ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

סמלים ציונים-דתיים בעקבות הסיפור: “יום העצמאות בבית הכנסת קוממיות”

  • צוות החמ"ד
צוות החמ"ד
במהלך השיעור הילדים יכירו את הייחודיות שבסמלי מדינת ישראל ועל השיקולים בבחירת סמלי המדינה. נלמד על תהליך בחירת סמל המדינה המושתת על אלמנטים יהודיים מובהקים.
לב השיעור: ממה מורכב סמל המדינה ומדוע נבחר לייצג את המדינה?
פתיחה: סמלי העם היהודי

בפתיח נספר לילדים שבעת הקמת מדינת ישראל, התכנסה קבוצת אנשים על מנת לתכנן את סמל המדינה. הם בחנו סמלים של מדינות אחרות לקבל השראה, נסביר כי הציורים על הסמלים השונים מייצגים מה חשוב ומשמעותי לאותן מדינות.
נשאל,

  • אילו דברים מיוחדים יש רק לעם ישראל?

נציע לילדים להתבונן בסביבת הגן ולחפש חפצים השייכים רק לעם היהודי (מטבעות/ דגל וכו’). ניתן גם להיזכר עמם בתשמישי קדושה הקשורים לחגים השונים ונמצאים בביתם/ בבית כנסת.

מפגש: מרכיבי סמל המדינה

בשלב זה, לאחר שהילדים יביעו את דעתם, אפשר להציג בפניהם העתק של , שמרכיביו ניתנים לפירוק.
נבצע דיון עם הילדים על כל מוטיב ומוטיב המופיע בסמל. ננסה להבין ביחד מה חשוב ומיוחד בו, עד כדי כך שדווקא הוא נבחר להיכלל בסמל.

נשאל,

  • מהי המנורה ומה מיוחד בה?
  • מה מיוחד בענפי זית ומה הם מסמלים?
  • מה מסמלים הזיתים?
  • מה כתוב בסמל?

נסביר בפירוט,

סמל המדינה מכיל שלושה מרכיבים, המשקפים את הערכים שמקבלי ההחלטה שאפו לראות במדינה ישראל:

מנורת שבעת הקנים – סמל יהודי מסורתי, המתקשר לבית המקדש ולמאבק של עם ישראל לחירותו. דגם המנורה שנבחר הוא זה המופיע בשער טיטוס, שבו הנציחו הרומאים את ניצחונם על ישראל. ההנצחה נעשתה באמצעות תבליט של יציאת ישראל לגלות, בתבליט זה מופיעים לגיונרים רומיים נושאים כלים מכלי בית המקדש ובהם – מנורת המקדש. בחירת הדגם של מנורה זו מסמלת את השיבה הביתה מגלות ואת התקומה של העם.
שני ענפי זית – מסמלים את הרצון והשאיפה שלנו לשלום.
המילה: “ישראל” – מבטאת את תמצית הרעיון הלאומי.
רצוי להכין עם הילדים את סמל המדינה ממגוון חומרים, באמצעות גזירה והדבקה, על ידי שימוש בפלסטלינה וכן הלאה. כדאי לחפש עם הילדים את סמל המדינה על מסמכים ממשלתיים כמו תעודת זהות, מכתבים וכן הלאה.

התבוננות: חלופות שהוצעו לסמל המדינה

נספר לילדים על התהליך שליווה את יצירת הסמל בזמן קום המדינה. בזמנו הוצעו שתי הצעות עיקריות לסמלים: הראשונה מנורה והשנייה אריה. נסביר לילדים על חשיבות האריה ביהדות, מה הוא מסמל ובאילו סמלים נוספים מופיע (דגל ירושלים, דגל שבט יהודה ועוד)

נשתף בהתלבטויות בנוגע להצעות נוספות שהועלו אז: שבעה כוכבים שייצגו את חזונו הלאומי של הרצל, מגן דוד, לולב, סנה, ארון קודש, שופר ואתרוג (רצוי להציג את ההצעות הללו באופן מוחשי או בתמונות).
נשאל,

  • אותם מדוע הועלו דווקא הצעות אלה?
  • מה מסמל כל מוטיב ומוטיב?

 

הפנמה: סמל כבעל משמעות

נבחן את המידע עד עכשיו ונשקף כי הקושי בבחירת סמל המדינה מלמד על המשמעות הרבה שמקבלי ההחלטות ייחסו למוטיבים השונים. נדגיש את החשיבות לסמל, נשוחח על הצורך בסמלים- אלמנטים המייצגים אותנו ומעבירים מסר.

ניתן לבצע פעילות קצרה בה כל ילד יצייר את סמל המשפחה שלו. כלומר, יבחר יצוגיים אשר לדעתו מבטאים את הלך הרוח של המשפחה. ניתן דוגמאות- סידור המייצג את הרוחניות, סטטוסקופ המייצג את העבודה של אמא, אבן המצייגת את שם המשפחה “צור” וכו’.

אסיף: הסמל שלי

לסיכום, נבקש מהילדים להציג את היצירות שלהם ולהסביר. נשאל שאלות הבהרה בנוגע לסמל המדינה בכדי לוודא הפנמת המידע. ניתן לתלות ביחד את סמל המדינה על קיר הגן ביחד במידה ולא נתלה עד כה. נשאף כי בסיכום הילד ירגיש חיבור לסמל באמצעות הסברים הרלוונטים ומחוברים לעולמו.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!