בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

מגילת רות

רחל סעדה פרידמן, צוות לב לדעת, 13/5/2018

מקצוע: מעגל השנה
כיתה: ה - ו
נושא: שבועות

מעשה החסד ככוח מניע ומצמיח הן מבחינה אישית והן מבחינה לאומית, על פי ההסתכלות במגילת רות ובחסדים השזורים בה. שיעור זה בא כהעמקה, ולכן כדאי להעביר אותו רק לאחר שהתלמידים מכירים הסיפור הבסיסי של המגילה

נחלק לתלמידים פתקים קטנים, ונבקש מהם להיזכר ולכתוב על מעשה חסד אחד שהם עשו. נאפשר למספר תלמידים לשתף במעשים ונשאל אותם כיצד הם הרגישו בעת המעשה.  תוך כדי כך נכתוב את המעשים בתמצות על הלוח.

לאחר מכן נתבונן בלוח ונשאל: מה הוא בעצם מעשה חסד?

(האם כל עזרה לאחר היא מעשה חסד? האם כשאני מסדרת את הבית לבקשת אמא שלי, או שומרת על אחי הקטנים, זה מעשה חסד? – לא, כי זה מה שמצופה/ נדרש ממני. מעשה חסד הוא לעשות מעבר לחובה הבסיסית).

נאסוף מהתלמידים את ההגדרה למעשה חסד (מומלץ לכתוב על פי הניסוח של התלמידים), ונכתוב על הלוח:

מעשה חסד הוא מעשה של טוב לב ונדיבות שיש בו דאגה ונתינה מרובה לאחר, יותר מכפי שצריך.

* את הפתקים נבקש לשמור לסוף השיעור.

 

נחלק את הכיתה לשלושה חלקים, כאשר כל שליש כיתה ילמדו חלק מפרק אחר של המגילה מבין פרקים א'- ג' *הפסוקים המדויקים נמצאים בקובץ המצורף.

מומלץ ללמוד בזוגות או בקבוצות קטנות.

למורה: במידה וקריאת הפסוקים לבד קשה עבור התלמידים, ניתן לחלק להם את הטקסט התנ"כי יחד עם תרגום פשוט יותר לשפת יום –יום (מלא או חלקי).

מהלך הלימוד והשאלות:

קראו את הרקע לפרק ואת הפסוקים הבאים (מצורפים בקובץ):

  1. סמנו את הדמויות המופיעות בפסוקים. צבעו כל דמות בצבע אחר. צבעו בהתאם גם את הדברים שכל דמות אומרת.
  2. לאחר הקריאה, כתבו תקציר של המתרחש בקטע במילים שלכם, וחשבו מהו מעשה החסד המופיע בפסוקים אלו?  (אם ישנם חלקים שלא הבנתם, היעזרו במורה).
  3. ציירו קומיקס של המתרחש בקטע. בקומיקס התייחסו לדברים הבאים:

 

בחרו דמות אחת מבין הדמויות בקטע וכתבו את המתרחש בקטע מנקודת מבטה. בסיום הכתיבה הקריאו אחד לשני.

 

 

נתכנס לסיכום כיתתי של הלימוד:

נבקש מנציגים שלמדו את הקטעים השונים, לספר לכיתה על המתרחש בקטע שלמדו (שלושה נציגים סך הכל, אחד לכל פרק).

 

נכתוב את תשובות התלמידים על הלוח בצורה מסודרת, בהתאמה לפרק בו נעשה המעשה, ונרחיב על כך מעט בעל פה.

