ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם

אות בבאר

 • צוות לב לדעת
צוות לב לדעת
תצוגת כיתה מלאה
אות בבאר
לב השיעור
פתיחה
מפגש
סיפור - אות בבאר
התבוננות
הפנמה
אסיף
שימו לב! הספר "אות בבאר" הוא עיבוד לסיפורו של רבי עקיבא, שנכתב על ידי הסופרת שוהם סמיט ואוייר על ידי ולי מינצי. הספר יצא בהוצאת כנרת וחולק במסגרת ספרית פיג'מה בשנת תשע"ג ל110,000 ילדים בכל רחבי הארץ. ילדים רבים מכירים את הסיפור וכדאי להזמין אותם להזכר בו, להכיר את המדרש המקורי ולהעמיק את הכירותם עם דמותו של רבי עקיבא. תוכלו לבקש מהילדים לבדוק האם יש להם את הספר בבית, להביא אותו לכיתה ולהעזר בו במהלך השיעור. הספרים מיועדים גם לקריאה משותפת של הילדים עם ההורים בבית, שימו לב לעודד את הילדים לקרוא את הספרים גם בבית ולשתף את ההורים במחשבותיהם וחוויותיהם בעקבות קריאת הסיפור. רבי עקיבא היה תנא ארצישראלי, מגדולי חכמי ישראל. חי בין השנים 50 לספירה - 137 לספירה. ראה את חורבן הבית‏ והיה מנהיגו הרוחני של מרד בר כוכבא, ישנן עדויות להשתתפות תלמידיו במרידה. על פי האגדה החל ר' עקיבא ללמוד תורה בגיל 40. בימי גזרות השמד של אדריינוס גזרה המלכות שלא יעסקו ישראל בתורה, רבי עקיבא המשיך לעסוק בתורה עד שנאסר והוצא להורג כאחד מעשרת הרוגי מלכות. הכנות לשיעור: יש להצטייד באבנים כמספר התלמידים בכיתה (ניתן לבקש מהתלמידים לאסוף בהפסקה אבן בגודל של כף יד ולהביא אותה לשיעור). יש להביא דבק פלסטי נוזלי. רצוי להצטייד בצבעי גואש ובמכחולים.
הסיפור שלפנינו עוסק במדרש המתאר את התבוננותו של עקיבא, רועה הצאן, באבני הבאר השחוקות ומסקנתו מתוך התבוננות זו כי גם הוא יכול ללמוד תורה על אף גילו וחסרון ידיעותיו.
לב השיעור: מה לומדים מרבי עקיבא לגבי התמודדות עם קושי?
פתיחה: התבוננות - אבן

נחלק לכל תלמיד אבן ונבקש מהתלמידים למשש את האבן, להריח ואפילו ניתן לטעום אותה. נבקש מהתלמידים להתבונן היטב בצבעה של האבן, מרקמה, הצבעים השונים שמופיעים עליה. נשים לב לפרטים הקטנים ולאחר ההתבוננות נבקש מהתלמידים  לומר מהם מאפייניה של האבן. (קשה, חזקה, כואבת, אטומה, לא גמישה…).

במעגל:

 • האם ניתן לשבור אבן?
 • האם ניתן ליצור באבן חור?
 • איזה חומר אתם מכירים שחזק יותר מאבן?
 • האם לדעתכם מים עשויים להיות חזקים יותר מאבן?
מפגש: סיפור - אות בבאר

נקריא לילדים את הסיפור ‘אות בבאר’ המבוסס על אבות דרבי נתן פרק ו הלכה ב. נעצור את הסיפור במקום בו עקיבא תוהה כיצד האבן בבאר מחורצת.

נספר כי האגדה מספרת על רבי עקיבא, אשר בגיל 40 לא למד עדיין לקרא ולכתוב. רבי עקיבא היה רועה צאן מיוחד במינו. כשהוא ראה אבן- הוא לא חלף על פניה, הוא התבונן בה כשם שאנו התבוננו באבנים.

 • האם לדעתכם כל אדם שהתבונן בבאר התפלא והתפעל מהאבנים שנשחקו?
 • אלו תכונות מיוחדות היו לדעתכם לרבי עקיבא?
 • מה לדעתכם הוא הגורם  לחריצים באבן?

נמשיך להקריא את הסיפור עד סופו.

