ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

סוכה כח ע”א – ע”ב: חיוב קטנים במצוות סוכה וחינוך למצוות

תצוגת כיתה מלאה
סוכה כח ע”א – ע”ב: חיוב קטנים במצוות סוכה וחינוך למצוות
לב השיעור
פתיחה
מפגש
חברותות - דף לימוד
התבוננות
הפנמה
כתיבה - תפילה
אסיף
הילדים הללו
מילים: הדס בן ארי, חנן בן ארי לחן: חנן בןארי ביצוע: ישי לפידות
הנרות הללו אנו מדליקים כמו הילדים המתוקים שאנו מולידים אפשר לשים בהם את השמן ולהיטיב הפתילות אבל משם זה רק תפילות הילדים הללו אנו מגדלים וזה קצת קשה לראות אותם מהצד לפעמים צריך לשמור מפני הרוח ולשמור על עירנות אבל משם זה סבלנות ואין לנו רשות להשתמש בהם רק לאהוב בלבד ולהתפלל לנס, כמו בימים ההם בזמן הזה ואין לנו רשות להאכזב מהם רק לאהוב בלבד ולהתפלל לנס, כמו בימים ההם בסבך הזה, בזמן הזה מעבר כמו הפתיחה אז מנסים בתוך הבית להוסיף עוד אור אבל בחוץ החושך נהיה שחור משחור וסימני השאלה צפים ועולים ומבלבלים ובחיוך שלהם מתגלות כל התשובות שלמעלה מן הזמן הן כבר היו כתובות יש כד קטן חתום בחותם של כהן גדול הוא לא ייתן להם ליפול יצא ממנו אור גדול ואין לנו רשות להשתמש בהם רק לאהוב בלבד ולהתפלל לנס, כמו בימים ההם בזמן הזה ואין לנו רשות להאכזב מהם רק לאהוב בלבד ולהתפלל לנס, כמו בימים ההם בסבך הזה, בזמן הזה ריבונו של עולם, בורא מאורות ואדם עזור לנו להבין עד כמה .דולים ומאירים הנרות שנתת לנו ותן בנו הכח לאהוב אותם ללא תנאי .ולהיטיב עימם ואותם שיוכלו לעמוד איתן מול רוחות עזות, הנושבות בחוץ שידעו הם עצמם, שכל אחד ואחד מהם יכול להאיר עולם.
מחשב מקרן
הצעה להוראת הסוגיה העוסקת בחיוב קטנים במצוות סוכה, והשלכותיה לעניין חיוב קטנים בכלל המצוות.
לב השיעור: איך מחנכים למצוות?
פתיחה: תרגיל - שאלות

נכתוב על הלוח את המילים: “חינוך למצוות” ונבקש מהתלמידים להציף כמה שיותר שאלות שעולות להם סביב כותרת זו. ניתן לתרגיל זה כשתי דקות ונזמין מתנדב שיכתוב על הלוח את התשובות שיעלו.

לא נענה על השאלות, אלא רק נהדהד את השאלות ונזמין את התלמידים להכנס עם מחשבות אלו לסוגיה אותה נלמד.

נספר קצת רקע על הסוגיה: ישנן מצוות רבות שאנו רואים שקטנים פטורים מהן, אחת מהן היא מצוות סוכה, כמו שאומרת המשנה: “…קטנים פטורים מן הסוכה” למרות זאת אנו מוצאים לימוד שמרבה קטנים לחיוב בסוכה. ויותר מכך, אפילו באותה משנה שיש קטן שכן חייב בסוכה (קטן שאינו צריך לאמו)  בסוגיה הזו נעסוק ב’דרגות’ של קטנים בקיום מצוות, ובחיוב החינוך המוטל על האב במצוות בנו. אך בעיקר נתעסק בשאלת החינוך למצוות.

מפגש: חברותות - דף לימוד

נחלק דף לימוד ונבקש מהתלמידים ללמוד אותו יחד בחברותות ולענות בו על השאלות המופיעות בו.

נתעכב על פירושו של הריטבא ונסביר:  הריטבא בפירושו הראשון טוען כי סברתו של שמאי היא שיש חיוב על האבא לשבת בסוכה כמו בבית, וכיוון שבבית הוא יושב עם כל השפחה, יש עליו חיוב להביא את כל המשפחה כולל התינוקות לתוך הסוכה. בפירושו השני הוא מביא שדעת חכמים היא שקטן שכרוך אחרי אימו פטור כיוון שאמו פטורה ואילו שמאי סובר שכל זמן שאפשר לחנך את הילד למצוות- צריך לעשות את זה ולא לחכות לזמן שלא יהיה כרוך אחרי אמו. לכאורה יש כאן משהו מעט מוזר- חינוך נראה לנו שייך לילד שמבין מה שהוא עושה (אפילו ברמה מינימלית). בסיפור מדובר בתינוק בן יומו ובכל זאת הריטב”א סובר שמדובר כאן על דין חינוך.

נסכם: יתכן שאכן בנקודה זו חולק שמאי, והוא מבין אחרת לא את מצוות סוכה אלא את דין חינוך: לפי שמאי, חינוך אין פירושו רק education, כפי המובן המודרני של המילה, אלא מובנו גם כשל חינוך כלי שרת – שימוש ראשוני באופן מסוים. להבנה זו, חינוך קטנים משמעו שרבנן הרחיבו את עולם המצוות גם לקטנים וקבעו שכשם שגדולים מקיימים מצוות, יהיו גם הקטנים שייכים באותן מצוות שבהן הדבר אפשרי, מתוך תפיסה שיש משמעות למעשיהם כבר כעת. לפיכך גם אם אין בישיבתו של התינוק בסוכה השפעה על עתידו, יש בה משום צירופו בהווה לעולם שומרי המצוות.

התבוננות: קבוצות - הנחיות להורה המחנך

נבקש מהחברותות להצטרף לחברותה נוספת ולחשוב יחד על מספר כללים מנחים להורים שרוצים לחנך את ילדיהם לקיום מצוות על פי מה שראינו בשיעור.

נאסוף מכולם את רשימת הכללים וננסה לייצר ‘דף הנחיות להורה’ בשיתוף של כולם.

הפנמה: כתיבה - תפילה

לסיום נבקש מכל אחד לחבר תפילה על חינוך ילדים למצוות על פי מה שלמדנו.

ברקע נקשיב לשיר: ‘הילדים הללו’ שכתב חנן בן ארי. (ניתן גם לקרוא יחד את המילים ורק לאחר מכן לכתוב את התפילה).

 

 

אסיף:

פתחנו בהצפת שאלות על חינוך למצוות. עבדנו בחברותות על דף לימוד המקיף את הסוגיה ודרכו ניסינו לייצר דף הנחיות להורה המחנך. סיימנו בתפילה על החינוך.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!