ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

ברכת שהחיינו

 • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
תצוגת כיתה מלאה
ברכת שהחיינו
לב השיעור
על מה מברכים "שהחיינו"?
פתיחה
מפגש
לימוד - הלכות ברכת שהחיינו
התבוננות
הפנמה
יצירה - סרגל שמחה
אסיף
שימו לב! היחידה קצרה במס' הסעיפים שלה אך עשירה בתוכן. מתאים לשיעור כפול.
דרך המפגש עם הלכות ברכת שהחיינו, וזיהוי האירועים השונים בהם אנחנו זוכים לומר ברכה זו, נבקש לעמוד על אופיה המיוחד, ועל הההזדמנות החשובה שהיא מעניקה לנו, להכיר בשמחות הקטנות והגדולות המתרחשות בחיינו, להנכיח אותן, ולהודות עליהן.
לב השיעור: על מה מברכים "שהחיינו"?
פתיחה: פרצופים - שמחה

נספר לתלמידים, בהתרגשות, שהיום זכינו לעמוד ליד חבר שלנו, בשם יהושע, שקיבל שיחת טלפון מרגשת מאין כמוה: אימו של יהושע התקשרה ובישרה לו שלאחותו ולגיסו  נולדה בת, לאחר חמש עשרה שנה שלא היו להם ילדים.

נציג דף עם מס’ פרצופים שונים שכל אחד מהם מייצג הרגשה אחרת ונבקש מהתלמידים להצביע על הפרצוף שמייצג באופן הקרוב ביותר את הרגשתו של יהושע לדעתם..

 • לו הייתם צריכים לבחור הרגשה מתוך הדף שהייתם יכולים להרגיש כדרך קבע בחיים, איזו הרגשה הייתם בוחרים?
 • מה משמח אותנו?

דברים רבים משמחים אנשים שונים. השמחה מלווה כל אחד מאיתנו והתורה ציוותה אותנו על מספר אירועים מסוימים, משמחים במיוחד, לברך עליהם: ברכת שהחיינו (נכתוב אותה על הלוח):

“בָּרוּךְ אַתָּה ה’ אֱלֹקינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְמַן הַזֶּה:”
 • על מה אנו מברכים בברכה זו ? 

עיקר הברכה הוא הודיה לה’ שהחיה אותנו עד לרגע זה. אולם, יש לברכת שהחיינו עוד משמעות נוספת חשובה  שיש בכחה  להגדיל את הכרת הטוב שאנו חשים בעת אמירתה.  

נחלק את התלמידים לזוגות ונבקש מכל זוג  לנסות לנחש, או לכתוב על סמך ידע קודם  מהם האירועים או חלקם עליהם יש לברך שהחיינו ( נציין שמדובר בשישה אירועים שונים. )

בתום המלאכה, נבקש מזוגות שונים להציג את האירוע בפנטומימה בפני הכתה, התלמידים האחרים יתבקשו לנחש מהו האירוע המומחז, ואז לשפוט (על סמך ידע קודם או אינטואיציה) אם אכן יש מצווה לברך על אירוע שכזה.נקפיד לשאול בסוף כל הצגה:

 • איזה רגש מתעורר אצל מי שחווה אירוע כזה?

נעיר את תשומת הלב לכך שבין אם התלמידים דייקו ובחרו אירוע שאכן כלול ברשימת האירועים שמברכים בעקבותיהם שהחיינו, ובין אם לא, השמחה או ההתרגשות העולה מתוך האירוע שהציגו באמת שייכים לשורש הברכה, והבחירה להציג את האירוע המסוים הזה מובנת לנו מאד.

מפגש: לימוד - הלכות ברכת שהחיינו

נחלק דף מקורות ונקרא את סעיף א’.נסביר כל אירוע בפני עצמו, תוך כדי נתינת דוגמאות בודדות בלבד.

 1. מועדים וימים טובים.  הדוגמאות כאן עולות מאליהן.  נציין אחדות מהן: ראש השנה וסוכות (יש להבדיל בין ברכת שהחיינו על החג לבין זו הנאמרת על מצווה הקשורה לחג)
 2. מצוות הבאות מזמן לזמן הקשורות לחגים.נציין ונסביר דוגמא אחת: שופר.  לפני תקיעת שופר בראש השנה מברך בעל התוקע על מצוות לשמוע קול שופר ואחר כך שהחיינו.  בברכותיו הוא מתכוון להוציא ידי חובה את הקהל.  אפשר להעיר שבמצוות שחוזרת על עצמן באותו מועד כמו לדוגמא בשמיעת קול שופר (שנוהגים בשני ימי החג לשמוע אותו), ברכת שהחיינו תהיה רק לפני הפעם הראשונה.  מצוות הבאות מזמן לזמן הקשורות לקניין ורכישה.  נסביר את המושגים קניין ורכישה וניתן דוגמא אחת: ישנם דברים שמצווה לרכוש ושלפני השימוש הראשוני שלהם יש לברך שהחיינו, לדוגמא:ציצית.  מצוות אחרות הבאות מזמן לזמן, לדוגמא: ברית מילה.
 3. פרי המתחדש מזמן לזמן .  ניתן שתיים שלוש דוגמאות: של פירות כאלו): נבדיל בין פירות שמתחדשים לפירות שנמצאים כל השנה ואין בהם חידוש.  ישנם פירות שמצליחים להחזיק אותם בקירור כל השנה אלא שהם נדירים ומחירם יקר. לגביהם מכיוון שכך, מברכים שהחיינו עם הגיע עונת גידולם הטבעית. פרי שיש לו כמה זנים כמו הענבים, השזיפים וכדומה לא צריך לברך על כל זן בנפרד שהחיינו אלא אם כן שמח בכל זן במיוחד.
 4. ראיית פני חבר אהוב שלא ראהו שלושים יום.  נדגיש שמדובר בחבר אהוב, כזה ששמחים מאוד בראייתו. ישנה מחלוקת לגבי הקשר, ולמעשה רק מי שמאוד שמח מהפגישה למרות יצירת הקשר במשך אותה תקופה באמצעים אחרים, שיברך (פניני הלכה ליקוטים ג’, א, יז)
 5. קניין שרוכש אדם ושמח בו.  חפץ כלשהו שקונה האדם כגון: בגד.
 6. על שמועה טובה שנתבשר בה.  לדוגמא: לידת בת.

