בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

מסכת סוכה, פרק ב' משנה א': שינה תחת המטה בסוכה

צוות לב לדעת, 18/3/2015

מקצוע: משנה
כיתה: ג-ד
נושא: מסכת סוכה פרק ב משנה א

על פי המשנה, חלק מקיום מצוות סוכה הוא השינה בסוכה. על פי ההלכה השינה, כמו האכילה צריכה להיות דווקא מתחת לסכך שהוא מסמל את הנוכחות של הקב"ה מעלינו בחג הסוכות.

פתיחה 

אפשרות א': נערוך סקר בכיתה: מי מהילדים עשה משהו בסוכה השנה (או שנה שעברה), מי מהם אכל בסוכה, מי מהם ישן בסוכה לילה אחד, מי שני לילות, וכו'. את תוצאות הסקר נכתוב על הלוח בצורת דיאגרמת עמודות.

אפשרות ב': נציג תמונה של סוכה עם מיטה

נשאל את התלמידים:

בהמשך התלמידים יעלו את האפשרות לישון תחת המיטה, ( אם לא אנחנו נעלה את האפשרות הזו). נדון עם התלמידים: האם אפשר לישון תחת המיטה בסוכה- מדוע כן ומדוע לא.

 

מפגש  ראשוני עם המקור

נחלק לתלמידים את דף העבודה בו מופיעה המשנה ונקרא את המשנה בקול יחד עם התלמידים.

הַיָּשֵׁן תַּחַת הַמִּטָּה בַּסֻּכָּה, לֹא יָצָה יְדֵי חוֹבָתוֹ.

אָמַר רַבִּי יְהוּדָה, נוֹהֲגִין הָיִינוּ, שֶׁהָיִינוּ יְשֵׁנִים תַּחַת הַמִּטָּה בִּפְנֵי הַזְּקֵנִים, וְלֹא אָמְרוּ לָנוּ דָבָר.

אָמַר רַבִּי שִׁמְעוֹן, מַעֲשֶׂה בְטָבִי עַבְדּוֹ שֶׁל רַבָּן גַּמְלִיאֵל שֶׁהָיָה יָשֵׁן תַּחַת הַמִּטָּה, וְאָמַר לָהֶן רַבָּן גַּמְלִיאֵל לַזְּקֵנִים, רְאִיתֶם טָבִי עַבְדִּי, שֶׁהוּא תַלְמִיד חָכָם וְיוֹדֵעַ שֶׁעֲבָדִים פְּטוּרִים מִן הַסֻּכָּה, לְפִיכָךְ יָשֵׁן הוּא תַּחַת הַמִּטָּה.

וּלְפִי דַרְכֵּנוּ לָמַדְנוּ, שֶׁהַיָּשֵׁן תַּחַת הַמִּטָּה, לֹא יָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ:

 

 לאחר קריאת המשנה התלמידים יתחלקו לחברותות ויענו על שאלות 1-7 המופיעות בדף העבודה. לאחר הלימוד העצמי נסכם עם התלמידים את השאלות. 

 

התבוננות

נבקש מאחד התלמידים לקרוא שוב את המשנה בקול.

נכתוב על הלוח:

נדון יחד עם התלמידים בטעמים של כל אחת מהדעות. אפשר להציע שלדעת ר' יהודה, גם תחת המיטה זה בתוך הסוכה, לעומתו סוברים ר' שמעון ותנא קמא שצריך שהסכך יהיה ישירות מעל ראשו של האדם.

נוסיף לדיון שאלות על חשיבות הסכך:

במידה ויש זמן: נזמין שני ילדים מתנדבים שהבינו היטב את המשנה שיהיו חכמי המשנה, ר' יהודה ור' שמעון. התלמידים יעמדו בפני הכיתה, ויצטרכו לשכנע בטענה שלהם, דרך הסיפורים במשנה ובשימוש בטעמים שהכיתה העלתה בדיון.

נחזור עם התלמידים על שאלה 5 מדף העבודה ונסביר כמי המשנה מכריעה.

 

הפנמה

נספר בקצרה על סוכות ענני הכבוד בהם ישבו בני ישראל במדבר. אפשר להרחיב ולהסביר את הקשר בין הסכך והעננים. הסכך כמו העננים מסמלים את הנוכחות של הקב"ה.

במידה ויש תלמידים שמעוניינים לשתף בתשובותיהם ובציורים שציירו נאפשר זאת. 

 

סגירה שהיא פתיחה

שיעורי בית לחג הסוכות:

 

הרחבה למורה

השינה בסוכה היא מצווה המעוררת התרגשות רבה אצל הילדים, וזוהי הזדמנות מצוינת לעורר דיון סביב ההתרגשות שלעיתים המצוות מעוררות בנו.

דגשים בלימוד המשנה:

סוכות וענני הכבוד

בתלמוד הבבלי, מסכת סוכה מובאת מחלוקתם של ר' אליעזר ור' עקיבא בדבר, והשולחן ערוך פוסק כר' אליעזר שחג הסוכות הוא זכר לענני הכבוד. להרחבה בנושא ובהיבט המהותי שלו אפשר לקרוא את מאמרו של הרב הלל מרצבך. 

לתלמידים חשוב להעביר את התחושה שהישיבה בצל הסכך מזכירה במשהו שיש נוכחות אלוקית מעלינו שמורגשת במיוחד בחג הסוכות. כמין  שחזור של החוויה של ישיבה בתוך ענני כבוד.


תגיות: אמונה, שלום, סוכות