ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

מצליחים בגדול

  • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
תצוגת כיתה מלאה
מצליחים בגדול
לב השיעור
פתיחה
פתגמים מחכימים
מפגש
התלמיד הזה הוא אני
התבוננות
אסיף
פתגמים מחכימים
חצאי פתגמים למשחק בכיתה
הילד הזה הוא אני
שאלון הערכה עצמית
סופרים כוכבים
רוקדים כוכבים- פתקיות לספירת נקודות
תבחין
תבחין- פתקיות
שימו לב! שיעור זה הינו שיעור של חשבון נפש ערכי שבו התלמיד יחזק את יכולת ההערכה העצמית שלו. התלמיד יברר את מצב התקדמותו במיומנויות חברתיות ובמיומנויות לימודיות שונות בטרם יקבל את הערכותיהם של המורים. מטרת השיעור להגדיל את המוכנות הרגשית לקבלת התעודה ותחושת החרדה תפחת. לתעודת ההערכה ישנה חשיבות בבחינת "היש" בתלמיד, ביקורת בונה וחיובית. מומלץ למנף אותה ליצירת קשר מיטיב ולשיפור הביצועים לעתיד. לשבח תכונות חיוביות, הרגלים חיוביים והישגים טובים, לטפח את הביטחון ואת הדימוי העצמי של התלמיד.
בשיעור זה, נבצע תהליך הערכה עצמית חיובית, נתנסה במיומנויות חברתיות ובמיומנויות לימודיות. נפיק לקחים וננסה לזקק מהן נקודות החוזק שלנו ונזהה את הנקודות הטעונות חיזוק. נתבונן בתעודה כמודל להערכה, להתקדמות אישית ולשיפור ההישגים החברתיים/ לימודיים (בראייה אישית וגם בראייה כיתתית).
לב השיעור: כיצד ניתן לבצע הערכה עצמית מתוך מקום בונה ומעצים ולא שיפוטי?
פתיחה: פתגמים מחכימים

נסביר כפתיח- הערכה, זוהי מילה בעלת השפעה שרוב האנשים מונעים על ידה. בכל גיל ובכל זמן זקוק האדם להכרה והערכת הסובבים אותו.
שלמה המלך, החכם מכל אדם אמר:

“אַל-תּוֹכַח לֵץ, פֶּן-יִשְׂנָאֶךָּ; הוֹכַח לְחָכָם, וְיֶאֱהָבֶךָּ” (משלי ט, ח).

הפסוק מסביר שגערה והוכחת אדם על ליצנותו ומעשיו השליליים עשויה להוביל לתחושות שליליות והתנגדות למוכיח אותו. שלמה המלך מנחה להתחיל בעין טובה, לכן יש לפתוח בכך שהאדם “חכם”, לציין נקודות חיוביות שבו ואז הוא יאהב את המוכיח ויצליח להכיל את הביקורת הבונה.

נחלק לכל תלמיד את אחד הכרטיסים מפתגמים מחכימים (הכרטיסים מיועדים לכיתה בת 30 תלמידים, בכיתה קטנה יותר צריך פחות כרטיסים).
נבקש מכל תלמיד למצוא את החבר שמחזיק בחלקו השני של הפתגם.
נדביק על הלוח את שני החלקים של הפתגם כך שהפתגם יופיע בצורה שלמה.
נבקש מזוגות מתנדבים לספר חוויה ממחצית זו המתאימה לאחד הפתגמים, לדוגמה: לפתגם “יגעת ומצאת – תאמין”, יספר התלמיד לכיתה כי הוא השקיע בעבודה או ביצירה שזכתה בפרס

מפגש: התלמיד הזה הוא אני

נחלק לתלמידים את דף התלמיד הזה הוא אני

נבקש מהתלמידים להשלים את השאלון ולהעריך את עצמם בכל משפט בציון בין 1 ל-5,  כאשר 1 הוא הציון הנמוך ביותר ו-5 הוא הציון הגבוה ביותר. בכל תבחין אפשר לצבור 10 נקודות. נסביר לתלמידים שבכל תבחין יש שני היגדים. ההיגד הראשון הוא אישי, וההיגד השני – כללי.

נבקש מהתלמידים להתבונן בשאלון לאחר מילואו, להסיק מסקנות אישיות, להעריך את נקודות החוזק ואת הנקודות שיש לשפר.

נחלק לתלמידים את דף סופרים כוכבים נסביר לתלמידים כי עליהם להעתיק מהשאלון שמילאו את סך הנקודות לכל תבחין

נעמיד על שולחן המורה את הקלפיות (קופסאות/ סלסילות) שעליהן מודבק התבחין

נערוך הצבעה כיתתית חסויה. כל תלמיד ישים את הכוכבים שעליהם כתב את מספר הנקודות שלו בקלפי המתאימה. נסביר לתלמידים שההצבעה אמנם אישית, אך התוצאות שלה מעידות על כלל ילדי הכיתה.

התבוננות: הכוכב האישי הינו בעל משמעות לקבוצה

נספור את הנקודות בכל קלפי, נכתוב על הלוח את התוצאות, נשבח ונפרגן לתלמידים על תוצאות טובות.

נעלה לדיון חמישה נושאים שקיבלו מעט נקודות, נחליט לחזק אותם, ונגדיר בקצרה את המטרות. אם יהיו נושאים רבים הטעונים שיפור, יקבלו התלמידים והמורה החלטה כיצד יש לחלק את המחצית הבאה כדי להשקיע בנושאים אלו. ניתן לבחור נושא לכל חודש.

נחלק לתלמידים חמישה פתקים קטנים שעליהם יכתבו התלמידים עצות לשיפור ולקידום הנושאים, רעיונות לפעילויות ועוד. נאפשר דיון פתוח והצעות לפעילויות במחצית הבאה בנושאים המאתגרים.

אסיף: לראות את ה"יש"

נסכם בכיתה, תקופת חלוקת התעודות מעוררת תחושות שונות, חלקיהן שליליות. כמו הרבה דברים בחיינו, יש השפעה לאופן בו אנו בוחנים את המציאות. חשוב לדעת לשמוח בהערכות הטובות בתעודה וללמוד ולהבנות מאלה שאנו פחות מרוצים מהם. לשאוב כוחות מתוך ההצלחות, גם אם הן קטנות (עלינו בנקודה אחת מהמחצית הקודמת/ היו פחות איחורים) ולהשתדל להתנתק מדפוסים של ביקורתיות עצמית שלילית.
מילת סיכום למורה, שורש המילה “עידוד” הינו ע.ו.ד. ה”עוד” נמצא בתוך העידוד, ככל שנוסיף עוד מילים טובות לאדם, נוסיף עוד דברים טובים לעולם. צמיחה מתחילה באמון, לכן תפקידנו לראות את ה”יש” בתלמיד ולנסות ככל הניתן לגלם זאת בערכתנו אליו.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!