בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

תשובה – שינוי הרגלים ויצירת הרגל חדש

חני וינקלר, 3/8/2017

מקצוע: מעגל השנה
נושא: חודש אלול

בשיעור נלמד כיצד הרגל חדש, ולו הקטן ביותר, מסוגל לביא לשינוי המיוחל ולתשובה אמיתית ושלמה.

נפתח את השיעור בצפייה בסרט The last knit :

הסרט עוסק בנושא של כפייתיות אך בהקשר של שיעור זה נעסוק בו בעניין שינוי הרגלים.

לאחר הצפייה נערוך דיון קצר על הסרט.

 

נלמד את דף המקורות. התלמידות יענו בכתב על השאלות שלהלן.

" דִּבְרֵי קֹהֶלֶת בֶּן-דָּוִד, מֶלֶךְ בִּירוּשָׁלִָם. הֲבֵל הֲבָלִים אָמַר קֹהֶלֶת, הֲבֵל הֲבָלִים הַכֹּל הָבֶל.  .... מַה-שֶּׁהָיָה, הוּא שֶׁיִּהְיֶה, וּמַה-שֶּׁנַּעֲשָׂה, הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה וְאֵין כָּל-חָדָשׁ, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ...." (קהלת א)

 

 

"יש לנו בראש קול שמסביר שמה שהיה הוא שיהיה, שהכל חוזר על עצמו. הרי זה גם מה שכותב שלמה המלך: "מה שהיה הוא שיהיה". וגם: "אין כל חדש תחת השמש"/ הכל חוזר על עצמו, הכל סיבובי, הכל מעגלי, הכל אותו דבר. מה שהיה הוא שיהיה.  לפי העיקרון הזה אפשר להקיש ממה שהיה על מה שיהיה. למשל, אם נכשלתי עשרת אלפים פעם באיזו עבירה, בפעם העשרת אלפים ואחת אני גם אכשל. אם עשיתי בחיים הרבה שטויות אני בלי ספק אמשיך לעשות שטויות עד סוף חיי. למה? עובדה. זה מה שהיה עד היום ו"מה שהיה הוא שיהיה".  בא רבי נחמן מברסלב  ואומר: בחוקי הטבע זה נכון (שהכל חוזר על עצמו) , אבל יש עוד חוקים. בחוקי הטבע אין כל חדש תחת השמש, אבל יש למעלה מן השמש ושם הכל חדש. ועל כן רבי נחמן כותב בסוף אותה תורה: "ודע, כי יום המחרת הוא עולם אחר לגמרי".

(הרב ארז משה דורון על תורה רע"ב בליקוטי מוהר"ן).

 

" יסוד התשובה צריך לעולם להיות מונח על התיקון של  להבא.
ובתחלה לא  ישים כל כך לעיקר מעכב על דבר העבר, כי אם יבא מיד לעסוק בתיקון העבר, ימצא מניעות רבות ויהיו דרכי התשובה וקרבת ד' קשים לפניו. אבל בהיותו עסוק באמת לתקן  את מעשיו, הדבר מובטח שאז יעזרוהו מן השמים גם כן על תקנת העבר
" .

(אורות התשובה, הרב קוק).

 

    

יצירת הרגל חדש:

נצפה בסרטון: "פעם דוגמנית היום מחזירה בתשובה":

 

לאחר הצפייה נשאל את התלמידות איזה הרגל חדש יצרה איה בחייה? למה הוביל שינוי ההרגל? [כל מה שאיה קרמרמן החליטה לשנות היה : להדליק נרות שבת (הרגל חדש) שהוא זה שהוביל לשינוי בחייה].

 

 

לסיום השיעור, כל תלמידה תמלא דף יצירת הרגל חדש.

 

 


תגיות: תשובה, כוח רצון, עבודת ה'