ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

ביציאתו מהו אומר?

  • צוות לב לדעת
  • , רעות ברוש
צוות לב לדעתרעות ברוש
יצירה
מטרת שיעור זה היא להוות סיכום ו"איסוף" של תהליכים שונים שעברו על התלמידים השנה, מתוך שיתוף והקשבה. המקורות עוסקים בעיקר בסיום של לימוד תורה, אולם ניתן להתאימם גם לדיבור על סיום תהליך לימודי באופן כללי.
לב השיעור: כיצד נכנסים? וכיצד יוצאים?
פתיחה: שאלה- אז והיום

נזמין את התלמידים להיזכר בתחושות שלהם ביום הראשון ללימודים לפני שנכנסו לבית הספר-

  • כיצד הרגישו אז? מה היו התקוות והפחדים שלהם מהשנה הזו?
  • איך הם חשים היום? מה התממש ומה נגוז?
  • מה הם חושבים על הפער, במידה ויש, בין אז והיום?
מפגש:

נכתוב על הלוח את תחילת המשנה בברכות, עד המילים “מה מקום לתפילה זו”, נקרא ונשאל את התלמידים-

  • מהי לדעתם משמעות השאלה ששואלים את רבי נחוניא בן הקנה?
  • למה תפילתו מעוררת תמיהה?

כעת נקרא את המשך המשנה ונכתוב אותה על הלוח. נשאל את התלמידים-

  • איך אתם מבינים את שתי התפילות של רבי נחוניא בן הקנה? (נכוון את התלמידים לנסות לדייק במילים ולעמוד על משמעותן, למשל: מה הכוונה “תקלה” ומה משמעות ההודאה על “חלקי”?)
משנה ברכות פ”ד מ”ב:
רַבִּי נְחוּנְיָא בֶּן הַקָּנֶה הָיָה מִתְפַּלֵּל בִּכְנִיסָתוֹ לְבֵית הַמִּדְרָשׁ, וּבִיצִיאָתוֹ –
תְּפִלָּה קְצָרָה
אָמְרוּ לוֹ – מַה מָקוֹם לִתְפִלָּה זוֹ?
אָמַר לָהֶם, בִּכְנִיסָתִי – אֲנִי מִתְפַּלֵּל שֶׁלֹּא תְּאַרַע תַּקָּלָה עַל יָדִי.
וּבִיצִיאָתִי – אֲנִי נוֹתֵן הוֹדָאָה עַל חֶלְקִי:
התבוננות: לימוד בחברותות

נעבור ללימוד בחברותות, בדף הלימוד המצורף.

בסיום הלימוד נבקש מחברותות המעוניינות לשתף בתובנה או מחשבה מעניינת שעלתה להם מתוך הלימוד.

הפנמה: יצירה/ כתיבה- כניסה ויציאה מבית המדרש

את הכניסה והיציאה מבית המדרש ניתן לראות גם כתיאור של תהליך, שהיו בו התרחשויות שונות. התפילה בכניסה וביציאה עוזרת לתחם את התהליך, להציב מטרות ושאיפות, ולהתבונן בהן במבט לאחור. כמו כן התפילה ביציאה כוללת גם הודיה, על כל הטוב שהיה. נניח לפני התלמידים מגוון חומרי יצירה ונבקש מכל תלמיד לקחת שני דפים, באחד לצייר את “בכניסתי לבית המדרש” ובשני “ביציאתי מבית המדרש”. כשאנו מתכוונים לשנה החולפת – ולתחושות שליוו אותנו בתחילתה, ולאלו שמלוות אותנו כעת, עם סיומה. הציור יכול להיות ריאליסטי ויכול להיות מופשט. נבקש מהתלמידים להתרכז כל אחד בעצמו ובעבודתו, אפשר לשים מוזיקה נעימה ברקע ליצירת אווירה מתאימה.

בסיום היצירה, נשב במעגל, וכל אחד יניח לפניו את שתי היצירות שלו, נערוך סבב בו כל אחד יספר על מה שעלה בו מתוך היצירה.

כל אחד יקבל שני דפים שכותרת האחד היא “בכניסתי לבית המדרש” והשני “ביציאתי מבית המדרש” ומתחת לכותרת יתבקשו התלמידים לכתוב את המילים העולות בהם לאור הכותרת והלימוד.

בסיום הכתיבה, נשב במעגל, ונערוך סבב בו כל אחד יספר על מה שעלה בו בתוך הכתיבה.

אסיף:

פתחנו בתחושות וברגשות שהיו אצלנו בפתיחת השנה וכיצד אנו מרגישים ביחס אליהן היום. המשכנו ללימוד המשנה בברכות על התפילה הקצרה של רבי נחוניא בן הקנה בכניסה וביציאה מבית המדרש. לאחר מכן פנינו ללימוד בחברותות של התפילה הנאמרת בכניסה וביציאה מבית המדרש, וסיימנו בהתבוננות אישית דרך יצירה או כתיבה על התהליך שעברנו השנה- כיצד נכנסנו וכיצד אנו יוצאים.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!