ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

לקראת יום הכיפורים

 • רוני אלדד
רוני אלדד
תצוגת כיתה מלאה
לקראת יום הכיפורים
לב השיעור
פתיחה
מפגש
לימוד - אין צדיק שלא יחטא
התבוננות
שיר - לכאורה
הפנמה
אסיף
תוכו רצוף אהבה
מילים ולחן: ישי ריבו
חוֹשֵׂךְ שִׁבְטוֹ, מִבְּלִי לַחֲשֹׂךְ אֶת אַהֲבָתוֹ מוֹשִׁיט אֶת שַׁרְבִיטוֹ, לְכָל הַפּוֹשֵׁט יָדוֹ עַיִן לֹא מַעְלִים, מֵעַל צֹאן מַרְעִיתוֹ גַּם כְּשֶׁאָנוּ שִׁבְרֵי כֵלִים, עוֹדֵנוּ כְּלִי חֶמְדָּתוֹ תּוֹכוֹ רָצוּף אַהֲבָה, רָצוּף אַהֲבָה בֵּיתוֹ צָפוּף לִרְוָחָה, צָפוּף לִרְוָחָה מַמְצִיא לָנוּ מְחִילָה, לֹא רַק בִּשְׁעַת הַנְּעִילָה לְךָ דוּמִיָּה תְהִלָּה יָדָיו רָב לוֹ, וְאֵין רֵאשִׁית לְרֵאשִׁיתוֹ גַּם הַשִּׁירָה כְּחוֹל הַיָּם, הִיא רַק מִקְצָת שִׁבְחוֹ לִפְנִים מִשּׁוּרַת הַדִּין, מַנְהִיג אֶת עוֹלָמוֹ וּמִלִּפְנֵי הַמַּלְאָכִים, דּוֹרֵשׁ בִּשְׁלוֹם עַמּוֹ עָתִיד הוּא...לָתֵת פְּאֵר תַּחַת אֵפֶר שֶׁמֶן שָׂשׂוֹן תַּחַת אֵבֶל מַעֲטֵה תְהִלָּה תַּחַת רוּחַ כֵּהָה
מחשב מקרן יצירה
בתוך ימי התשובה והעבודה האינטנסיבית שהם מזמנים, ולקראת יום הכיפורים, ננסה לפתוח את הלב להבנת משמעות ופלא הסליחה, ו"נתאמן" יחד בפעולות הנפשיות והמעשיות הנגזרות ממנה.
לב השיעור: מהו כוחה של סליחה?
פתיחה: מעגל - פגיעה

נשב במעגל, נחשיך מעט את הכתה (לא צריך להפריז, רק כדי ליצור אוירה שונה מעט, קרובה ומאפשרת שיחה) ונפתח בסיפור אישי משלנו שיתאר מקרה בו הכאבנו/פגענו/הזקנו למישהו אחר בשוגג או בזדון. חשוב שהסיפור יתבסס על חויה אישית  אמיתית, כדי שייפתח פתח של כנות ושיתוף, אך כמובן שאפשר ואף כדאי לרכך ולערוך אותו באופן  שיתאים לכתה.

אחרי שנספר בקצרה את הסיפור , (כדאי לבחור מקרה פשוט ויומיומי, לא משהו דרמטי. כמו למשל- שכחנו להתקשר למישהו שחיפש אותנו/ התעצלנו ולא עזרנו למישהו שביקש את עזרתנו/ בטעות אמרנו משפט חסר רגישות, שפגע בבן שיחתנו וכד’)

נעצור בשלב הקושי (כלומר, לפני ההתרה והתיקון, אם היו כאלה) , ונשאל את התלמידים אם גם להם קרה משהו כזה פעם, שהם חושבים שמישהו נפגע בגלל מעשה או דיבור שלהם.

נבקש מהם לחשוב על סוג של רגש שמקרה כזה מעורר בהם,  ונרשום את המילים שהם מעלים על הלוח.

מפגש: לימוד - אין צדיק שלא יחטא

נשמיע את השיר: ” תוכו רצוף אהבה” של ישי ריבו.

