ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

ממוזיקת רקע לכח חיים

תצוגת כיתה מלאה
ממוזיקת רקע לכח חיים
לב השיעור
פתיחה
מפגש
התבוננות
הפנמה
מחשב מקרן
שימו לב! השיעור נכתב בשיתוף עם אתר חכימא.
עלינו לזהות את התכונות החזקות בכל אדם כדי לעזור לו להגיע למקומות טובים יותר.
פתיחה:

נביא מספר חפצים לחדר: מטאטא, חישוק, כדור וכדו’, ונבקש ממתנדבים להגיע לקדמת הכיתה (אפשר ב”פופקורן” – כל פעם תלמיד אחר), ולהציג משהו יצירתי שאפשר לעשות עם הדברים האלו. אלו לא צריכים להיות שימושים “אמיתיים”, אלא יותר שימושים שמראים הסתכלות יצירתית על החפץ. למשל, חישוק יכול להיות הילה של מלאך, שרשרת, חלון של צוללת ועוד.

נשאל את התלמידים: מה עשינו פה? התבוננו על החפץ הסתמי הזה, וזיהינו כמה דברים אפשר לעשות איתו.

נשמיע בכיתה מוזיקה מסוגים שונים. נבקש מהתלמידים לחשוב תוך כדי השמיעה של המוזיקה, לחשוב מה הם יכולים לעשות במקביל לשמיעת המוזיקה והאם יש הבדל במה שהם יכולים לעשות עם הסוגים השונים (למשל – לשמוע את המוזיקה הזו ולעשות שיעורי בית).

[דוגמאות לסוגים שונים: מוזיקת רקע של סרטים, אביתר בנאי ותמיר מוסקט ומוזיקת חזנות].

נדון: מהו השוני בין המוזיקות? איך הן משפיעות עלינו? האם יש מוזיקה שהיא יכולה להיות לנו יותר ‘רקע’ ואחרת מוזיקה שנקשיב לה יותר בתשומת לב? מה גורם למשהו להיות רקע או במרכז?

הפנמה:

כל תלמיד מקבל פתק עם שם של תלמיד אחר (באמצעות הגרלה), ועליו להצביע על תכונה חזקה של התלמיד הזה ומה יתרונותיה לטובת הכלל (למשל: הוא מצייר יפה, ולכן יוכל לקשט את הכיתה). כך נסייע לתלמידים להפנים כי לכל אדם יש יתרונות משלו, וכל יתרון יכול להתפתח לסיוע לכלל.

הערה: מרבית הסרט מובן גם עם האנגלית שבו משום שהיא פשוטה, אבל בכל אופן ניתן להוסיף כתוביות כך: הגדרות [סמל גלגל השיניים] > כתוביות > עברית.

לאחר הצפייה בסרטון, נשאל:

אילו מעלות צדקה אנחנו מזהים פה?

במבט ראשון יש כאן את המעלה השביעית, מתן בסתר. אך למעשה, במבט שני ניתן לראות שקיימת כאן גם המעלה הגבוהה ביותר, המעלה השמינית, משום שסח”י מסייע לנערים במצבי מצוקה להשתמש בחוזקות שלהם ולהצליח דרכן להשתקם ולעלות, מבלי להרגיש נזקקים.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!