 • למה מתכוון רבי עקיבא כשהוא אומר בסיפור: “אם המים יכולים להיות עקשנים ולהצליח ולחרוט באבן הקשה. אז גם אני יכול להצליח ללמוד והאי אני אינני אטום כמו אבן. אלמד לאט לאט ועם הזמן כמו באבן, גם בי הידע יחרט”?
 • מה למד רבי עקיבא מההתבוננות באבן שהמים שחקו?

עקיבא לומד דבר חשוב: דבר רך כמו מים יכולים לחקוק על דבר קשה כאבן.

התבוננות: ציור - חריטה

נבקש מהתלמידים לשים לב לאיורים בספר, האיורים צוירו באמצעות חריטה:

 • מדוע לדעתכם המאיירת בחרה לאייר כך את הספר?

החריטה היא שיטת ציור עתיקה שמרמזת על התקופה בה התרחש הסיפור, ובנוסף לכך, החריטה מבטאת את הפלא שנגלה רבי עקיבא בבאר.

נזמין את התלמידים לצבוע באופן מלא דף בצבעי פנדה צבעוניים. לאחר מכן נבקש לצבוע מעל הדף הצבעוני עוד שכבה של צבע פנדה שחור. לאחר שתי הפעולות, נחרוט בזהירות בעזרת קצה סרגל על הדף. כל חריטה תחשוף את הצבעוניות המסתתרת מתחת לצבע השחור. נציע לתלמידים לחרוט באופן חופשי או לנסות להעתיק איור מהספר.

 • מה לדעתכם חשב רבי עקיבא ביחס ללימוד התורה במשך 40 שנותיו הראשונות?
 • האם אתם חושבים שיש גם היום אנשים שלא לומדים תורה בגלל שהם חושבים שהם לא יצליחו או לא יבינו?
 • האם גם אתם לפעמים לא מאמינים שיש בכוחכם ללמוד?
 • לא מאמינים שתצליחו להבין?
 • מה לדעתכם המסקנה שעולה מהסיפור?
 • דמיינו שאתם עפים 2000 שנה אחורנית ופוגשים רועה צאן מיוחד במינו שלא יודע צורת אות. מה תוכלו לומר לו כדי לעודד אותו ללמוד?

נכתוב את המשפטים שהתלמידים מציעים על הלוח.

הפנמה: יצירה - אבן של כח

נבקש מכל תלמיד לחשוב על דבר שקשה לו מאוד ללמוד או להצליח לעשות.

 • האם משפטי העידוד שכתובים על הלוח יכולים לעזור ולתת כוחות לנסות ולהתמודד עם הקושי?

כמזכרת וכסיכום השיעור נבקש מכל תלמיד לחשוב על מילה או משפט שמסכמים עבורו את המדרש שלמדנו ולכתוב אותו בעזרת לורדים צבעוניים על האבן שבידו. (נציע רעיונות לדברים שניתן לכתוב על האבן: אין הדבר תלוי אלא בי, רצון, אני יכול, אבנים שחקו מים, תאמין בעצמך). לאחר שהתלמידים כתבו על האבן, וצבעו אותה (רצוי בצבעי גואש) נצפה את האבן בדבק פלסטי נוזלי ונניח את האבן להתייבש. (כך המילים לא תמחקנה והאבן תקבל גוון מבריק)

נסכם – עקיבא רועה הצאן שהחל ללמוד תורה רק בגיל 40 גדל להיות אחד התנאים הבולטים והחשובים שקמו לעם ישראל. היו לו 24,000 תלמידים, דבריו מופיעים בגמרא מאות פעמים. רבי עקיבא הוא מקור השראה על היכולת של אדם ללמוד תורה בכל גיל, מכל רקע ולמרות הקשיים.

נזמין את התלמידים,ברגע של קושי בלימודים למשל, להציץ באבן, להחזיק אותה ביד, ולקבל כוח בעזרת הלקח שהוריש לנו רבי עקיבא

אסיף:

פתחנו בהתבוננות באבן ומאפייניה. דרך הסיפור העמקנו בדרך של ר’ עקיבא ללמוד איך ללמוד ולא לפחד מידע חדש וקשיים הניצבים בדרך.  התבוננו באיורים ודרך יצירתם והתנסינו בדרך איור זו. סיימנו בהפיכת האבנים מתחילת השיעור לאבנים עם כוח שיוכלו לעזור לנו להתמודד עם קשיים בהמשך.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!