ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

כיסוי ראש – התמודדות עם ההלכה

  • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
תצוגת כיתה מלאה
כיסוי ראש – התמודדות עם ההלכה
לב השיעור
פתיחה
מפגש
לימוד ההלכה
התבוננות
הפנמה
אסיף
הרב ישראל מאיר מראדין, משנה ברורה סימן עה ס”ק י
כיון שצריכות לכסות השערות מצד הדין ויש בזה איסור תורה מדכתיב “ופרע את ראש האשה”, מכלל שהיא מכוסה…
הרב עובדיה יוסף, שו”ת יביע אומר חלק ג, אבן העזר סימן כא
כבר מלתי אמורה שאין לנו לחלק בין הזמנים מבלי יסוד מוסד בזה… להתיר לנשים לצאת ברשות הרבים בראש פרוע, חס ושלום שיעלה על לב אדם להקל בזה. ובפרט לפי פשטות הגמרא (כתובות עב ע”א) דהוי מדאורייתא.
שימו לב! בכיתות בהן אחוז גבוה מהאמהות ואולי גם האחיות של התלמידות לא הולכות עם כיסוי ראש, כדאי להשקיע מחשבה נוספת כיצד נכון להיכנס לסוגיה זו באופן שיחזק בבנות את הרצון לקיים את הההלכה, אך גם ישמר את הכבוד להורים ולמשפחה. החבל הדק הזה לא קל, וצריך הרבה זהירות ומחשבה כדי לצלוח את המעבר עליו באופן נכון.
בשיעור זה לא נכנס לפרטי הדינים של כיסוי ראש, אלא נתמקד בהתמודדות שלנו עם הנושא לאחר ההבנה שזהו החיוב ההלכתי. אפשר להעביר את השיעור כשיעור פתיחה לנושא, שמתוכו ניגש ללימוד מעמיק יותר, או כשיעור סיכום, שינסה להעמיק את היחס לנושא לאחר ההבנה של דין כיסוי ראש ומשמעויותיו.
לב השיעור: איך מתמודדים עם הלכה שקשה לנו?
פתיחה:

נביא לכיתה תמונה של אשה עם כיסוי ראש (מצורפת אפשרות לדוגמה, מתוך התערוכה של סיגל אדלמן), ונבקש מכל בת לכתוב על דף: מה היא יודעת על האשה שבתמונה, ומה היא מנחשת על האשה שבתמונה. נבקש מהבנות לשתף מה כתבו, ונכתוב על הלוח את המחשבות בשני טורים: מה אני יודעת ומה אני מנחשת. אפשר לשאול את הבנות מה בתמונה גורם להן לנחש את המידע שהן מנחשות.

נערוך עם הבנות סבב של אסוציאציות למילה “כיסוי ראש”. נבקש מכל אחת לומר מה המילה הזו מעלה ומציפה בתוכה. כדאי לערוך יותר מסבב אחד, כדי לאפשר לבנות להשתחרר וגם כדי לאפשר להן לחשוב מה המילה מציפה בהן. פתיחה זו חשובה מאד על מנת לפתוח את השיעור כשיש לך יותר מידע מה האווירה הנושבת בכיתה ביחס לנושא זה: התנגדות עמוקה, מובן מאליו, קושי, ציפייה וכו’.

מפגש: לימוד ההלכה

נכתוב על הלוח את ההגדרות הבאות: דאורייתא, דרבנן, מנהג בעל תוקף הלכתי, נוהג חברתי. נבקש מהבנות לקרוא את ההגדרות, ולחשוב על הלכות או התנהגויות בחברה הדתית שנכון לשבץ לכל אחת מהכותרות. כדאי להקדיש כמה דקות לשלב זה, הן כפתיח לנושא שלנו והן באופן כללי, בגלל החשיבות שביכולת להבחין בין מנהגים להלכות ובין מנהג חברתי למנהג הלכתי.
נשאל את הבנות: איזה תוקף הלכתי הן חושבות שיש לכיסוי ראש לאשה נשואה? האם זוהי הלכה דאורייתא? הלכה מדרבנן? מנהג שקיבל תוקף בהלכה? או אולי סתם מנהג שמקובל בחברה הדתית? לאחר שהבנות יגיבו לשאלה ואולי גם ידונו ביניהן על כך, נלמד עם הבנות את הדברים של המשנה ברורה ושל הרב עובדיה יוסף (החשיבות בהבאת שני הפוסקים קיימת בעיקר בכיתות בהן יכולה להיווצר מחשבה כאילו זו הלכה אשכנזית או הלכה ספרדית ללכת עם כיסוי ראש).