נזמין בזה אחר זה תלמידים המעוניינים לקום ולהתהלך בכתה בפנים חתומות ככל שניתן, וברגע שנעצור את המנגינה, הם צריכים לעטות על פניהם הבעה שמתאימה לאחד מהרגשות שכתבנו על הלוח. ויתר התלמידים יתבקשו לנחש איזה רגש הם מציגים.

לסיכום התרגיל הזה נעיר את תשומת ליבם ונאמר שהגוף שלנו משתתף ומגלה פעמים רבות את מה שטמון לנו בלב, גם כשאנחנו עצובים, גם כשאנחנו שמחים, וגם כשאנחנו מבקשים להביע דברים נוספים כמו רגש תודה, או בקשה, או סליחה… במפגש הקרוב ננסה להכיר יחד דרכים שונות בהן ניתן לבקש סליחה.

נספר ששלמה המלך כבר לימד אותנו בספר קהלת (שנקרא בסוכות בבית הכנסת) ש:

אֵין צַדִּיק בָּאָרֶץ–אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה-טּוֹב, וְלֹא יֶחֱטָא.

נכתוב את הפסוק על הלוח ונבקש מהם לומר מה הם שומעים בו.

כולנו טועים לעיתים, גם אם אנחנו צדיקים של ממש, ובלי משים או עם משים פוגעים בחבר או במישהו אהוב, גם בכוונה וגם לחלוטין בטעות. ואפילו עם רוב מעשינו הם לוב ולהיטיב עם הסובבים אותנו- אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא. זה אנושי מאד, ושלמה המלך מבקש ללמד אותנו שכך העולם בנוי.

נבקש מהם כעת לשבת בשקט ולנסות ולהיזכר לשחזר מקרה אחד כזה שקרה להם. נדגיש שהפגיעה שהם בוחרים להתמקד בה לא חייבת להיות סיפור גדול שנוצר ממנו ריב וקושי אדירי מימדים, אלא רצוי כרגע לבחור משהו קטן שקרה לאחרונה, אפשר שהתרחש בלי משים כמעט, ואחרי שהוא קרה הם הרגישו צער על העניין. נזמין אותם לשחזר אותו במבט קרוב ובוחן (כל ילד עם עצמו).

 • מתי זה קרה?
 • מי היה מעורב?
 • איך נראו  הבעות הפנים של המשתתפים באירוע ההוא במהלכו,
 • מה נאמר?

אגב פעולת השחזור, נחלק לילדים דף ופחם לציור, ונבקש מהם תוך כדי חשיבה להשחיר את הדף שלהם ככל שיוכלו. ולהניח אותו לצידם.

אם יהיו תלמידים שירצו לשתף, נעניק להם את השהות והקשב לספר את הסיפור שלהם, ונודה להם מאד על השיתוף. נכוון את התלמידים לשתף בעדינות, ללא חשיפה של עצמם יותר מדי.

עכשיו אחרי שהקדשנו זמן והתבוננו במצבים של פגיעה, ניגש לברר מה נדרש מאיתנו לעשות כעת, כדי לתקן.

התבוננות: שיר - לכאורה

נקרא עם התלמידים את השיר: “לכאורה”, של זרובבל גלעד:

ולכאורה כה פשוט וטבעי
לומר לאדם יקר
את המילה האחת,
וטבעי הוא לגשת
ביד לאחוז, להציץ בעיניים
וזה הענן האופף את הלב יימוג

השיר כתוב בעברית מעט גבוהה, לכן חשוב במיוחד לוודא הבנה מילולית ולהתעכב על מילים קשות.

(ובמיוחד: מה משמעות המלה “לכאורה” ,

 • איזה ענן אופף את הלב?
 • מה פירוש המילה יימוג?)

אחרי שנבאר את מילות השיר, ניגש לעסוק בתוכן:

 • מהי, לדעתכם, אותה המילה “האחת” עליה מדבר השיר?
 • איזו מילה יש בכחה לפוגג את הענן שעל הלב?

נרשום על הלוח את הצעותיהם.

נצביע על כך שהשיר לא נוקב במילה עצמה, אבל מתאר תנועות של קרבה, (ניגשים, אוחזים ביד, מביטים בעינים).

