ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

העץ שלי – שיעור לסיום מחצית

  • קרן וכסלר
קרן וכסלר
תצוגת כיתה מלאה
העץ שלי – שיעור לסיום מחצית
לב השיעור
פתיחה
מפגש
התבוננות
הפנמה
שורשים
אסיף
ציור לדוגמא של תלמידה
ציור של עץ- סיכום מחצית, מערך "העץ שלי"
יצירה
שימו לב! מחצית- הזדמנות לביקורת עצמית בונה. השיעור יתקיים באווירה מצמיחה ולא בהכרח משימתית, בשילוב עם יצירה. מומלץ להקדיש ליחידה זו לפחות שני שיעורים, ישנה חשיבות לזמן מספק ואווירה נעימה. ניתן להשתמש בו גם כהכנה לאסיפת הורים-עם או בלי התלמידים.
מטרת שיעור זה לאפשר לתלמידים התבוננות אישית בפירות שלהם במחצית החולפת. הזדמנות לבחון בעין טובה את ההתקדמות והיצירה. בנוסף, התבוננות קדימה על הנושאים בהם מעוניינים להתפתח ולצמוח בהמשך.
לב השיעור: כיצד מסכמים תקופה שיש לה עוד דרך בהמשך?
פתיחה: העץ כסמל

נסביר לכיתה כי שיעור זה יוקדש להתבוננות על התקופה שחלפה דרך יצירת ציור הדרגתי של עץ, כל חלק בו יסמל מאפיין במחצית. נציין שתוצר זה מהווה הזדמנות לתלמידים לראות את עצמם, להוכיר את כוחותיהם ולזהות את שקבלו מהוריהם.
המתודיקה הינה אמצעי מעורר לשיחה בין מורה לתלמיד לסיכום ולפתיחת מחצית

מפגש: יצירה
  1. כל תלמיד מקבל דף (עדיף בריסטול). נבקש מהתלמידים לצייר גזע במרכז הדף, לכתוב את שמו על הגזע ולצבוע.
  2. נבקש מהתלמידים להוסיף ענפים. חשוב להנחות ולהסביר שבתוך כל ענף יכתבו מילים, שישימו לב להשאיר מספיק מקום.
  3. התלמידים מונחים לכתוב בכל פרי הישגים שהשיגו במחצית/ דברים שהם שמחים בהם, בכל תחום: מידות, לימודים, חברים, מורים וכו’. כדאי לעודד את התלמידים להוסיף עוד פירות (תרגול ראייה עצמית והסביבה בעין טובה).
  4. נזמין את התלמידים לצבוע את הפרות (לשים לב שהצבע אינו מסתיר את הכיתוב).
  5. נבקש מהתלמידים להתבונן בכל פרי ולרשום בענף המחובר אל הפרי מהן התכונות שעזרו בהשגת אותו הישג.
התבוננות: הפירות שלי והשאיפה לצמיחה

נבקש ממספר תלמידים לשתף בפירות ובענפים

נחזק את התלמידים על התהליך שביצעו ונשאל:

  • אילו תחושות תהליך יצירת העץ מעורר בכם?
  • מדוע יש חשיבות לסיכום?
  • כיצד העץ משמש אותנו לסיכום? מה חסר בו?

נצפה ונכוון לתשובות סביב הצורך הרגשי בסיכום אך גם הפרקטי, שיפור ושימור להמשך.

בשלב זה, לאחר העמקה במשוב העצמי בדגש על ראייה חיובית- נדון במשאלות וציפיות לעתיד באמצעות היצירה.

מבקשים מהילדים לצייר פרחים, (לפחות חמישה). בכל פרח התלמיד רושם במה הוא רוצה להתפתח ,להתקדם או להשיג במחצית הבאה.

לבסוף, צובעים את הפרחים.

הפנמה: שורשים

ממשיכים לחלק האחרון ביצירה,

  1. מבקשים לצייר שורשים ולרשום בתוך כל שורש אילו תכונות או מידות שיש בענפים קבלו מההורים שלהם.
  2. צובעים את הענפים.
  3. מוסיפים רקע- העץ הוא שיקוף של התלמידים, חשוב שיהיה לו הקשר יפה.

התלמידים נשאלים על הקשר בן יצירת השורשים לבן סיכום מחצית

אסיף: סגירה לקראת פתיחה חדשה

ביחידה זו בחנו את התהליך והצלחות התלמידים במחצית (מתוך ראייה בונה ולא שיפוטית).

היצירה מאפשרת לתלמיד לבצע חשיבת עומק על הכוחות והחזקות שלו ואף לחוות תחושות שייכות דרכם למשפחתו.

לסיכום ישנה חשיבות רבה הן בתחום הרגשי והן ברמת השיפור/שימור.

זוהי הזדמנות מיוחדת גם למורה להכיר צד נוסף בתלמיד. לעבוד עימו בהמשך על המאפיינים בהם הוא מרגיש בטוח ולמנף את התלמיד בעזרתם.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!