הרב ישראל מאיר מראדין, משנה ברורה סימן עה ס”ק י
כיון שצריכות לכסות השערות מצד הדין ויש בזה איסור תורה מדכתיב “ופרע את ראש האשה”, מכלל שהיא מכוסה…
הרב עובדיה יוסף, שו”ת יביע אומר חלק ג, אבן העזר סימן כא
כבר מלתי אמורה שאין לנו לחלק בין הזמנים מבלי יסוד מוסד בזה… להתיר לנשים לצאת ברשות הרבים בראש פרוע, חס ושלום שיעלה על לב אדם להקל בזה. ובפרט לפי פשטות הגמרא (כתובות עב ע”א) דהוי מדאורייתא.

מדברי המשנה ברורה והרב עובדיה עולה שכיסוי הראש הוא הלכה ממש, ואפילו מדאורייתא. אם אנו מעבירים את השיעור כשיעור פתיחה לנושא, כדאי להבהיר שעוד נעמיק בשאלת מקור הדין, היקפו וטעמו.

התבוננות:

לאחר שהבהרנו את תוקף החיוב מבחינת ההלכה, עולות שאלות משמעותיות ביחס לדין זה. בחלק מהכיתות תהיה התמודדות משמעותית עם העובדה שאמהות או אחיות נשואות של התלמידות אינן מכסות את ראשן.
חשוב לא לטשטש את הקושי, ולערוך את ההבחנה שבין ההלכה לעצמה לבין הקושי לעיתים לקיים אותה, ואת היכולת לכבד ולהעריך כל אדם, ובפרט הורים, גם אם לא מסכימים עם כל מעשה.
בנוסף ייתכן שיהיה קושי עם המצווה עצמה. גם כאן, חשוב להתמודד עם הקשיים ולומר שזה לגיטימי והגיוני שלא יהיה קל עם כל ההלכות.
לאחר מכן, נבקש מכל אחת מהבנות לחשוב על נקודות חיוביות שהיא רואה בהלכה האומרת לאשה נשואה לכסות את ראשה, ועל נקודות שקשות לה עם הלכה זו. לאחר שניתן לבנות כמה דקות של מחשבה אישית, נבקש מהן לפתוח את הנקודות עליהן חשבו ונכתוב אותן על הלוח. חשוב לעזור לבנות מצד אחד לא להימצא במקום שרק מגן על ההלכה ומתעלם מהקושי שהיא עלולה ליצור, ומן הצד השני לא להימצא במקום שרק תוקף את ההלכה ולא רואה את העולם שהיא מבקשת ליצור. (הצעה לנקודות שאפשר להוסיף במידה והבנות לא מעלות מעצמן: חיובי – הכרזה שאני נשואה כך שלא יבלבל גברים סביבי, יצירת משהו אינטימי שנשאר בין האיש לאשה הנשואים זה לזה, עוד פריט לבוש שאפשר לשחק איתו, סימן זיהוי להיותי חלק מהחברה הדתית. שלילי – עלול לסמל הדרה של נשים מהמרחב הציבורי, לפעמים מבגר ומזקין את מראה האשה, סימן מזהה ומגדיר חברתי, חם ומציק, הורס את השיער). אפשר לעורר דיון סביב חלק מהנקודות שעולות באופן חזק בכיתה ולתת לבנות להשמיע את שני הקולות.

הפנמה: תרגיל כתיבה

נבקש מהבנות לחשוב על אשה שמתקשה מאד עם ההלכה של כיסוי הראש ולכתוב לה מכתב שינסה להבין איתה את ההרגשות שלה ביחס להלכה זו אך ישכנע אותה להתגבר על הקושי ובכ”ז ללכת עם כיסוי ראש. המכתב יעזור לבנות לתת מקום לקושי ובכ”ז למצוא בתוכן את הקול שמוכן להתגבר על הקשיים ולהקשיב להלכה.
במידה ויש בנות שמוכנות לשתף במכתב שכתבו, ניתן להן לקרוא אותו לפני הכיתה וננתח יחד האם המכתב היה מעצבן אותנו בתור נשים המתקשות עם ההלכה או דווקא מדבר ופותח אותנו להלכה זו.

אסיף:

במהלך השיעור התבוננו על ההלכה של כיסוי הראש, ובעיקר על היחס שלנו אליה. ניסינו לחשוב איך נכון להתמודד עם הלכה שקשה לנו, ומהו היחס הנכון למי שלא מקיים את ההלכה.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!