ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

להוציא מן הכוח אל הפועל – אמונה וגאולה פרק א’

תצוגת כיתה מלאה
להוציא מן הכוח אל הפועל – אמונה וגאולה פרק א’
לב השיעור
פתיחה
סרט- אביחי שלי
מפגש
לימוד- מהר"ל
התבוננות
המשך לימוד
הפנמה
אסיף
מחשב מקרן
שיעור זה יעסוק בפוטנציאל הייחודי הטמון בבני האדם להוציא את כוחותיהם הנפשיים מן הכוח אל הפועל.
לב השיעור: כיצד נוציא את כוחותינו מן הכוח אל הפועל?
פתיחה: סרט- אביחי שלי

נפתח בסרט (12 דק’) על אביחי שלי, עיוור ובעל לקויות שמיעה מגיל קטן שהצליח להתגבר על מגבלותיו וזכה בפרס חתן התנ”ך העולמי, שירת ביחידת המודיעין 8200 וכיום עוסק בתחום הפיננסים וההשקעות:

בסיום הסרטון נשאל את התלמידים:

 • אילו מחשבות יש לכם בעקבות הסרט?
 • מה היה הכי משמעותי בעיניכם?
 • האם יש משפט שנאמר שהיה לכם משמעותי?
 • האם דמותו של אביחי שלי יכולה ללמד אותנו משהו על עצמנו?
מפגש: לימוד- מהר"ל

נלמד עם התלמידים את דברי המהר”ל בספרו תפארת ישראל:

האדם עם מעלת נפשו האלוהית, […] אל יקבל אונאה בעצמו, לומר כי יש לו מעלתו האחרונה בפועל, ויחשוב בנפשו שלום יהיה לי אף אם אני יושב בטל מבלי עמל כלל, הרי המעלה שלו ומדרגתו יגן עליו על מקומו ישיבנו ועל כנו יחזירנו, כי משלו ייתן לו ואין צריך לקנות לו שום מעלה. […] ולא יחשוב כך כי הוא טעות בנפשו, כי אין מעלת נפשו האחרונה בפועל, והוא מיוחד מבין כל הנמצאים עליונים ותחתונים שאין מעלתו האחרונה בפועל. […] רק שנברא בכוח ואינו בפועל, שאין לו מעלתו האחרונה בפועל.
ונמצא לך ההפרש שיש בין האדם ובין כל הנמצאים התחתונים ועליונים: כי העליונים שלמותם בפועל ואינם צריכים להוציא שלמותם אל הפועל; והתחתונים זולת האדם אין להם גם כן יציאה אל הפועל, כי מה שנבראו עליו אין השתנות ויציאה לפועל בהם. אך האדם הוא בכוח ויוצא אל הפועל. ויראה ששמו מורה על דבר העצמי לו, שהוא מיוחד בו האדם מכל. וזה שהוא נקרא אדם על שהוא עפר מן האדמה.
ועתה יש לשאול, וכי כל שאר הנמצאים אינם מן האדמה, שיקרא האדם בייחוד בשם אדם על שם שנברא מן האדמה? אבל עניין האדם מתייחס ביותר אל האדמה, וזה כי האדמה היא מיוחדת בזה שהיא בכוח, ויש בה יציאה לפועל כל הדברים אשר יוצאים ממנה: צמחים ואילנות ושאר כל הדברים, והיא בכוח לכל זה. וזהו עניין האדם שהוא בכוח ויוצא שלמותו אל הפועל, ולפיכך שמו ראוי לו שיהיה משתתף עם האדמה שהיא מיוחדת לצאת מן הכוח אל הפועל, בפירות וצמחים וכל אשר שייך אליה. וכן הוא האדם יוצא כוחו אל הפועל. ולכך שלמות האדם נקרא גם כן בשם פרי, וכדכתיב בקרא (ישעיה ג’) אמרו צדיק כי טוב, כי פרי מעלליהם יאכלו. הרי שהזכות והשלמות יקרא פרי.  (תפארת ישראל, פרק ג’)

נשאל:

 • מהי הטעות שחושב האדם על עצמו על פי דברי המהר”ל?
 • מהו ההבדל בין האדם לשאר הנבראים?
 • מה כוונת המילים בכוח לעומת בפועל?
 • מדוע דווקא האדם נקרא על שם האדמה?
 • כיצד לדעתכם יכול האדם להוציא מן הכוח אל הפועל?

