ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

הנסירה

  • רעות ברוש
רעות ברוש
תצוגת כיתה מלאה
הנסירה
לב השיעור
פתיחה
מפגש
מדרש הנסירה
התבוננות
הפנמה
אסיף
דף מקורות
מקורות לשיעור
יצירה משחק
לב השיעור: זוגיות- וודאות או בחירה?
פתיחה: תרגיל גב אל גב

  תרגיל בזוגות: בתחילה יש להיעמד גב אל גב ולדבר על הציפיות שלי מהשנה הבאה- אחד מדבר והשני מקשיב ואחר-כך מתחלפים. שלב שני- עומדים פנים אל פנים ומדברים על משהו שאני מתחרט עליו בשנה החולפת.

בשלב שני, במליאה, מעלים חוויות מהמשימה הזוגית: איך הרגשתם להיות גב אל גב? מה האיכות של סוג דיבור כזה? ואיך הרגשתם לעמוד פנים אל פנים? איזה סוג קשר זה?

מפגש: מדרש הנסירה

נלמד את המדרש מבראשית רבה- תחילה בחברותות ואחר-כך יחד. נבקש מהתלמידים למצוא בפסוקים תיאור המתאים ל’גב אל גב’ (“זכר ונקבה ברא אתם”) ותיאור המתאים למציאות של מפגש פנים אל פנים (“ויפל…תרדמה על האדם…ויבן… את הצלע אשר לקח מן האדם לאשה ויביאה אל האדם”)

התבוננות: עיון במקורות

נלמד את שאר המקורות מתוך דיון. נשים לב למושגים “אחור באחור” “פנים בפנים” ונדון ביתרון שהיה במצב שלפני הנסירה- חיבור מוחלט, חזק, שייכות, וודאות, אחדות, מול היתרון במפגש הבחירי- של הפנים אל פנים, האחר כנפרד ממני ומתוך כך צומח הקשר והחיבור. שני הפנים האלו נמצאים בקשר זוגי, ויש תהליך.

הפנמה: יצירה

כל אחד יבחר את אחד הפנים בזוגיות- ‘אחור באחור’ או ‘פנים בפנים’ ויבטא ביצירה את הערכים שמתקיימים בו.

אסיף: שני פנים לזוגיות

התחלנו בתרגיל-זוגות על-מנת לחוש בהבדל שבין גב-אל-גב לפנים אל פנים. מכאן עברנו למפגש עם הטקסט- מדרש הנסירה, למדנו אותו ובדקנו את ההקבלה לפסוקים המוכרים. המשכנו להעמיק במשמעות המדרש באמצעות מקורות וראינו כי הזוגיות נושאת בתוכה הן את החיבור המוחלט והוודאי והן את הפן של בחירה מתמדת. סיימנו בהפנמה באמצעות יצירה אישית.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!