ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

הכל הולך אחר ההתחלה

  • רינת שיק
רינת שיק
תצוגת כיתה מלאה
הכל הולך אחר ההתחלה
לב השיעור
פתיחה
תחילת המסע
מפגש
כח הפריצה
התבוננות
הפנמה
אסיף
שיר- "המסע"
"המסע"/ בן סנוף

דף מקורות
דף מקורות העוסק בראשית, פתיחה והתחדשות
יצירה
שימו לב! מערך שיעור זה דורש שיעור כפול, הוא מותאם לימים הראשונים בשנת הלימודים ניתן גם לפצל לשני שיעורים כאשר הראשון מתמקד בפרט והשני בכלל.
התורה מזמינה אותנו לקדש התחלות: ראש חודש, ראש השנה, בכורות במשפחה, פטר רחם, ביכורים ועוד. בשיעור נתבונן בנקודת ההתחלה שלנו כתלמידים בשנת הלימודים במישור האישי ובמישור הכללי -כיתתי.
לב השיעור: מה יש בהתחלה שהכל "נמשך" אחריה?
פתיחה: תחילת המסע

כיוון שהשיעור עוסק בנקודת הראשית של תהליכים, הפתיחה עצמה של השיעור תהווה דוגמה  (שלילית) להתחלה.

המורה תכנס לכיתה וללא ברכת בוקר טוב, פתיחה נעימה וכו’ תבקש מהתלמידים לפתוח ספרים של אחד מתחומי הדעת הנלמדים בכיתה, להעתיק מהלוח ולענות על שאלות. תוך כדי היא תודיע שיש בוחן בסוף השיעור על כל מה שנלמד. ניתן לשתף מראש מספר תלמידים ב”מזימה” לבקש שישתפו פעולה כדי להבליט את ההתנגדות הצפויה של שאר התלמידים. לאחר כמה דק’ המורה תעצור ותשאל את התלמידים איזו אוירה יש בכיתה? מדוע?  

נבקש להתחיל את השיעור מחדש, קצת אחרת.

נשמיע את השיר: “המסע” / בן סנוף.

בזמן ההאזנה נזמין את התלמידים לחשוב על המסע שאנו עומדים להתחיל בכיתה. נדון האם המסע שלנו השנה הינו אישי/ קבוצתי, האם חשוב לתכננו, איזה רגשות הוא מציף ועוד.

מפגש: כח הפריצה

נחלק  דף מקורות, התלמידים מתבקשים לעבור בחברותות על הטקסט ולענות על השאלות.

התבוננות: יהי רצון מלפנייך

בסיום הלימוד נבצע שיח קצר על השאלות בדף המקורות.

נזמין תלמידים לקרוא בפני הכיתה את התפילות שניסחו. ניתן לענות “אמן” בסוף כל תפילה

הפנמה: הרהורים על ראשית

כעת, נתחלק לקבוצות של חמישה תלמידם בקבוצה כשברקע שירים הקשורים להתחלות (“המסע”/ בן סנוף, “תחשוב טוב יהיה טוב”/ אודי דוידי ועוד). כל קבוצה מתבקשת להגדיר נקודת ראשית של הכיתה כקבוצה. על הלוח נכתוב את כל ההצעות וננסח מספר כותרות המקובלות על הכיתה, למשל: למידה, יחסים חברתיים, אוירה, נראות ועוד.

הקבוצות יחלקו את משתתפיה לפי התחומים שנקבעו, לאחר החלוקה יתחבר כל נציג לתת הקבוצה תחת הכותרת שלו. כל תת קבוצה תכתוב על דף “הרהורים של ראשית” בתחום שלה: מה היינו רוצים שיקרה בכיתה השנה? מה יעזור לרצון שלנו להתגשם? מה עלול לעכב אותו? לאחר שתכתב טיוטה ראשונית יחזרו הנציגים לקבוצת האם וישתפו את חבריהם במסקנות. כמובן שבכל קבוצה ניתן לשנות / להוסיף על גבי מה שנאמר בתת הקבוצה.

בשלב זה נחלק לכל קבוצת דף A3 ומגוון חומרי יצירה ועיתונים. כעת, תיצור כל קבוצה “קולאז’ – לוח השראה, שיישקף את הרצונות והשאיפות שהועלו במגוון התחומים. ניתן לגזור ולהדביק קטעי עיתונות, כותרות, תמונות, וחומרים שונים כמו עלים, חרוזים וכו’ וגם להוסיף מילים או ציורים אישיים

בסיום היצירה נשב במעגל ונציג מכל קבוצה יראה לכולם את הקולאז’ תוך מתן הסבר על הלך הרוח שהביא ליצירתו. נתלה את הקולאז’ים ברחבי הכיתה ונתייחס אליהם במהלך השנה.

אסיף: סגירה שהיא פתיחה

 

במסכת ברכות, דף  י”ב / ע”א נאמר בהקשר הלכתי: “הכל הולך אחר החיתום.”
  • כיצד משתלבת אמירה זו עם אמירתו של האר”י כי הכל הולך אחר ההתחלה?
  • האם תמיד להתחלה יש חשיבות המעפילה על שאר החלקים? או שלעיתים ל”אמצע” או לסוף יש חשיבות רבה יותר?

בשיעור זה ביצענו שיח ולימוד על חשיבות הפתיחה, התחלה. נסכם יחד עם התלמידים את החוויה לאורך השיעור: נזכר באווירה שהמורה יצר בתחילתו, נמנה בקצרה את מסרי המקורות ואת תרגול כתיבת התפילה. נסכם את שלב היצירה ונאחל שנה פורייה וטובה.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!