נעבור ללימוד סעיף ט”ו. נקדים ונסביר: אכילת פרי חדש זה אירוע שאנו נפגשים בו לא מעט, בדרך כלל כל תחילת עונה, עם מס’ פירות חדשים.  נעורר לחשיבה:

 • ע”פ איזה סדר אנו אומרים את הברכות?
 • האם לפי הסדר הנכון?
 • מהו הסדר הנכון?

ניגש לקריאת סעיף ט”ו לבדוק את התשובה.

התבוננות: קבוצות - משימות

נחלק את הכיתה לשש קבוצות. לכל קבוצה ניתן רבע דף בצורת לב, בכדי לבטא את שמחת הלב שאמור לחוש האדם בעת הברכה. בכל לב תופיע משימה הקשורה לאחד מתוך ששת האירועים שמברכים עליהם שהחיינו.  נסתובב בין הקבוצות ונעזור במידת הצורך.

לאחר ביצוע המשימות ע”י הקבוצות נבקש מכל אחת להציג את אשר עשתה.

נחזור על המשמעות הפשוטה שכבר נתנו לברכה בהתחלת השיעור: שבברכה אנו מכירים טובה לה’ על כך שהחיה וקיים אותנו להגיע לרגע משמח זה. מתוך ביצוע המשימות נוכל לומר שה’ מזמן לנו הזדמנויות לא מעטות במהלך השנה שמסבות לנו שמחה. מתוך מבט כללי זה ולאחר שננסה להשוות את ברכת שהחיינו לשתי הברכות הקודמות שלמדנו שעשה לי נס והגומל, נגלה את המשמעות הנוספת.

 • על מה אנו מודים באותן ברכות באופן כללי?
 • אם זה כך, על מה ההודיה בברכת שהחיינו בהשוואה לאותן ברכות?

אם בקודמות הודינו על עצם החיים, בברכת שהחיינו אנו מודים על איכות (רמת) החיים.  חיים עם לא מעט רגעי שמחה מיוחדים.  לא ברור מאליו שכך יהיה.

הפנמה: יצירה - סרגל שמחה

אם נתבונן בששת האירועים נגלה שהם נוגעים לשמחות ששונות בגודלם.  זאת אומרת יש פעמים שנברך שהחיינו על אירוע קטן כמו אכילת פרי ויש על אירוע גדול כמו לידת בת.

 • איזה מסר אנו יכולים לקחת מהמצווה לברך על אירועים קטנים כגדולים על יחסינו לאירועים הקטנים בחיים?

כוונה זו מלמדת אותנו  שהשמחות הללו, גדולות כקטנות,  אלו אינן ברורות מאליהן, ושראוי לברך עליהן, להודות עליהן, וכך גם להנכיח את קיומן באופן ברור יותר בתודעה שלנו.

נכין יחד “סרגל שמחה“. בסרגל מופיעים עיגולים ליצירת פרצופים שמחים בדרגות שונות. הרגשת הלב בברכת שהחיינו יכולה להשתנות ואין היא חייבת להיות בשיא. 

נוכל לבחון במצבים מסוימים עד כמה אנו שמחים ואם אנו יכולים לברך שהחיינו במצבים שהדבר נתון להרגשתו והחלטתו האישית של האדם כמו באירועים הבאים: בשורה משמחת, פגישת חבר אהוב וקניין שרכשנו.

נציין כי למעשה מבחינה הלכתית יש מקום ליותר ברכות שהחיינו בחיינו, אולם בפועל אין נוהגים כך אולי מפני החשש מברכה לבטלה.  במצבים לא מעטים כדי לפתור חשש זה קונים בגד, מברכים עליו שהחיינו ופוטרים בברכה זו את אותו מצב (לדוגמא:  האיש בנישואין, בן ובת בחגיגת הכניסה לגיל מצוות).

 

אסיף:

פתחנו בפרצופים של שמחה. הכרנו את ששת סוגי האירועים בהם יש מצווה לברך שהחיינו, וראינו שה’ מזמן לנו לא מעט הזדמנויות שמסבות לנו שמחה. למדנו שבברכת שהחיינו חוץ מההודיה על אותו רגע משמח שזכינו להגיע אליו, אפשר גם להודות על כך שה’ מעניק לנו חיים שיש בהם רגעים ומופעים של שמחה, בדרגות שונות. סיימנו בהכנת סרגל שמחה וניסינו לראות איך אנו מגיבים במצבים שונים בהם ראוי שנברך “שהחיינו”.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!