ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

סמלי חילות צה”ל

  • צוות החמ"ד
  • , רחל סלייטר
צוות החמ"דרחל סלייטר
תצוגת כיתה מלאה
סמלי חילות צה”ל
לב השיעור
פתיחה
מפגש
התבוננות
הפנמה
עלה של זית
אסיף
יחידות צה"ל
קישור לתמונות צה"ל וסירטון פעילות
שימו לב! צה"ל הוא חלק מהווי חייהם של ילדי המדינה. לחלקם אביהם יוצא למילואים מדי שנה ולרובם ישנם אחים ואחיות המשרתים בצבא. הם אוהבים להתבונן במדי החיילים, בצבעים השונים של הכומתות ובסמלים שאותם עונדים החיילים. את ההתעניינות הזו אפשר לנתב להתבוננות מכוונת בסמלים השונים של החילות - למצוא את המוטיבים המעטרים אותם ולהבין את הסמליות הגנוזה בהם. חשוב לזכור להתאים את הלמידה לגיל הילדים, כך שתהיה רלוונטית עבורם.
בשיעור זה נתבונן בסמלים השונים של החילות - נמצא את המוטיבים השזורים בהם, ומתוך כך נבין מה הם מסמלים.
לב השיעור: אילו סמלים יש לחילות צה"ל?
פתיחה: סמלים על מדים

ניתן תאור קצר מהו צה”ל ומהו סמל. נסביר כי בשיעור זה נלמד על הסמלים השונים של היחידות המרכיבות את צה”ל.

נספר כי את בית הכנסת “קוממיות אברהם”, שייסד הרב גורן בתל אביב, היה נהוג לקשט ביום העצמאות בדגלי ישראל וחילות צה”ל. נסביר כי כמו שיש רב לבית כנסת, יש רב גם לצה”ל ובעבר הרב גורן היה הרב של צה”ל.

נשאל,

  • למי במשפחה יש אח/אחות/דוד/אמא/אבא ועוד הלובשים מדים?
  • במידה ויש- האם זוכרים איזה צורה יש לסיכות ולתגים על המדים? לה הם משמשים?

נסביר לילדים שלסמל יש משמעות לתחושת השייכות, חיבור והזדהות שלנו למטרה שהוא מייצג. לכן, גם על מדי החיילים, שוטרים, כבאים ניתן למצוא סמלים המייצגים את המקום בו הם עובדים/ משרתים ואת חשיבותם.

 

מפגש: סמלי חילות צה"ל

תרגול להפנמת הנושא: נציג לילדים ציורים של סמלי החילות השונים. כל ילד יבחר סמל של חיל, יספר אילו מוטיבים הוא מזהה בו ומה לדעתו מייצג כל מוטיב (לדוגמה: בסמל חיל האוויר מופיעים כנפיים – כמו מטוס).

נסביר לילדים שניתן ואף רצוי לנחש, אין ציפייה שידעו את התשובה המלאה. לאחר שהילדים יבטאו את מחשבותיהם, נסביר באופן כללי על הסמלים וכיצד הם מייצגים את היחידה.

כל ילד יקבל סמל וינסה לזהות לאיזה חיל הוא מתאים על פי המוטיבים המופיעים בו.

 

התבוננות: מה הקשר בן רפואה לנחש?

במהלך הצגת הסמלים, יעלו סמלים שהפענוח שלהם יהיה קשה יותר ולא בהיר. לכן נשתדל שלא להציג סמלים מופשטים מידי אך לא נוותר על סמלים היכולים לספק סיפור ולימוד.

לדוגמה, סמל חיל הרפואה, בו מופיע נחש מתפתל על מקל. בהקשר עם סמל זה, אפשר להזכיר לילדים את סיפור נחש הנחושת מהמקרא.

במהלך נדודי המדבר, מתלוננים ישראל לפני משה:

“לָמָה הֶעֱלִיתֻנוּ מִמִּצְרַיִם לָמוּת בַּמִּדְבָּר? כִּי אֵין לֶחֶם וְאֵין מַיִם, וְנַפְשֵׁנוּ קָצָה בַּלֶּחֶם הַקְּלֹקֵל!”.

כתגובה, שולח בהם האל נחשים הנושכים וממתים רבים מהם. אחרי שהעם מתחרט וחוזר בתשובה, מצווה האל על משה להכין נחש מנחושת ולשים אותו על נס במקום בולט, כך שכל מי שננשך יביט לעברו, ייזכר בה’ – ויבריא מהנשיכה. הסיפור מופיע בחומש במדבר (כא, ד‑ט). לכן, הנחש המרפא, שהוא סמל מהתורה שלנו, נבחר לייצג את חיל הרפואה.

 

הפנמה: עלה של זית

לאחר שכל ילד תיאר והסביר את המרכיבים בסמל שקיבל, נציע להם לחפש את המשותף בין כל הסמלים. בנוסף, נביא אותם לידי הבנה, שענפי הזית המופיעים גם בסמל של צה”ל עצמו – מעידים על כך שצה”ל הוא צבא שוחר שלום. השאיפה שצה”ל ילחם רק לשם שמירה והגנה על המדינה. ענף הזית חוזר ומופיע בכל סמלי החילות.

לאחר השיחה אפשר להציע לילדים לשחק במשחק רביעיות: “ביבשה, באוויר ובים”, אותו תוכלו למצוא בתוך הערכה. על כל ילד לאסוף את מרכיבי הסמל שלו, וליצור יחד עם חבריו תצרף (פאזל) משותף, בעזרת צדם השני של הכרטיסים שאסף.

בעקבות יזכור בית הכנסת “קוממיות אברהם”, שהיה מקושט בדגלי החילות ביום העצמאות, אפשר להכין עם הילדים שרשרת דגלים של חילות צה”ל ולקשט בעזרתה את הגן.

קישור לתמונות של חילות צה”ל ולסרטון על פעילות בקבוצה בנושא הסמלים, ניתן לראות בקובץ פה

אסיף: רות סוף

נסכם את המפגש עם הילדים, נציין כי ישנם סמלים רבים סביבנו, חלקם משמעותיים יותר חלקם פחות. נזכיר את לב השיעור- סמלי חילות צה”ל, נזכר באלמנטיים העיקריים שעלו במפגש. נחזק את התלמידים על העשייה  בפעילות ונשאל שאלות הבנה מסכמות סביבה.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!