶחֱזוּ עַפְעַפָּיו יִבְחֲנוּ בְּנֵי אָדָם: ה יְ־הוָ־ה צַדִּיק יִבְחָן וְרָשָׁע וְאהֵב חָמָס שָׂנְאָה נַפְשׁוֹ: ו יַמְטֵר עַל־רְשָׁעִים פַּחִים אֵשׁ וְגָפְרִית וְרוּחַ זִלְעָפוֹת מְנָת כּוֹסָם: ז כִּי־צַדִּיק יְ־הוָ־ה צְדָקוֹת אָהֵב יָשָׁר יֶחֱזוּ פָנֵימוֹ: 

לאחר הלימוד בחברותות, נדון:

 • במה שונים הפירוש של רב יהודה ורב עינא מפירושו של עולא?
 • איזה הקשר יש למושג “מחשבות” לאורך המדרש, האם חיובי או שלילי?
 • מה עומד בניגוד ל”מחשבות”? מדוע?
 • האם ביאורי רב חנן למושג “תושיה” מציגים את ערכי האמת והצדק באור חיובי או שלילי?
 • למה מתכוון עולא באומרו “מחשבה מועלת אפילו לדברי תורה”?
 • מהו יחסו של רבה לטרדות הלב הארציות של האדם, האם ניתן להתגבר עליהן כליל?

נסכם: החידוש של הסוגיא הוא בכך שקיים אתגר אמיתי לחשוף את האמת בעולם, אתגר עמו צריך להתמודד גם מי שמבקש את האמת עצמה. זאת משום שהאינטרסים האישיים של האדם עשויים להיראות במקרים רבים חשובים או ממששיים יותר מאשר עקרונות הצדק והאמת, ויש צורך בעוז רוח להתייצב לצדם של האחרונים.

סוגיא זו “מתכתבת”באופן ישיר עם האגדתא בדף יט: המתארת את מחלוקת שמעון בן שטח והחכמים אשר חששו להעמיד לדין את ינאי, המלך הארצי התקיף. שמעון בן שטח מכנה אותם “בעלי מחשבות”, ככינוי המכוון לאנשים שאינם נאמנים לאמת אלא לחשבונות מצומצמים. גם חזקיהו וסייעתו ניצבו בפני מלך חזק [סנחריב] והעזו להתעמת איתו, בניגוד לחשבונותיו של שבנא וסייעתו שבמידה מסויימת היו ראציונאליים יותר וביקשו להיכנע לו. בשני המקרים – גבריאל מתערב ומכריע את הכף לטובת המיעוט הדבק באמת הקשה.

זו במובן מסויים תמיד הקושי בעולמם של הדיינים: להיות נאמנים לאמת גבוהה, למרות קיומם של חשבונות ארציים המנהלים את הלך רוחם של רוב בני האדם. תפקידו של הדיין לשאת על כתפיו את המשימה הקשה של גלוי הצדק לאויר העולם.

התבוננות: סיפור - אני לא רוצה לדבר על זה

נקרא יחד קטע מתוך הספר: “אני לא רוצה לדבר על זה”, עמ’ 123-124:

