ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

ישעיהו פרק ב’ – אדם מול ה’

תצוגת כיתה מלאה
ישעיהו פרק ב’ – אדם מול ה’
לב השיעור
פתיחה
מה תחושתינו מול הישגי האנושות?
מפגש
קריאה ודיון
התבוננות
אלילים למעשה ידיו
הפנמה
אסיף
הישגי האנושות
סרטון המציג הישגים אנושיים
ישעיהו פרק ב'
ישעיהו פרק ב
א הַדָּבָר אֲשֶׁר חָזָה, יְשַׁעְיָהוּ בֶּן-אָמוֹץ, עַל-יְהוּדָה, וִירוּשָׁלִָם.  ב וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים, נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית-יְהוָה בְּרֹאשׁ הֶהָרִים, וְנִשָּׂא, מִגְּבָעוֹת; וְנָהֲרוּ אֵלָיו, כָּל-הַגּוֹיִם.  ג וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים, וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל-הַר-יְהוָה אֶל-בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב, וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו, וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו:  כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה, וּדְבַר-יְהוָה מִירוּשָׁלִָם.  ד וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם, וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים; וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת–לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה.  {פ}
ה בֵּית, יַעֲקֹב–לְכוּ וְנֵלְכָה, בְּאוֹר יְהוָה.  ו כִּי נָטַשְׁתָּה, עַמְּךָ בֵּית יַעֲקֹב–כִּי מָלְאוּ מִקֶּדֶם, וְעֹנְנִים כַּפְּלִשְׁתִּים; וּבְיַלְדֵי נָכְרִים, יַשְׂפִּיקוּ.  ז וַתִּמָּלֵא אַרְצוֹ כֶּסֶף וְזָהָב, וְאֵין קֵצֶה לְאֹצְרֹתָיו; וַתִּמָּלֵא אַרְצוֹ סוּסִים, וְאֵין קֵצֶה לְמַרְכְּבֹתָיו.  ח וַתִּמָּלֵא אַרְצוֹ, אֱלִילִים:  לְמַעֲשֵׂה יָדָיו יִשְׁתַּחֲווּ, לַאֲשֶׁר עָשׂוּ אֶצְבְּעֹתָיו.  ט וַיִּשַּׁח אָדָם, וַיִּשְׁפַּל-אִישׁ; וְאַל-תִּשָּׂא, לָהֶם.  י בּוֹא בַצּוּר, וְהִטָּמֵן בֶּעָפָר, מִפְּנֵי פַּחַד יְהוָה, וּמֵהֲדַר גְּאֹנוֹ.  יא עֵינֵי גַּבְהוּת אָדָם, שָׁפֵל, וְשַׁח, רוּם אֲנָשִׁים; וְנִשְׂגַּב יְהוָה לְבַדּוֹ, בַּיּוֹם הַהוּא.  {פ}
יב כִּי יוֹם לַיהוָה צְבָאוֹת, עַל כָּל-גֵּאֶה–וָרָם; וְעַל, כָּל-נִשָּׂא וְשָׁפֵל.  יג וְעַל כָּל-אַרְזֵי הַלְּבָנוֹן, הָרָמִים וְהַנִּשָּׂאִים; וְעַל, כָּל-אַלּוֹנֵי הַבָּשָׁן.  יד וְעַל, כָּל-הֶהָרִים הָרָמִים; וְעַל, כָּל-הַגְּבָעוֹת הַנִּשָּׂאוֹת.  טו וְעַל, כָּל-מִגְדָּל גָּבֹהַּ; וְעַל, כָּל-חוֹמָה בְצוּרָה.  טז וְעַל, כָּל-אֳנִיּוֹת תַּרְשִׁישׁ; וְעַל, כָּל-שְׂכִיּוֹת הַחֶמְדָּה.  יז וְשַׁח גַּבְהוּת הָאָדָם, וְשָׁפֵל רוּם אֲנָשִׁים; וְנִשְׂגַּב יְהוָה לְבַדּוֹ, בַּיּוֹם הַהוּא.  יח וְהָאֱלִילִים, כָּלִיל יַחֲלֹף.  יט וּבָאוּ בִּמְעָרוֹת צֻרִים, וּבִמְחִלּוֹת עָפָר–מִפְּנֵי פַּחַד יְהוָה, וּמֵהֲדַר גְּאוֹנוֹ, בְּקוּמוֹ, לַעֲרֹץ הָאָרֶץ.  כ בַּיּוֹם הַהוּא, יַשְׁלִיךְ הָאָדָם, אֵת אֱלִילֵי כַסְפּוֹ, וְאֵת אֱלִילֵי זְהָבוֹ–אֲשֶׁר עָשׂוּ-לוֹ לְהִשְׁתַּחֲו‍ֹת, לַחְפֹּר פֵּרוֹת וְלָעֲטַלֵּפִים.  כא לָבוֹא בְּנִקְרוֹת הַצֻּרִים, וּבִסְעִפֵי הַסְּלָעִים–מִפְּנֵי פַּחַד יְהוָה, וּמֵהֲדַר גְּאוֹנוֹ, בְּקוּמוֹ, לַעֲרֹץ הָאָרֶץ.  כב חִדְלוּ לָכֶם מִן-הָאָדָם, אֲשֶׁר נְשָׁמָה בְּאַפּוֹ:  כִּי-בַמֶּה נֶחְשָׁב, הוּא.
סרטון פגעי טבע
פגעי טבע מרחבי העולם
סרטון עם פגעי טבע שונים ברחבי העולם
שימו לב! לב השיעור יהיה סביב הפער בין העוצמה האנושית, ההישגים והפאר של האנושות, לבין חוסר האונים של האדם וההבנה שלו, ברגעים מסוימים, שהוא קטן וחסר ערך כשהוא לעצמו. לפי הפרק, הישגי האדם הפכו לאליליו ולכן באחרית הימים האדם יכיר באפסותו. הפער בא לידי ביטוי כשבתחילת הפרק העמים מבינים שעליהם לנהור להר ה' כדי לקבל הדרכה ותורה, אך הפרק מסתיים בפחד, בבושה ובההסתתרות של עם ישראל כשה' יתגלה ויישבר גאונם.
באמצעות פרק זה נתבונן על הפער בין העצמה האנושית לקטנות האדם.
לב השיעור: האדם- עוצמתי או אפסי?
פתיחה: מה תחושתינו מול הישגי האנושות?

