בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

שופטים פרק ג': עתניאל בן קנז - חלק ב

צוות לב לדעת, 29/3/2015

מקצוע: תנ"ך
כיתה: ג-ד
נושא: עתניאל בן קנז והמעגל החוזר של ספר שופטים

המעגל החוזר בספר שופטים מלמדנו כי לשופט תפקיד חשוב- להושיע את ישראל מיד אויביהם ולהשיב את בני ישראל לקשר עם הקב"ה, לאחר שעבדו עבודה זרה. כל קבוצה או עם צריכים מנהיג כדי להישאר מאמינים בדרך ומלוכדים.

זהו שיעור שני מבין שני שיעורים העוסקים בעתניאל בן קנז ובמעגל החוזר של ספר שופטים.

 

פתיחה 

"פגישה" עם השופט עתניאל בן קנז.

נבחר ילד אחד, שישחק את דמות השופט, עתניאל בן קנז. הילד עומד מול הכיתה והילדים מפנים אליו שאלות- כל ילד בתורו. לדוגמא:

לאחר השאלות שישאלו התלמידים, נכוון את השיעור ונאמר לתלמידים כי בשיעור הזה נלמד על כוחו המיוחד של עתניאל בן קנז, שיתגלה בהמשך גם אצל השופטים האחרים.

 

מפגש נוסף עם הפסוקים

נבקש מהתלמידים לפתוח את דף הפסוקים מהשיעור הקודם. נקרא שוב את הפסוקים והפעם יתבקשו התלמידים להקיף בעיגול את הפסוק המלמד על הכח המיוחד שקיבל עתניאל מאת ה'.

נפתח לדיון מהי רוח ה' שלבשה את עתניאל על פי הפסוקים? (קיבל כח, אומץ, חכמה, מנהיגות וכו').

 

התבוננות בפסוקים

ננסה יחד עם התלמידים להוציא מתוך הפסוקים מה הידע שמסופר לנו על עתניאל בן קנז: מסופר על עתניאל בן קנז שהוא היה האח הקטן של כלב, ושהיתה עליו רוח ה'.

נשאל את התלמידים:

נסכם את התשובות ונזכיר שכלב בן יפונה הופיע סביב סיפור חטא המרגלים. היחידים שלא חטאו בחטא זה מתוך כל המרגלים היו כלב בן יפונה ויהושע בן נון, בזכות אומץ ליבם ואמונתם בה'. יהושע בן נון היה המנהיג של עם ישראל אחרי מותו של משה, ואחיו של כלב היה השופט הראשון לאחר מותו של יהושע.

בתחילת ספר שופטים מסופר שלאחר שיהושע מת- שבט יהודה ממשיכים לכבוש הרבה מקומות בארץ, בהנהגתו של כלב בן יפונה. אחד האנשים שעזרו בכיבושים אלו הוא עתניאל בן קנז- אחיו הקטן של כלב. 

עתניאל בן קנז היה האח הקטן של כלב- אדם מאמין וגיבור, והוא למד ממנו והלך בדרכיו. גם הוא היה גיבור ומבורך - "ותהי עליו רוח ה'... ותעז ידו על כושן רשעתיים". וזה היה הכוח שלו- מול האויבים ומול בני ישראל.

על כלב מסופר (במדבר כד):

וְעַבְדִּי כָלֵב עֵקֶב הָיְתָה רוּחַ אַחֶרֶת עִמּוֹ וַיְמַלֵּא אַחֲרָי וַהֲבִיאֹתִיו אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר בָּא שָׁמָּה וְזַרְעוֹ יוֹרִשֶׁנָּה.

נשאל בכיתה:

נאסוף את התשובות שיתקבלו מהתלמידים, כגון: שהכוונה למוכנות לעמוד מול האחרים, להיות דבק במסורת אבות ובאמונה בה', ולא להיכנע לרוח התבוסתנית של המרגלים.

 

הפנמה

נבקש מהתלמידים לדמיין מפגש בין כלב לעתניאל, לחשוב למשל על השאלות: 

 

סגירה שהיא פתיחה

"וַתְּהִי עָלָיו רוּחַ ה' ... וַיֵּצֵא לַמִּלְחָמָה ... וַתָּעָז יָדוֹ עַל כּוּשַׁן רִשְׁעָתָיִם"

ה' נתן לעתניאל מרוחו, מרוח גבורתו להושיע את ישראל ולנצח במלחמה. נשאל את התלמדים:


תגיות: אדם בחברה, אחריות, גבורה