כנערים בני שלוש-עשרה ארבע-עשרה וחמש עשרה בתיכון קמדן, המאמן נבינס היה אישיות נערצת בעינינו. הוא היה חתיך משעשע ופיקח והוא דיבר אלינו כאילו שכבר היינו גברים. הוא קילל, ירק, קבע את הכללים והפר אותם מדי פעם, כשהתחשק לו. אני זוכר כמה טוב היה להימצא במחיצתו, פשוט ליהנות מנוכחותו.
באותה מידה שנבינס היה “מדליק”, כך בן כיתתי אדי היה לא מדליק לחלוטין. הוא היה מסורבל, משעמם, פצעי בגרות כיסו את פניו, והייתה לו נטייה מוזרה למנות את מספרי האוטובוסים בקווים השונים. . . .המאמן נבינס שנא את אדי שהיה תמיד האחרון בשורה.
יום אחד הטיח המאמן נבינס כדור כוח ענקי לעבר ראשו של אדי כשהוא קורא  “אדי, שים לב! כדור הארץ נמצא כאן!”.
כולנו צפינו במחזה, כעשרים מאיתנו, כיתה שלמה. במקום שימהר וייפול ארצה, התרוממו זרועותיו של אדי באופן אינסטינקטיבי כדי לתפוס את הכדור הכבד. הוא זרק אותו בעוצמה כפולה, ישר בחזה של נבינס. לרגע נעתקה נשימתו של המאמן. אחר כך, בלי לומר מילה, חצה את אולם ההתעמלות בשלושה צעדים מהירים ותקע לאדי מכת אגרוף קשה בבטן.
ראינו איך אדי מתמוטט, מתקשה לנשום, גופו התקפל על הרצפה. הוא הניח עליה את ראשו, כמו על כר, והתייפח.
 • כיצד אתה היית מגיב בסיטואציה זו?
 • כיצד אתה סבור שהגיבו בני הכתה של אדי למתרחש?
באופן אינסטינקטיבי, מתוך כעס, שלושה או ארבעה מאיתנו צעדו צעד אחד לפנים. אבל המאמן נבינס עצר אותנו: “אם תתעסקו עם החלשלוש הזה, יהיה לכם עניין איתי!”. קפאנו במקומנו: אדי התנשם בכבדות. חלף רגע ארוך . . . ואז הרעיף עלינו המאמן נבינס את חיוכו הזוהר. הוא כרך את זרועותיו סביב אדי, הרים אותו, לחש משהו באזניו, התלוצץ איתו. ראינו את אדי צוחק, עדיין מזועזע . . .
כמו רבים מן הנערים אני משער, רציתי לגשת לאדי ולנחם אותו. רציתי לומר לו שלא יוותר בקלות כזו תמורת חיוך ובדיחה טיפשית. אבל לא היה לי כוח לעשות זאת. פחדתי מהכתם של ההתחברות איתו. המאמן נבינס בלבל אותי, הוא הרדים אותי, הקסים אותי וכך מנע ממני לפעול. אף על פי שריחמתי על אדי, כבר למדתי לבוז לו, לבוז לפצעיו ולכיעורו, לחולשתו, שהייתה כה דומה לחולשות שבתוכי שאותן למדתי להסתיר.
כנער בן שלוש עשרה עמדה לפניי הברירה להצטרף למאמן נבינס ולשאר הנערים שבמחנה השליט או להסתכן בנידוי אם אהיה כמו אדי . . .לא הרגשתי די ביטחון בכתה כדי לעשות את מה שהלב אמר לי. אני מבין עכשיו, בגיל ארבעים וארבע, כי באותו רגע הרגישו כמוני רוב ילדי הכתה.
 • מדוע לא תמכו בני הכתה באדי?
 • האם חוויתם דילמה מעין זו בחייכם האישיים?
 • אם נתייחס לסיטואציה זו כמשל, למי דומים בעיניך סנחריב, שבנא וחזקיהו?

אפשר להציע כי סנחריב דומה למאמן המבזה את העם החלש [אדי], אך מציע להם בתמורה להגנתו- גלות מרצון. שבנא מייצג את הקו המתרצה לכובש הזר, ועמו רוב חברי הכתה. חזקיהו אוחז באמת הקשה, וזועק כנגד העוול- במחיר של עימות עם סנחריב.

נסכם: מצד חולשותיו, נוטה האדם לפעמים ללכת עם החזק, גם אם הוא יודע שאין הצדק עמו. זהו מצב הנובע ממעמדה של האמת בעולם הזה, שהיא פחות פופולארית ופעמים רבות חושפת את האוחז בה לעימות עם אחרים. נדרש אומץ לאחוז באמת, גם בימי שבנא, גם בבית הדין וגם בחיי היום-יום.

