ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

ברוז! ארנב!

  • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
תצוגת כיתה מלאה
ברוז! ארנב!
לב השיעור
פתיחה
תמונה -תעתועי ראיה
מפגש
סיפור - ברוז! ארנב!
התבוננות
ציור - ברוז או ארנב?
הפנמה
אסיף
תמונה
ג'וסף ג'סטרו
ברוז או ארנב?
תמונה
שימו לב! הסיפור הפשוט והמשעשע "ברווז! ארנב!" מדגים את הקלות שבה ניתן לראות אותו דבר מזוויות שונות, ולהסיק מסקנות שונות. היכולת לראות את המציאות דרך העיניים של האחר חיונית לחיים בצוותא. הספר חולק במסגרת תוכנית ספריית פיג'מה בשנת תשע"ד ב110,000 עותקים והוא אהוב מאוד על ילדים רבים. תוכלו לבקש מהילדים לבדוק האם יש להם את הספר בבית, להביא אותו לכיתה ולהעזר בו במהלך השיעור. הספרים מיועדים גם לקריאה משותפת של הילדים עם ההורים בבית, שימו לב לעודד את הילדים לקרוא את הספרים גם בבית ולשתף את ההורים במחשבותיהם וחוויותיהם בעקבות קריאת הסיפור.
הסיפור ברוז או ארנב הוא סיפור קצר וחמוד המתאר שני חברים המתווכחים ביניהם מהו היצור שהם צופים בו: אחד חושב שמדובר בברווז ורעהו חושב שזהו ארנב. הרובד התת קרקעי של הסיפור הוא שאלת ריבוי נקודות מבט על תופעה אחת, היכולת לגלות אמפתיה ולראות את העולם גם דרך עיני החבר וכן הדרך לנהל דיון מכבד.
לב השיעור: מה עושים כשלא מסכימים?
פתיחה: תמונה -תעתועי ראיה

נראה לתלמידים ציור שצייר פסיכולוג אמריקני בשם ג’וסף ג’סטרו ב- 1899 (הציור פורסם במאמר מדעי על הקשר בין המוח לבין ראייה, ועליו מבוסס הסיפור) ונשאל אותם מה הם רואים בתמונה:

מן הסתם, התגובות לציור יהיו חלוקות בין אלו שיראו בו ארנב לאלו שיראו ברווז, נסביר לתלמידים שתופעה זו קרויה “תעתועי ראיה”. פירושו תלוי בנקודות המבט השונות, וכיצד אנשים מפרשים באופן שונה את מה שהם רואים…אפשר להראות להם עוד כמה דוגמאות.

מפגש: סיפור - ברוז! ארנב!

נקריא לתלמידים את הסיפור “ברוז! ארנב!”. נתאמץ להקריא בצורה תיאטרלית שתמחיש לתלמידים את הוויכוח בין שתי הדמויות ואת חוש ההומור בסיפור. אם התלמידים כבר יודעים לקרוא, אפשר לקרוא את הסיפור פעמיים: בפעם הראשונה המורה מקריאה את הסיפור, כמפגש ראשוני עם הטקסט, ובפעם השניה מחלקים תפקידים וכל זוג ילדים מקריא כפולת דפים אחת.

נכתוב על הלוח את המשפט:

“כשם שאין פרצופיהן דומין זה לזה כך אין דעתן דומה זה לזה” (תלמוד ירושלמי, ברכות פרק ט’)
  • מה פירוש האימרה לדעתכם?
  • מה מחדדים לנו חז’ל?

נסביר: בני האדם שונים אחד מהשני, וכמו שאנחנו שונים במראה שלנו, כך גם הדעות שלנו משתנות אחד מהשני, ולכן הרבה פעמים יש חילוקי דעות וויכוחים. זה דבר טבעי והוא גם חלק מהיופי של העולם. לפעמים על אותו דבר עצמו יש כמה נקודות מבט וזה הופך את הכל ליותר מעניין… השאלה היא כיצד מתמודדים נכון עם חילוקי דעות ואיך נכון לנהל דיון.

  • למה אתם חושבים שהשניים בסיפור התווכחו?
  • מה אפשר לעשות כשלא מסכימים?

נכתוב על הלוח את העצות שיאמרו התלמידים.

התבוננות: ציור - ברוז או ארנב?

נחלק לתלמידים שני דפים ובהם הציור של הברווז/ הארנב מתוך הספר ונבקש מהם לצבוע את הציור פעם אחת כך שיראה ברוז ופעם אחת כך שיראה ארנב.

נבקש מהם להראות את הציורים שציירו.

  • האם מי שהיה מסתכל בציור שלכם היה מתבלבל או מתווכח מה מצויר כאן?
  • מה אפשר ללמוד מכך?

נסביר: לפעמים, מה שעוזר למנוע מחלוקות הוא להבין יותר טוב מה נמצא לפנינו- להתקרב, להעמיק, לחקור ולשאול כדי לגלות את האמת). כעת ננסה לאתגר אותם:

  • האם אפשר לצבוע את הציור כך שיהיה אפשר לראות בו בעת ובעונה אחת גם ברווז וגם ארנב?
  • מי בעצם צודק?

בציור ניתן באמת לראות גם ברווז וגם ארנב, כך ששניהם צודקים… אלא שהמוח שלנו לא מסוגל לראות שני דברים בציור אחד בעת ובעונה אחת.

הפנמה: משל - משקפת

בשלב מסויים של הסיפור מציע אחד החברים לשני להביט דרך המשקפת שלו- בואו ננסה לחשוב על המשקפת בתור משל.

  • כאשר חברי ואני מתווכחים על דבר מה, מה אני מבקש ממנו לעשות כשאני מזמין אותו להסתכל דרך המשקפת שלי?

בסיפור שלנו כל אחד באמת ראה משהו אחר- אחד ראה ברווז והשני ארנב. וכל אחד היה משוכנע שרק הוא צודק, רק בסוף הסיפור הם הצליחו לראות שיש אפשרות אחרת ממה שהם חשבו (עד לוויכוח הבא…) גם בחיים שלנו יש כל מיני מקרים שאנחנו משוכנעים שרק אנחנו צודקים, ולאט לאט מבינים שאפשר לראות את הדברים גם אחרת מאיתנו. נבקש מהתלמידים להציע רעיונות למקרים כאלו ונמחיז אותם.

יש המכנים את הציור שראינו בתחילת השיעור “ארנווז”. ניתן לתלמידים דף ריק ונבקש מהם לנסות להמציא חיה שמורכבת מצירוף של שתי חיות, להמציא לה שם ולצייר אותה.  את הציורים אפשר לתלות כתערוכה בכיתה.

לסיכום השיעור נזמין את התלמידים לשתף במשהו אחד שהם למדו מהסיפור.

אסיף:

פתחנו בציור מענייןם של גסטרו וראינו שיש כמה דרכים להסתכל על הציור. בסיפור העמקנו הבנה זו. למדנו על השוני בין בני האדם, בדעות ובמראה, והשאלה האמיתית היא איך מתמודדים עם חילוקי דעות. סיימנו עם ציור וניסינו לראות שלפעמים אפשר לראות במשהו אחד שני דברים בו זמנית ואולי זו הדרך לפתור מחלוקות.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!