ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

חתונה – שבירת הכוס פרק ד’

  • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
תצוגת כיתה מלאה
חתונה – שבירת הכוס פרק ד’
לב השיעור
פתיחה
מפגש
התבוננות
הפנמה
אסיף
סרטון שבירת כוס
2. שות עוזיאל, הרב בן ציון עוזיאל
 שאלה זו של שבירת הכוס בשעת החופה שיסודו הוא להטיל טיפת אבל בכוס שמחתנו לקיים מה שנאמר: ‘אם אשכחך ירושליםאם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי‘. ועתה נהפך מנהג יפה זה למין פולחן והתהדרות של גבורה שהחתן דורס בכוח על הכוס ומשברו לרסיסים וכל הקרואים ממלאים פיהם שחוק ואומרים סימן טוב
ובצדק (הערת) שדבר זה אינו נאה והוא בהפך מעיקר התקנה, ואף אני אענה חלק ואביע מר שיחי על מנהג זה שלפי צורתו העכשווי הוא מנהג טפל ומוטב לבטלו לגמרי מלשנות דמותו בצורה מכוערת שנפש היפה סולדת הימנו. בכל מקרה שאני נמצא בחתונות ורואה מנהג זה מצטער אני מאד אלא שאיני מוחה משום שאני מקיים בעצמי מצווה שלא לומר דבר שאינו נשמע..”
(ולהבדיל): “כללים לשבירת כוס“, מתוך האינטרנט
מי מאיתנו לא חושש מהרגע הזה? אותו הרגע, שאנו מקווים שהוא יהיה היחיד בחיינו, הרגע שבו אנו מניפים את רגלנו מעלה וטראח!! שוברים את הכוס. כוס החתונה. זהו הרגע שכולנו חוששים ממנו, חושבים עליו יותר ויותר לפני הערב המרגש. זהו אותו הרגע שחלקנו מתעורר כשבוע לפני ליל הכלולות שטוף זיעה, מחלום בלהות שבו קרה אחד משני הדברים (אם לא שניהם יחד):
1. הנפנו את רגלנו למעלה כמו גבריםהנחתנו אותה מטה על הכוס כמו רקדנים מנוסים והופ! הכוס לא נשברתכמה מביך.
2. הנפנו את רגלנו למעלה, עדיין כמו גבריםהנחתנו אותה מטה על הכוס כמו רקדנים מנוסים ואייייי! אחד הסיוטים הכי גדולים שלנו התממש: שברי הכוס חדרו פנימה, דרך עקב הנעל שעלה 577 ₪, אל תוך כף רגלנו. לא זו בלבד שהכוס לא נשברה בפעם הראשונה, אלא שבניסיוננו השני הצלחנוובגדול. גם הכוס נשברה וגם שבריה חדרו לרגלנו ואמרנו ביי ביילערב שלם של ריקודים.
ובכן, כדי שלא יגידו שאין אחוות גברים, החלטתי במאמר זה לחלוק את ניסיוני (גרוש פעמיים ונשוי ומאושר בפעם השלישית) בעיקר בתור אחד שחווה את שני המקרים בשתי חתונותייאגב, בפעם השניה כמעט וחוויתי את המקרה השלישי על בשרי.
אז קדימה: לכל הגברברים באשר הם שם, שעומדים להתחתן ורוצים להעביר את הרגע המושלם כמו כשצריך, כמו גברים, להלן כמה עצות מעשיות מאיש חכם, מפני שאין חכם כבעל ניסיון:
1. בבחירת הנעל לערב החתונה, רצוי שהנעל, לא תהיה עשויה מבד או מעור, לפחות לא באזור העקב. כדאי לבדוק היטב את עמידות האזור, ליידע את בעל החנות שהנעל עומדת לשבור כוס ולהתייעץ עימו האם הנעל שאותה אנו רוצים לרכוש, היא מתאימה לאירוע.
2. שימו לב: כדאי שהכוס שאותה אתם עומדים לשבור, תהיה כמה שיותר רחוקה מתכונות של כוס בירה. הכוס שאותה אתם עומדים לשבור בערב החתונה, כדאי שתהיה כמה שיותר עדינה, שבירה. סוג של כוס שנסדקת ונשברת די מהר ממכה לא חזקה דווקא.
3. עכשיו, לא חייבים להנחית על הכוס מכת מחץ שלא הייתה מביישת את ברוס לי. מכה מדויקת וחזקה באופן בינוני, תעשה את העבודה