הפנמה: תפילה - הרב מרדכי אליהו

סוגיא זו למעשה ממשיכה את סוגיית “קשר רשעים” בכך שהיא מוסיפה ודורשת את אותו הפסוק שהיווה את המקור בתהלים למחלוקת שבנא וחזקיה. הסוגיא מביאה להבנה עמוקה יותר של המחלוקת בין שבנא לבין חזקיהו במישור הרעיוני, ומפגישה אותו עם מתח קיומי הנמצא בשורש ההוויה: השתות, היסודות הרוחניים עליהם העולם מתקיים אינם קלים לקבלה עבור האדם, ולכן הם נוטים להירמס או לקבל פרשנות מעוותת בהתאם לצרכיו המיידיים. הדבר נובע מפער שקיים בין האדם המוגבל במאוייו, בחששותיו  ובתשוקותיו, לבין אמת רחבה יותר הניצבת מעבר לזמן ולמקום. האדם נמצא פעמים רבות במתח בין רצונותיו הארציים לקיום סביר ונוח לבין אמת שאיננה תמיד עולה בקנה אחד עם שאיפות אלה.

לדעת עולא בסוף הסוגיא, מחשבותיו הארציות של האדם כה חזקות הן עד שהן מצליחות אף לכופף את דרך הבנת התורה של האדם ולהשכיח ממנו את האמת [“מועלת אפילו לדברי תורה”]. לדעת רבה, כל עוד אדם ממקד את לימודו “לשמה” יש בידו, על אף חשבונות לבו הרבים, להגיע לאמת.

בהקשר הנרחב של הסוגיות, סוגיא זו שבה ומתקשרת עם המשנה העוסקת בפסולים להעיד ולדון, זאת משום שתפקידו של בית הדין לחשוף את האמת, לעתים גם כשזו אינה עולה בקנה אחד עם נוחותם האישית של המשתתפים בהכרעת הדין.

לסיום נקרא מתפילתו של הרב מרדכי אליהו שנמצאה בכיסו לאחר פטירתו:

ריבונו של עולם, גלוי וידוע לפניך שלא על דעתי עמדתי לשרת עם קדושיך לדון ולהורות. ידעתי מיעוט ערכי מך שבערכין. לא בקשתי נפלאות ממני, אך כך הורו לי רבותי וכך גלגלת כל הגלגולים וסבבת כל הסיבות הקימות מעפר דל ותעש לי שם כשם הגדולים. גזרה חוכמתו יתברך ויתעלה שמו לשרת עם קודש להורות ולדון. ועל הכל יתברך שמו ויתעלה.
אך רעדה אחזתני, יראה ורעד יבוא בי, על הסכנה הנוראה העומדת עלי ופי תהום הפעור לנגדי וברעות נפשי לקטלא נפיק. כי בער אני ולא אדע על כן זחלתי ואירא. אנא אפנה לעזרה ואנא אברח. אבל בטחתי ברוב חסדך ומפיל תחינתי לפניך כי אתה שומע תפילה. אנא ה’ אלוקי הרוחות, חוס ורחם על כל יושבי כסאות למשפט ובפרט עלי אני עבדך בן אמתך מרדכי בן מזל. רחם עלי ותן לי לב שומע ודעת להבין לשפוט את עמך.
חוננו חכמה בינה דעת והשכל. שלא נאמר על טהור טמא ועל טמא טהור. על מותר אסור ועל אסור מותר. על זכאי חייב ועל חייב זכאי. ותצילנו מכל שגיאות וטעויות, ויהא ליבי חזק ואיתן להוכיח כל עושי עוול. להציל עשוק מיד עושקו ואל ישיאנו יצרנו להעלים עין ח”ו ותזכנו לגדור פרצות ולהתקין תקנות ולהרביץ תורה ושיהא שם שמים מתקדש על ידינו. ותהא אימתנו מוטלת על הבריות ואהבתנו חקוקה בלבם ונתרחק מן הגאוה והכעס והקפדנות. ותאזרנו חיל לסבול את עמך. גל עיני ואביטה נפלאות מתורתך.
אסיף:

פתחנו במחשבה על מעשה שטות שהתחרטנו עליו. העמקנו בסוגיא על שטות ותושיה וניסינו לברר את ערכי האמת והצדק גם ביחס לחברה. דרך הסיפור ראינו שלפעמים נוטה האדם ללכת עם החזק על אף שלא תמיד הצדק עימו ומתוך כך ראינו עד כמה אומץ שופט ודיין צריכים בכדי לדייק את הדין והאמת. סיימנו בתפילתו המרגשת של הרב מרדכי אליהו על היותו דיין.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!