  1. פרק א' – החסד: רות בוחרת לדבוק בנעמי (ומתגיירת).
  2. פרק ב' – החסד: בועז דואג לרות שבאה ללקוט בשדהו.
  3. פרק ג' – החסד: רות עושה מעשה אמיץ ובאה אל בועז לגורן בלילה, בהוראת נעמי. המילה חסד מוזכרת בדבריו של בועז לרות על מעשיה (רות עושה פה מעשה חריג ולא מקובל, לבקשת נעמי, גם למען הקמת המשך וזכר למשפחת אלימלך).
  4. לאחר שעברנו על שלושת הפרקים הראשונים, נעבור לפרק ד', שמעט קשה יותר להבין אותו - נספר במילים שלנו את המתרחש בפרק ד' (ניתן להקריא חלק מהפרק, כמו שמצורף כאן, ואפשר גם להזמין מספר ילדים להציג את הסיפור של הפרק, תוך כדי שהמורה מספר אותו).  נשאל את התלמידים מהו החסד בפרק זה? מהו המעשה הטוב שנעשה שהוא לא מובן מאליו ואפילו לא מקובל (ומי עושה אותו...)?נוסיף ללוח: פרק ד'- החסד: בועז גואל את חלקת השדה של משפחת אלימלך ואת רות (נושא אותה לאישה), וכך הוא דואג שלמתים יהיה זכר והמשך.

תוך כדי הכתיבה והאיסוף, נדגיש את הפן של החסד בכל מעשה, בכך שהעושים אותו בוחרים לעשות הרבה מעבר למה שנדרש מהם. הם רואים את האדם שנמצא מולם שהוא בקושי או במצוקה ובוחרים לעזור לו הרבה מעבר למה שהיו חייבים, ולכן המעשים האלו הם מעשים של חסד. 

כעת נתבונן על מה שכתבנו על הלוח, ונראה כיצד מעשי החסד שזורים לאורך עלילת המגילה ומניעים את ההתרחשויות בה. נצייר שרטוט קווי שימחיש את מהלך המגילה:  ממצב עוני, רעב ומוות בתחילת המגילה, הכל הולך ומשתפר עד שבסוף המגילה רות ובועז מתחתנים ונולד להם בן, שממנו נולד דוד המלך, ומזרעו אמור להיוולד גם המשיח.

מומלץ לציין על הציר אירועים מרכזיים וכן את תחילת וסוף המגילה.

החסדים במגילה מניעים את העלילה ממצב של מוות וחוסר המשכיות למצב של חיים חדשים, המשכיות וזכר למתים ואפילו מקרבים את ביאת המשיח.

 

נכתוב את הדוגמאות שאומרים התלמידים על הלוח (בתמצות). אם הם מתקשים, ניתן לתת את הדוגמאות הבאות, או ככל העולה על דעתכם:

(למשל: אני משתתף במשחק ________, ותוך כדי המשחק אני רואה ילד שיושב בצד ולא מרגיש בנוח להצטרף...איך אפעל באותו הרגע? / בהפסקה ראיתי ילד בכיתה א' שאני לא מכיר בוכה (וההפסקה קצרה...)/ ילדה מהכיתה שכחה היום את הסנדוויץ' שלה בבית ואני רואה שהיא רעבה/ שכנים חדשים שעלו לארץ ועוד לא מכירים ילדים נוספים מהשכונה וכד'...).

נזמין את התלמידים להסתכל על מעשי החסד שכתובים בפתקים שלהם ועל הלוח, ולכתוב לעצמם מעשה אחד נוסף שהם רוצים לעשות בפעם הבאה שיזדמן בדרכם, וכן לכתוב על מה עליהם להתגבר על מנת להצליח בכך.

 

ראינו שבסיפור העלילה של מגילת רות שזורים מעשי חסד משמעותיים, שמניעים את הסיפור ממצב של קושי ומוות למצב של חיים וברכה. ראינו שהדמויות במגילה בוחרות לנהוג בחסד, אף על פי שהן לא חייבות בכך, ושזה לא בהכרח היה קל עבורן, ושהבחירה הזו משנה את המציאות שלהן לטובה ואפילו מביאה ללידתו של דוד המלך. דיברנו גם על האפשרות שלנו לנהוג בחסד בחיינו, לא רק באירועי מיוחדים, אלא גם ביום  -יום שלנו, בבית ובבית הספר, ועל מה שזה דורש מאיתנו על מנת להצליח בכך.

גם לחסדים שבהם אנחנו נוהגים בחיינו יש כוח רב של השפעה לטובה, גם עלינו שעושים את החסד, וגם על המקבלים. 

 

להרחבה

  1. להרחבה על חסד במקרא.
  2. להרחבה של דברי הרמב"ם על מהות החסד.

תגיות: אדם בחברה, חסד