ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

מוטיבים יהודיים בסמלים לאומיים

  • צוות החמ"ד
  • , רחל סלייטר
צוות החמ"דרחל סלייטר
תצוגת כיתה מלאה
מוטיבים יהודיים בסמלים לאומיים
לב השיעור
פתיחה
על כנפי היונה
מפגש
התבוננות
הפנמה
אסיף
"על כנפי היונה"
"על כנפי היונה"- אנימציה על סיפורו של הרב גורן
מחשב מקרן
סמליה של מדינת ישראל מבוססים על סמלים יהודיים מסורתיים. בשיעור זה נתחקה אחר מוטיבים יהודיים קיימים בשלל סמלי הלאום, ובנוסף מוצאים ביטוי בחי, בצומח ובדומם.
לב השיעור: מהו סמל?
פתיחה: על כנפי היונה

את הדברים הבאים יש לפשט ולהסביר לילדים במילים המותאמות גיל. סביר להניח כי הילדים נתקלו בעבר בסמלים ויודעים לזהות, אך לא תמיד ידעו לתת את המשמעות הנכונה. כדאי לוודא לאורך כל המפגש כי הילדים מבינים ולפרש לשפתם.

נמשיג ונסביר לילדים מהו סמל וכיצד מקבל משמעות. לאחר מכן, נספר כי בסיפור “על כנפי יונה” מופיעים שני בעלי חיים בעלי סמליות מרובה ביהדות (ניתן להשמיע לילדים או להקרין). הראשונה היא היונה, שסמליותה הולכת ופושטת צורה ברבות השנים ולובשת אחרת תחתיה. במדרשים ובפיוטים היא נדמית לכנסת ישראל ולקדוש ברוך הוא, ובדורות האחרונים היא מצטיירת גם כסמל השלום והאהבה. האריה, המוזכר בהקשרים שונים בסיפור, הוא בעל סמליות של מנהיגות ועוצמה.

נשאל,

  • מדוע לדעתם יונה מסמלת שלום? מדוע אריה מסמל חוזק ומנהיגות?
מפגש: הסמל שלי

בתרבויות שונות נעשה שימוש בסמלים על מנת לייצג מגוון רעיונות. קל יותר להשתמש בסמל כדי להסביר רעיון מסוים, מאשר לחזור על ההסבר שוב ושוב. הסמל צריך להיות מובן לכול, בלי צורך בדרישה וחקירה. סמלים הם גורם חשוב מאוד לכל חברה אנושית, משום שהם מתרגמים את העקרונות המופשטים לכדי חוויה אנושית. הם מעניקים לתושבי מדינה, או לכל ארגון שהוא, זהות האופיינית להם בלבד, המייחדת אותם מחברות אחרות.

בכל מדינה קיימים סמלים לאומיים רבים, כמו: דגל, סמל המדינה, המנון ומטבע. סמליה של מדינת ישראל מבוססים על סמלים יהודיים מסורתיים, המוכרים ליהודים בכל קצוות תבל. הם מציינים רעיונות הנובעים מהעבר שאותם מבקשים לשמר, ומעניקים תחושת גאווה ושייכות המקשרים בין העם למדינתו.

נשאל,

האם גם לכם יש בבית דברים שגורמים לתחושת גאווה? מזכירים משהו משפחתי? (חנוכיה של סבתא/ שם משפחה עם משמעות/ תמונה על המקרר ממסיבת ברית האח)

 

התבוננות: חי, צומח, דומם

נציין כי סמלים יכולים לבוא לידי ביטוי בצורות שונות:

בדומם – בתשמישי קדושה (מזוזה, תפילין, טלית, ספר תורה, נרות, סידור, ארבעת המינים, שבעת המינים, שופר), בצבעים (כמו לבן ותכלת) ואפילו בתמרורים בכביש.

בחי – כמו נשר וצבי.

בצומח – כמו זית ותמר.

נסביר לילדים מה מסמלות הדוגמאות, מה המשמעות שלהן וחשיבותן לעם היהודי.

נשאל,

  • איזו חיה או חפץ אתם מרגישים שמסמלת אותכם? לתת דוגמאות בכדי להמחיש.

מאחר והסמליות של המוטיבים היהודיים מסייעת לפיתוח זהות ציונית‑דתית, ראוי להקדיש זמן ללמידתם. אף שילדי הגן אינם יכולים לתפוס את עומקן של כל המשמעויות הגלומות בסמלים, בכל זאת כדאי לחשוף אותם אל חלקם, כחלק מתהליך של הפנמה והזדהות. למידה צריכה להיות בהתייחסות לעונות השנה וחגיה.

 

הפנמה: סמלים ביום יום

נסביר לילדים שביום יום שלנו אנו פוגשים סמלים רבים ושונים. הילדים ישבו במעגל ונפרוש מולם מגוון של פריטים רלוונטים: מטבעות, דף עם סמל של חברה (כגון פרסומת של בנק), דגל, בולים, מדים, חשבונית עם סמל העיר ועוד. נבקש מהילדים לזהות את את הסמל ולאחר מכן נסביר להם את מהותו ומדוע נבחר לייצג.

נסביר את ההבדל בן סמלים בעלי מוטיבים לאומיים לבן סמלים המסמלים אגודה/חברה וכו’.

אסיף: לקראת סיום

נעבור שוב על המידע ונסכם: סמל יכול להיות כל חפץ, חיה,רעיון וכו’, הוא מקבל משמעות נוספת כאשר אנו מחליטים על כך. לפעמים הסמל הוא גשמי- ניתן לגעת בו, לעיתים הוא רעיון מופשט, רואים אותו והדבר מזכיר לנו את המשמעות מאחוריו.

נזכיר את הסמלים שלמדנו בשיעור, נחלק את הסמלים הקשורים לעם היהודי ואת אלו שאינם בעלי שורשים לדת,יהדות והמדינה שלנו.

 

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!