4. כדאי ורצוי מאוד לשים בתוך הכוס העתידה להתנפץ, מילוי של נייר כסף. פעולה זו תמנע את התפזרות השברים של הכוס ולכן תפחית את הסיכוי של כניסתם וחדירת א ל הנעל. מהשברים אגב, יש שעושים מתנות ומזכרות מיום החתונה ומערב החופה, בצורת מעמדים שונים ופמוטים לנרות שבת, המכילים בתוכם את השברים היצוקים פנימה בעבודת יד. ממש משהו שנשמר לתמיד. האמת היא, שזוג חברים הביא לנו מתנה כזו כהפתעה בחתונתי האחרונה והם תמיד טוענים שבזכות כך, אני כבר נשוי יותר מ 5 שנים.
לסיכום: ברגע המיוחל היו מרוכזים, הביטו על האזור העליון של הכוס, כוונו את העקב, קחו נשימה ארוכה ועשו את העבודה! אל תביישו את הפירמה. “גברים אמיתיים מצליחים בפעם הראשונה“, זה היה המשפט שענתה לי אשתי השנייה כששאלתי למה לדעתה אנו באמת מתגרשים לאחר שנת נישואין.
לא נותר לי אלא להגיד לכם בהצלחה חברים“. מקווה שתצליחו בפעם הראשונה, ובגדול.
מסכת ברכות דף ל עב – דף לא עא (תרגום לעברית מופיע בסוף הקטע)
מר בריה דרבינא עבד הלולא לבריה חזנהו לרבנן דהוו קבדחי טובא. אייתי כסא דמוקרא בת ארבע מאה זוזי ותבר קמייהו ואעציבו. רב אשי עבד הלולא לבריה חזנהו לרבנן דהוו קא בדחי טובא אייתי כסא דזוגיתא חיורתא ותבר קמייהו ואעציבואמר רבי יוחנן משום רבי שמעון בן יוחאי אסור לאדם שימלא שחוק פיו בעולם הזה שנאמר אז ימלא שחוק פינו ולשוננו רנה אימתי בזמן שיאמרו בגוים הגדיל הלעשות עם אלה
תרגום: אמורא בשם מר בריה דרבינא עשה חתונה לבנו. ראה את החכמים שהיו צוהלים וצוחקים מאד. הביא כוס זכוכית לבנה יקרה שעולה 400 זוז ושבר אותה לפניהם ונהיו החכמים עצובים. אמורא נוסף בשם רב אשי עשה חתונה לבנו. ראה את החכמים שהיו צוהלים וצוחקים מאד. הביא כוס מזכוכית בהירה ושבר אותה לפניהם ונהיו החכמים עצוביםאמר רבי יוחנן משום רבי שמעון בן יוחאי: אסור לאדם שימלא שחוק פיו בעולם הזה, שנאמר אז ימלא שחוק פינו ולשוננו רנהאימתי? בזמן שיאמרו בגוים הגדיל הלעשות עם אלה“.
פניני הלכה משפחה, ה, טו
מנהג זה רווח כיום בכל ישראל, לשבור כוס מתחת לחופה, זכר לחורבן בית המקדש. יש נוהגים לשבור את הכוס מיד לאחר הקידושין, היינו לאחר נתינת הטבעת. ויש נוהגים לשבור את הכוס לאחר סיום שבע הברכות, בסיום החופה. ויש שתמהים על כך, מפני שאז יוצא שבשבירת הכוס מסיימים את החופה, ומיד אח”כ הקהל מריע – ‘מזל טוב’, ומה מקום לצהלת ‘מזל טוב’ אחר הזכרת החורבן?! אולם גם אבי מורי נוהג כך, ומסביר שאכן כך ראוי שבסיום החופה השמחה תגיע לשיאה ויאמרו הכל ‘מזל טוב’, אלא שאז בשיא השמחה, צריך לעצור כדי לזכור את ירושלים וצער העולם, ואחר שזכרנו זאת אנו רשאים לשמוח שמחה אמיתית. ולכן מיד לאחר זכירת ירושלים חוזרת השמחה שנעצרה להתפרץ.
שימו לב! שיעור זה עוסק במשמעותה של שבירת הכוס במעמד החופה. המקורות שנלמד בשיעור אינם חלק מיחידת הלימוד לבגרות, אך יכולים מאד להעשיר את הדיון והלימוד סביב עניין זיכרון ירושלים בחופה. באוכלוסיה בה שבירת הכוס בחופה מהווה ביטוי להוכחת "גבריות" והיא מעשה המתקבל בתשואות ומחיאות כפיים, כדאי להקדיש שיעור לנושא. חשוב לשים לב שהשיעור מתאים לאוכלוסיית תלמידות מסוימת שבה עלול להיות הבלבול בהבנת משמעות ובבניית יחס מתאים למעמד שבירת הכוס בחופה. לאוכלוסיות מסוג שונה אנחנו מציעים שיעור נוסף העוסק במשמעות של זיכרון ירושלים והבית הכללי בתוך מעשה אינטימי בו איש ואשה כורתים את בריתם ובונים את ביתם האישי (חתונה – בין פרטי ללאומי פרק ד).
שיעור זה עוסק במשמעותה של שבירת הכוס במעמד החופה.
לב השיעור: מה מקומו של העצב בתוך השמחה?

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!