ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

התמודדות עם החורבן לקראת הגאולה – חלק א’

  • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
שימו לב! א. שיעור זה יתפרש על מספר שיעורים ויאגד בתוכו את שלושת חלקי תת היחידה הזו - "בכי ושחוק", "קמעא קמעא" ו"היום אם בקולו תשמעו". הדרך בה ילמדו המקורות היא למידת עמיתים בשיטת גי'קסו כפי שיתואר להלן. באגדות חז"ל ישנן שלוש דרכים להתמודדות עם המצב שנוצר עקב החורבן תוך ראיית העתיד והאמונה כי הגאולה בוא תבוא. חז"ל וקטעי האמונה והפירוש הנלווים, מחזקים אותנו בכך שגם בדורנו שטרם נבנה המקדש נוכל גם אנו להתחזק לקראת הגאולה. כל אגדה מתארת תגובה אחרת וזווית אחרת של אמונה בביאת הגאולה וכך גם כל תלמיד יכול להתחבר ולהתחזק מהמקום שלו. בנוסף, התלמידים ידונו בכל התמודדות על יתרונותיה וחסרונותיה. עלינו כמורים להקפיד על כך שתתנהל למידה איכותית ומשמעותית בכל שלב. ב. שלוש ההתמודדויות יכולות להילמד כל אחת בנפרד אך ניתן גם להציגן כתהליך שמתחיל בראיה אמונית לטווח ארוך, ממשיך בהבנה שהגאולה תבוא לאט לאט ומסתיים בפעולה האקטיבית להבאת הגאולה. עם זאת כל סימן מסמל דרך אחרת של אמונה וראיה - רבי עקיבא שצוחק למראה השועלים מלמד על היכולת לראות רחוק ולהבין שאם הקב"ה הביא את הרע כפי שניבא אוריה הוא גם יביא את הטוב כפי שניבא זכריה. רבי חייא רבה שרואה את איילת השחר ומקביל אותה לגאולתן של ישראל מלמד על ההבנה כי הגאולה תבוא לאט לאט, שלב אחרי שלב ולא בבת אחת. רבי יהושע בן לוי הלומד מאליהו שהמשיח יבוא ביום שנשמע בקול ה' ("היום אם בקולו תשמעו") מלמד אותנו על החשיבות שבעשיה לביאת המשיח ולא לשבת לחכות שהוא יבוא מעצמו.
חז"ל מציעים לנו שלוש דרכים להתמודדות עם מצב מתמשך של חורבן, כאשר המשותף לשלושתן הוא המבט קדימה והאמונה כי הגאולה בו תבוא, יחד עם סימן מוחשי לכך.
לב השיעור: איך רואים קדימה מתוך חורבן?
פתיחה:

אפשרות להטרמה לשיעור בבית

ניתן לתלמידים משימה מקדימה לבית, לראיין דמות שעברה חורבן אישי כלשהו, תוך שימת דגש על ההתמודדות שלה עם המקרה והיכולת להמשיך בחיים הלאה. נבקש מהתלמידים להביא לכיתה את התובנה של אותה דמות. (אפשר גם לפתוח לוח פאדלט משותף בו התלמידים יכתבו מראש את התובנה ששמעו).

נשמיע את השיר ‘אני מאמין‘ עם המילים של יהודה דים שמספר את הסיפור של השיר שנכתב ברכבת בדרך לטרבלינקה ונשאל את התלמידים: איך רבי עזריאל היה מסוגל להלחין את המלים הללו כשידע שלא יראה את המשיח? מה המשמעות של הציפיה גם כשיודעים שהדבר לא יתממש? מה נותן את הכח להסתכל קדימה במצב בו אני נמצא כל-כך רחוק משם?

מפגש: לימוד מדרשים

נחלק את הכיתה לשלישיות כאשר כל שלישיה מקבלת מדרש אחד מתוך השלושה ואת קטעי הפרשנות עם מספר שאלות על הקטע. לאחר מכן נרכיב שלישיות חדשות בהן יש נציג אחד לכל אחד מהמדרשים וכל אחד ילמד את חבריו את הקטע אותו למד (- שיטת ג’יקסו).

התבוננות: סיכום נקודות המדרשים

ניצור מצגת שיתופית בכלי גוגל-סליידס משותף לתלמידי הכיתה, כאשר כל שלישייה (משלישיות המקור) תעלה שקופית על המדרש שלמדה בה יסוכמו הנקודות המרכזיות מהמדרש. שקופית הפתיחה ושקופית ההוראה מצורפות כקובץ. ניתן להעתיק למצגת השיתופית של הכיתה [ניתן גם לפצל את השקופית לשתיים: אחת שתעסוק במדרש עצמו ואחת שתתייחס לפרשנים].

הפנמה: כתיבת חיבור אישי

ראינו שלוש זוויות הסתכלות: הראיה האמונית לטווח ארוך, ההבנה שהגאולה תבוא שלב אחר שלב וההבנה שהגאולה תבוא מתוך עשיה. כל תלמיד יבחר את הזווית שהוא מתחבר אליה ויכתב חיבור הקשור בה. התלמיד יעלה את החיבור לשקופית במצגת כיתתית (ויוסיף תמונה המבטאת את הרעיון, אם ירצה) שנערוך.

אסיף: ראייה קדימה מתוך החורבן

פתחנו בחשיבה על הכוח להמשיך מתוך משבר, באמצעות ראיון עם דמות ודיון בעקבות השיר ‘אני מאמין’. לאחר מכן למדנו מדרשים בקבוצות וכל קבוצה סיכמה את הרעיונות העולים מהמדרש שלמדה. סיימנו בכתיבה אישית על בסיס הרעיונות שעלו במדרשים.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!