ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

כשרות – מהדרין

  • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
יצירה
שימו לב! שיעור זה עוסק בסוגיית ההידור, אך לא באופן ישיר סביב הלכות כשרות, אלא ביחס לעבודת ה' ואולי לחיים בכלל. הרחבה זו הינה הרחבה משמעותית ויקרה אבל רחוקה מחומר הלימוד שלנו. בכיתות בהם ההרחבה עשויה לבלבל את התלמידים – נכון לבחור שיעורים אחרים מתחום הכשרות שנוגעים באופן ישיר יותר לחומרי הלמידה.
בשיעור זה אנחנו מבקשים לפתוח את סוגיית המהדרין במובן הרחב יותר של המילה: הן בהקשר הדתי בחיינו והן בהקשרים נוספים. נשאל שאלות כמו: מה פירושו של הידור? איזו תודעה ואילו רצונות מתלווים לעשייה מהודרת? האם אנחנו מחפשים להדר או דווקא לא?
לב השיעור: מה המשמעות של הידור במצווה?
פתיחה: סבב אסוציאציות

נזמין את התלמידים לסבב של אסוציאציות ביחס למושג “מהדרין”. אנחנו מציעים לחזור על התרגיל הזה בשלושה סבבים, ובסופו לבקש מכל תלמיד לחשוב: האם רוב המילים שעלו בו היו מילים עם מטען שלילי או עם מטען חיובי ביחס למושג “מהדרין”?
במידה ואינכם עושים שימוש בשיעור הנקרא “כשר לי ולא כשר לך” תוכלו להשתמש בשתי תעודות הכשרות הנמצאות במערך המוצע שם : אחת של מהדרין והשנייה של כשרות רגילה, ולבקש להעלות אסוציאציות ביחס לתעודות.

מפגש: הקשבה לקולות הפנימיים

נשים ברקע מנגינה שקטה (כדאי ניגון חסידי או משהו בסגנון זה), ונבקש מכל תלמיד להקשיב בשקט לקולות שעולים בו, ולמצוא בתוכו שני קולות: קול ששמח ומחפש להדר, וקול שמתנגד ומתקשה עם מושג ההידור. לאחר שלוש דקות של הקשבה שקטה נבקש לתת קולות כתובים לכל אחד משני הקולות הללו.

התבוננות: הידור כחיזור

נספר לתלמידים שאחת מהאפשרויות לפירוש המושג “להדר” קשורה להבנה שמקורה נמצא בשפה הארמית, בה האותיות ה’ וח’ מתחלפות וכן האותיות ד’ וז’, ואם כך משמעותו של ההידור היא חיזור. נבקש מהתלמידים לחשוב מחדש על המונח מהדרין ולפגוש אותו כתנועה שמחזרת אחר המצווה. ניתן לתרגיל המחשבה כמה דקות של שקט (אפשר ללוות אותו במילים שיעזרו לתלמידים לחשוב על כך, למשל לומר בקול התאהבות, חיפוש, ריצה, מבוכה, קשר, שייכות וכדומה, או לחילופין להיות יותר קונקרטיים ולהציע לתלמידים לחשוב על אדם אהוב שיש לו אירוע כלשהוא ואנחנו מחפשים איך לשמח אותו, לקנות לו משהו או סתם להדר ולחזר אחר רצונו וכוונותיו).
נבקש מהתלמידים לשתף בתמונה, במחשבה ובהרגשה שצפה בהם לנוכח החידוש במילה הידור ובשדה הסמנטי והרגשי שהיא מביאה איתה. כיצד מחזרים אחר מצוות? כיצד יוצרים עולם בו החיזור אחר מצווה הוא מבוקש ומשמח?

הפנמה:

נציע לתלמידים לחשוב על מרחב החיים שלהם ולחשוב על תחום אחד בו הם רוצים להיות מהדרים: כלומר אנשים שמחזרים אחריו ולא רק מתהלכים בו בבינוניות. נבקש מכל תלמיד לכתוב לעצמם מכתב אישי המזמין אותם להדר ולחזר אחר מקסימום בתחום אותו בחרו. נציע לתלמידים להכיל במכתב את הקשיים שגורמים להם להיות בינוניים או ממוצעים בתחום אותו בחרו ולנסות להתמודד איתם במכתב שהם כותבים.

נביא לכיתה פלסטלינה בצבעים שונים ונבקש מכל תלמיד לבחור שני צבעים: האחד יסמל אותו והשני את המצוות. נבקש מהתלמידים בעקבות המחשבה החדשה שפתחנו בשיעור זה, כיצד היה משרטט ובונה את היחסים בין שני הצבעים: בינו לבין מערכת המצוות כתנועה של חיזור וחיפוש. בכיתות בהן ניתן להתפתח עוד עם חשיבה סימבולית נוכל לחשוב עם התלמידים מה המחשבה החדשה פתחה אצלם בבחירת הצבע המייצג את ההלכה ובבניית המודל של היחס שלהם כלפי מערכת זו.

אסיף:

בשיעור ניסינו להבין את המשמעות של הידור במצוות, והעמקנו בהבנה של ההידור כחיזור, ובאיזו צורה זה משמעותי לחיים שלנו.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!