נחלק אותם לזוגות ע”פ מקום ישיבתם ונבקש מהם לעקוב אחרי התנועות הנזכרות בשיר ולנסות “להמחיז” בקיצור רב את אופן בקשת הסליחה בו.

 • האם אפשר לבקש סליחה גם בלי לומר את המילה המפורשת?
 • איזה עוד דרכים יכולות להביע חרטה וסליחה?
 • איך ניתן לתקן קלקול?
 • אילו מילים יש בכוחן לתקן?
 • איזה מעשים ומחוות עשויות להמתיק מצב?

נכתוב על הלוח את הצעותיהם.

נסכם:סליחה היא כח מופלא בעולם. היא יכולה, כמעט כמו מכונת זמן, להשיב דברים אחורה ולתקן קלקולים. אבל כמו שהצעתם, יש הרבה דרכים להגיד אותה, במילים ובמעשים, והחרטה והצער שמרגישים בלב על הפגיעה שנעשתה, יכולים להגיע ללב הנפגע בצורות שונות, העיקר שינבעו מעומק הלב.

הפנמה: יצירה - מחק

כעת נתבונן בדפים השחורים שלפנינו. נזכיר לתלמידים שהשחרנו אותם תוך מחשבה על הפגיעה שפגענו. הדפים שחורים מאד, והפחם מכתים גם את הידיים בכל נגיעה.

כעת נחלק מחקי פחם (רצוי מאד- מחקים מיוחדים לפחם, אבל אם אין בנמצא- גם מחק עפרונות רגיל יעבוד).

נזמין את התלמידים להתמקד במילה שהציעו, או לחשוב על דבר מה אחר שיכול לבטא את הסליחה שהם חפצים לבקש. נסביר לילדים שכעת יש בכוחם למחוק מה שירצו מתוך השחור. לכתוב עם המחק, לצייר, או לנקות את הדף כולו אם ירצו. נבקש מהם לחשוב על צורה או מילה או כמה צורות/מילים,  שיצליחו לבטא יותר מכל את הרצון שלהם לתקן.

המחק הוא כלי הציור שלהם,והוא מסוגל להפוך את הדף השחור למשהו אחר.

בתום עבודת המחיקה, נעיר את תשומת ליבם שהלבן נראה בוהק מאד לצד השחור.

 • למה לדעתם הלבן בוהק כל כך כעת?
 • מה פעולת המחק עשתה?

כשסליחה נעשית בכנות ומתוך אהבה יש לה כח לתקן את הקלקול ואפילו להביא את הדברים למקום טוב יותר משהיו. בוהק יותר ונקי יותר.

נזמין אותם לחשוב על זה בבית ולהעלות השערות מדוע זה ככה, ומה יש בסליחה שמתקן את המצב עד כדי כך…

נשבח אותם על הציורים והמלים היפות שכתבו, ונציע להם, אם ירצו להשתמש בדפים כ”כרטיסי סליחה” ולשלוח אותם למי שהם מבקשים לתקן בפניו את הקלקול שהתרחש.

נספר שגם אנחנו ננהג כך, לגבי הסיפור שפתחתנו איתו את השיעור, ובע”ה נצליח לתקן ולהוסיף עוד בוהק ואור, בזכות הסליחה.

אפשר לחתום גם בתפילה, שכשם שאנחנו מרככים את הלב ומבקשים סליחה ומחילה מהחברים והאוהבים שלנו, ככה אנחנו מקוים ומאמינים שהקב”ה נוהג עמנו בימי התשובה האלה שאנחנו בתוכם, ושביום כיפור נזכה לכפרה ולמחילה שלמה, אנחנו וכל בית ישראל.

אסיף:

פתחנו במחשבה על רגעים בהם פגענו במישהו אחר. למדנו שאין צדיק בארץ שלא יחטא ושלכל אחד ניתנה זכות הסליחה. ביררנו יחד על מילים ומחוות שיכולות להמתיק ולתקן מצבים בהם טעינו וסיימנו בתרגיל שלמחיקה עם תפילה לתשובה וטהרה.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!