נציג לתלמידים תמונות של ‘פלאי תבל’. נבקש מהתלמידים לומר משפט שעולה להם כשהם רואים או קוראים על פלא מדעי/טכנולוגי/יצירתי.

נציג משפטים המביעים הערצה לגזע האנושי והישגיו. אפשר לתת לתלמידים לדרג מאחד עד עשר עד כמה הם מזדהים עם המשפטים.

נבקש מהתלמידים לכתוב כיצד תראה המציאות בעתיד הרחוק; אפשר מבחוץ באופן תיאורי – מה כוללת המציאות, או בתיאור חייו של אדם – איך יראה יום בחייו.

נשאל את התלמידים מה הם מרגישים ביחס לשכלולים הטכנולוגים? באיזו מידה, אם בכלל, עולם מוסרי נכנס שם? אם זה לא נמצא – אז מה זה אומר? אם אור ה’ נמצא שם – איך זה בא לידי ביטוי?

הצגת סרטון קצר על הישגי האנושות. נבקש מהתלמידים לכתוב איך תראה המציאות העתידנית. לאור הסרטון סביר להניח שהתלמידים יתמקדו בהישגים האנושיים.

מפגש: קריאה ודיון

נקרא את החלק הראשון של הפרק.

בתום הקריאה נשאל:

  • האם אחרית הימים שהתלמידים כתבו עליה והאחרית שכתובה בפרק דומים זה לזה?
  • אם ישנו הבדל – מהו?
  • מהו ההבדל בדגשים?
  • מי עומד במרכז התמונה באחרית הימים?
התבוננות: אלילים למעשה ידיו

א.נציג סרטון פגעי טבע  [ניתן לצרף מספר סרטונים קצרים: רעידת אדמה, הר געש, צונאמי, שיטפון, אסון התאומים].

נשאל את התלמידים אילו תחושות עלו להם במהלך הצפייה: האם היו אלה תחושות של פחד, חוסר אונים וכיוצא בזה?

האם ההישגים האנושיים שהצפנו קודם לכן, עוזרים מול תחושות אלו?

ב.נמשיך בקריאת הפרק. נשים דגש על העצמת הדיסוננס בין המצב בו האדם מכיר את מקומו, את היותו קטן ותלותי לבין המצב של החטא בו העם בטוח בכוחו ובאליליו (בפרשנות של השיעור – ביטויי הכוח האנושיים).

ג.לאור הפרק, נראה לכאורה שההישגים האנושיים הם דבר שלילי ומאוס, מנקודת המבט של הנבואה. נעלה שאלה זו לדיון:

  • האם ההישגים האנושיים הם דבר שלילי? האם אתם שותפים לנקודת מבט זו?

ננסה להגיע לשיפוט מורכב:

  • מתי ההישגים האנושיים הם שליליים?
  • מדוע הנבואה מייחלת למפלת האדם, לכאורה? קראו בעיון את הפסוקים העוסקים בכך וגבשו מסקנה.
  • כיצד צריך האדם להתייחס לכוחותיו? האם יש הבדל בין סוגים שונים של כוחות?

העמידה הראויה של האדם בעולמו, מול ה’, היא של הבנה כי כוחות היצירה הפיסיים והשכליים שלו- כמה שיעפילו, תמיד הם קטנים מול ה’. במקביל לפיתוח כוחות היצירה יש לפתח את הכוחות המוסריים והרוחניים ולשים אותם בראש.

 

הפנמה: דיון בחברה של ימינו

נבקש מהתלמידים לשפוט את המציאות של ימינו, של העולם המערבי, של החברה בישראל: האם אנו לוקים בחוליים שהפרק מדבר עליהם?

נבקש מהתלמידים להדגים ‘אלילים’ מודרניים, כאלה שנותנים לנו תחושת כוח- אישי או כלל-אנושי.

  • האם תחושת הכוח הזו מביאה לטוב או לרע? נסו למצוא דוגמאות.
  • כיצד ניתן להשתמש בהישגים מבלי להפוך אותם לאלילים?

“האדם כידוע הוא עולם-קטן:

אם עולם הוא בעיניו, הרי הוא קטן

אם קטן הוא בעיניו, הרי הוא עולם!”

אסיף: הישג מול שגב

הצגנו לתלמידים את הפער בין תחושת העוצמה של האדם נוכח הישגיו והישגי האנושות לבין קטנותו ותחושת אפסותו מול תופעות הטבע, מול ה’. ראינו, תוך כדי לימוד הנבואה, כי פער זה קשור לשאלה של מעמדו המוסרי של האדם, כיצד הוא רואה את עצמו בעולמו ומול ה’. כאשר ההישגים האנושיים הופכים לאלילים, אזי האדם במצב של גבהות לב וחטא. כשהאדם מבין שהשגיו שפלים אל מול שגב ה’, אז יש מקום לו ולהשגיו.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!