ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

אין שום יאוש

תצוגת כיתה מלאה
אין שום יאוש
לב השיעור
פתיחה
מפגש
התבוננות
הפנמה
כתיבה - היפוך ושינוי
אסיף
אין שום יאוש
רמיקס
אין שום יאוש
הלב והמעין
הדין הקשה שנקבע בגורל של המן התהפך בחסד ה' לששון ושמחה. בשיעור נעסוק בהיפוך הזה, ובבשורה שפורים מביא עמו, שנאמין שהכל יכול להתהפך לטובה.
לב השיעור: איך ניתן ליישם את האמירה 'אין יאוש בעולם' במציאות הקשה?
פתיחה: סיפור אישי - אין יאוש?

נכנס לכתה ונכריז כמה אנחנו שמחים ומופתעים להיות כאן הבוקר. כדי להסביר את ההפתעה שלנו, נספר משהו מעין זה:

“אתמול בערב התחלתי להרגיש לא טוב. היו לי צמרמורות וכאבו לי השרירים. התעטשתי כל הזמן ובאופן כללי התחלתי להבין שאין סיכוי שאני אגיע הנה היום. כל כך הצטערתי, ובשיחת טלפון עם חבר סיפרתי על כך. אמרתי לו: “כל כך רציתי לבוא ללמד שיעור לכבוד פורים בכתה, ועכשיו נראה שאני הולך להיות חולה.. איזה יאו….” אבל בחיי, לא הספקתי להשלים את המילה “יאוש” והחבר, שבדרך כלל הוא דווקא בחור מנומס מאד,  היסה אותי ואמר בפסקנות: “ששש! אין ש-ו-ם יאוש בעולם! שתה כוס תה ולך לישון, ותאמין שעוד יש סיכוי שהכל יתהפך לטובה” והוא הוסיף :” לא תמיד זה עובד- אבל להתייאש, אסור בשום אופן!”.
אני מודה שלא כ”כ הבנתי מה הוא רוצה, וגם הראש התחיל לכאוב לי, והגרון… אבל לא היה לי כח להתווכח, אז אמרתי “בסדר, בסדר” הכנתי לי כוס תה עם דבש והלכתי לישון בדיוק כמו שאמר לי, מכוסה באלף שמיכות ועדייין רועד מקור..
אבל תנחשו מי צדק?
הבוקר התעוררתי, וחוץ מקצת עייפות, אני מרגיש כמו חדש, ברוך ה’!
עכשיו אפשר להתחיל להתכונן יחד לפורים!”

אבל לפני שנתחיל:

 • קרה לכם פעם, שהייתם כבר כמעט מיואשים, ומשהו התהפך פתאום לטובה?
 • מתי חשבתם שהכל אבוד ופתאם הכל השתנה והסתדר?

נערוך סבב בין התלמידים, ונתעכב על הסיפורים השונים.

מפגש: סיפור החג - מגילת אסתר

נעיר את תשומת לב התלמידים לכך שלמעשה, הסיפור שסיפרנו על הבוקר שלנו, והסיפורים היפים שסיפרו הם- קשורים מאד לנס הגדול שמסופר לנו במגילת אסתר.

נספר או שנקרא יחד את סיפור מגילת אסתר.

 • איך הרגישו היהודים, ומרדכי ואסתר, כששמעו על הפור ועל מזימתו המרושעת של המן, לדעתכם?
 • איך אתם הייתם מרגישים במקומם, אם חלילה הייתם שומעים על גזירה איומה כזאת?

אחרי שהמלך אחשוורוש חותם על הגזירה של המן ומאשר אותה, נאמר כי ” את הנחתם בטבעת המלך אין להשיב” ..

 • מה הכוונה שאין להשיב את הנחתם?
 • האם זאת לא סיבה טובה להיות מיואשים, חס וחלילה?
 • ואם אי אפשר להשיב, איך יתכן שניצלנו ושהגזירה בוטלה?

נתעכב על כך שהטבעת היתה החותמת, ושאת דבר המלך לא מבטלים לעולם… נראה כי ליהודים באותו הזמן היתה את הסיבה הטובה ביותר להתייאש.

התבוננות: דיבייט ודיון - להרים ידיים?

נזמין שני מתנדבים שיציגו שתי דרכים להסתכל ולהגיב לגזירה הקשה של אותו הזמן.

הראשון יגיד מדוע חשוב להאמין ולא להתייאש ואיך ניתן לעשות זאת ואילו השני ינסה כל הסמן לאפס אותו ו’להחסיר’ את ראייתו למציאות בה ברור לכולם שכשיש חותמת של המלך אי אפשר לצפות לטוב ואין חזרה.