 

התבוננות: המשך לימוד

נמשיך בדברי המהר”ל:

והתבאר לך כי מעלת האדם הוא בכוח, וכמו שיתבאר אחר זה. ולפיכך לא יהיה אונאה בנפשו לומר שישב בטל ויצליח בהצלחה נצחית, רק הצלחתו בקיום התורה והמצוות. ולהורות כי האדם חסר וצריך אליו השלמה.
לכך אמרו בפרק חלק (סנהדרין צ”ט ב) אדם לעמל יולד […] וביארו בזה הדברים אשר אמרנו, כי האדם הזה לא נברא בשלמותו האחרון והוא נברא להוציא שלמותו אל הפועל, וזה אדם לעמל יולד שהוא נולד ונמצא אל תכלית העמל דהיינו להוציא השלמות אל הפועל, ולא יגיע להיות נמצא בפועל לגמרי לעולם אבל תמיד יהיה עמל להוציא שלמותו אל הפועל וזה שלמותו האחרון. […]
ולפיכך אמר לא ימוש ספר התורה הזה מפיך, כי אחר שהאדם שלמותו בכוח, צריך שיהיה כל עמלו ופועלו בדבר שהוא שלמותו האחרון אשר נברא בשבילו. כמו שאמר הכתוב אדם לעמל יולד, שרצונו לומר כי תכלית מעלתו הוא אל העמל שהוא יציאה אל הפועל, וזהו לא ימוש וגו‘. נ[…] כי הנפש הזאת שהיא מלמעלה ועומדת בתחתונים, תמיד היא משתוקקת אל התורה ואל המצוות במה שהיא בתחתונים. […] והתורה והמצווה הם השלמה אל הנפש, ובשביל כך משתוקקת הנפש אל התורה ואל המצוות לצאת אל הפועל ולהיות מושלם. […] ואינה מושלמת עד שתבוא אל התכלית במה שהיא עצם אלוהי מלמעלה.           (שם, שם)

נשאל את התלמידים:

 • מהי הדרך להוציא מן הכוח אל הפועל על פי המהר”ל?
 • מה דעתכם על הפסוק “אדם לעמל יולד”?
 • “והתורה והמצוות הם השלמה אל הנפש”- מה כוונת משפט זה לדעתכם?
הפנמה: תרגיל כתיבה

נבקש מהתלמידים לכתוב את מחשבותיהם סביב השאלות הבאות:

 • איזה כח/ יכולת/ כישרון יש בי?
 • האם הוא יוצא לפועל?
 • מה מפריע להוציא אותו לפועל?
 • מה יכול לעזור להוציא אותו מן הכח אל הפועל?

לאחר הכתיבה נבקש מתלמידים המעוניינים בכך, לשתף נקודות שכתבו. ננסה להתמקד באיסוף הנקודות המעכבות יציאה מן הכוח אל הפועל, וכן בדברים היכולים לעזור. ניתן להזמין את התלמידים לחשוב יחד עם מי ששיתף על דרכים שיעזרו לו להוציא את כוחותיו לפועל.

אסיף:

פתחנו בסרטון על אביחי שלי, המהווה דוגמא ליכולת אנושית מיוחדת להתגבר על מגבלות וקשיים בכדי להגיע להישגים נפלאים. למדנו את דברי המהר”ל מפראג על ייחודיותו של האדם לעומת שאר הנבראים בחובתו וביכולתו להוציא מן הכוח אל הפועל את שלמות נפשו. לבסוף התבוננו פנימה להבין כיצד כוחותינו הפנימיים יכולים לקבל ביטוי פעיל בחיינו

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!