נכתוב מילות מפתח על הלוח שהתלמידים יעלו בתוך דבריהם.

נסכם את התשובות ונאמר: באמת, יש מצבים שהמציאות נראית בהם קשה מאד, וההצלה נראית בלתי אפשרית. אבל אסור לנו לשכוח שמעל מלך בשר ודם, ומעל הטבעת שלו, עומד מלך מלכי המלכים , שיכול תמיד להפוך את המציאות לטובה. כמו שקרה לנו בפורים, ב”ה..

הפנמה: כתיבה - היפוך ושינוי

מגילת אסתר מלמדת אותנו ש’אין יאוש בעולם’ (ר’ נחמן). יש בנו את היכולת להאמין בשינוי ולהאמין שהכל יכול להתהפך לטובה! גם כשהמצב חשוך ולא טוב, הוא יכול להתהפך ולהשתנות.

 • מה אנחנו נוהגים לעשות בפורים, שקשור לעניין הזה של היפוך, ושינוי?
 • אילו מנהגים של פורים מבטאים שינוי והיפוך?

נמקד ונחדד: ההתחפשות היא הזדמנות נהדרת בשבילנו למצוא מה היינו מבקשים לעצמנו, ובעזרת התחפושות, להידמות לו.. לפעמים אנחנו בוחרים תחפושות מצחיקות, או סתם משהו שכבר יש לנו ממילא בבית ולא מקדישים לזה הרבה זמן של מחשבה,  אבל אפשר גם לנצל את ההזדמנות הזאת כדי לחשוב- מה חסר לנו, ומה הכי היינו רוצים להפוך להיות, או להשתפר בו מאד..

נזמין את התלמידים להתחלק לזוגות. כל אחד מבני הזוג צריך  לחשוב מעט, ואז לספר לחבר שלו איזו תכונה הוא הכי היה רוצה לרכוש, או לשפר אצלו (אומץ, סקרנות, הומור, חסד, או גם: יכולת לצייר, יכולת טובה בריצה/ קפיצה/ לימודים/ כדורגל/ריקוד  וכו’ וכו’).

אחרי שסיפרו זה לזה על משהו שהיו רוצים בו מאד (כדאי לעבור בין הזוגות ולעזור לתלמידים להגיע לתשובות מדויקות יותר) נבקש מכל בן זוג לחשוב עבור החבר שלו על חיה/ או מקצוע/ או אדם מסויים שיש בהם את התכונה או היכולת המבוקשת (למשל: אומץ- אריה, סקרנות – חוקר , יכולת טובה בריצה- צ’יטה, וכן הלאה וכן הלאה.. גם בזה- כדאי לעזור לתלמידים ולתת הצעות או כיווני מחשבה שונים)

נבקש מכל אחד למלא כרטיסיה, בה הוא מפרט את מחשבותיו.

נשאל:

 • מדוע קשה לחשוב עבור מישהו אחר על התחפושת שלו?
 • במה אתם מרגישים שהצלחתם?
 • האם אתם מרוצים מהתחפושת שהוצעה לכם?

נזמין את התלמידים לחשוב בבית, מדוע הם מרוצים או לא מרוצים מהתחפושת שהוצעה להם. מה היא מבטאת בעיניהם, והאם היו רוצים להפוך להיות הדבר הזה, ולו ליום אחד… נציע להם לדייק יותר בעצמם ולחשוב על רעיון קרוב יותר, אם אינם שלמים לגמרי עם מה שהוצע להם.

נסכם ונאמר, שחג פורים בא להזכיר לנו שיש עניין שהכל יתהפך לטובה, וגם אנחנו יכולים, אם רק נרצה ונאמין, בתחפושות ובאמת.

אפשר להאזין יחד ולרקוד לצלילי השיר “אין שום יאוש” בביצוע של הלב והמעין או ברמיקס מקפיץ.

אסיף:

פתחנו בכניסה מפתיעה עם סיפור אישי לכיתה על כך שהכל התהפך אצלנו לטובה וניסינו לראות אם אנחנו מכירים מצב בו הדברים התהפכו והשתנו מלא טוב לטוב. למדנו את סיפור המגילה וראינו כי גם שם לא היה סיכוי לתקווה אבל מרדכי אסתר והיהודים לא השתנו והאמינו ביכולת של ה’ לעזור ולהפוך את המציאות לטובה! ראינו שבפורים אנחנו עוסקים שהיפוכים ושינויים וסיימנו במחשבה על התחפושת שלנו שגם היא יכולה להביע הזמדנות של שינוי והיפוך פנימי לדבר שהיינו רוצים לפתח ולהתחדש בו.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!