בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

מילד כפר שובב לרב הראשי לישראל

מירב מגני, צוות לב לדעת, 5/1/2017

מקצוע: גדולי ישראל
כיתה: ג' - ד'
נושא: הרב גורן

בילדותו היה הרב גורן ילד כפרי שובב שהעדיף את המרחבים הפתוחים על פני הלימודים. במהלך שנות ילדותו עבר שינוי והפך לתלמיד מתמיד ולעילוי גדול בתורה. דרך דמותו של הרב גורן נעסוק ביכולת להשתנות. האם אפשרי להשתנות ומהו הדבר שיוביל אותנו לשינוי המיוחל.

 

רקע למורה: 

הילד שלמה היה ילד שובב, בכל הזדמנות יצא מהכיתה אל המרחבים הפתוחים, בידו מקלות ואבנים להילחם עם נערים בדואים שפלשו לשדות. פעם הכין סירה משוקת, (כלי עץ שבו היו משקים הרועים הערבים את העדר) וחצה את נחל קישון לעבר קיבוץ יגור... ובכלל אהב להשתובב ולא ללמוד. הוריו היו מאד מודאגים מכך שלא למד תורה, כי ידעו שיש לו זיכרון מעולה והוא מוכשר מאד (יום אחד ביקש המורה בכפר מהתלמידים ללמוד את שירת דבורה בעל פה , שלמה עמד על הראש ולמד את כל שירת דבורה...) והחליטו לשכור עבורו מלמד במעט הכסף שנותר להם , כדי שילמד את שלמה הקטן תורה. המלמד הגיע פעם אחת אך סרב לבוא שוב בגלל הסכנה בדרכים. אז גמלה ההחלטה בלב הוריו לעבור דירה לירושלים שם ילמד שלמה בן העשר בתלמוד תורה.

המעבר לירושלים ובמיוחד הביקור בהר הבית ובכותל טלטלו את שלמה הילד והוא בחר להשקיע את מרצו וזמנו ללימוד התורה בגיל 11 למד בכל יום מהבוקר עד השעה 16:00, מהשעה 16:00 למד עם אביו שהיה ת"ח עצום עד חצות הלילה. בגיל 12 התקבל לישיבת חברון הנודעת בתלמידי חכמיה והיה הילד הראשון שחגג  בר מצווה בין כותלי הישיבה בתקופה זו קיבל על עצמו ללמוד בכל יום 24 דפי גמרא!  בגיל 17 קיבל הסמכה לרב והוציא לאור את ספרו 'נזר הקודש' גם כשכיהן כרב צבאי ראשי הקפיד על סדר בלימוד ובתא המטען של הג'יפ בו נסע ארגן מעין ספריית קודש ולמד בכל רגע פנוי.  

דמיון מודרך:

  1. מהו הדבר שמונע מכם להגיע למה שתרצו?
  2. מה יעזור לכם להצליח?
  3. האם אתם מאמינים שתוכלו להשיג את הדבר? 
  4. האם אתם חושבים שאדם יכול לשנות את המצב בו הוא נמצא? האם כל אחד מכם יכול להשתנות אם רק יבחר לעשות זאת?    

(נשוב  לפתקים  בהמשך השיעור).   

הרב שלמה גורן בהיותו ילד עבר שינוי עצום. בשיעור זה נכיר את הילד שלמה לפני ואחרי השינוי שעבר ודרך סיפורו נבחן שוב את השאלה האם אפשר להשתנות?  

 

קטעים מתוך הספר :"קול במעלה ההר" בהוצאת ידיעות ספרים  בשיתוף החמ"ד.

נתחלק לזוגות וניתן לכל זוג דפי משימה לפי הסדר, מ 1-4  (נספח 1).

נחזור על  סיפור ילדותו של הרב גורן לפי סדר השלבים ונוסיף מידע (ראה רקע למורה).

 

נתמקד בתחנה 2 :  אחרי ששלמה הילד החליט שהוא רוצה ללמוד תורה  היה לו מאד קשה. התלמידים התקדמו בלימוד והוא לא זכר את המשניות שלמד ולא ידע כתב רש"י.

נאזין לתשובות.

כשאנו מתאמצים ועמלים על משהו אנו נקשרים אליו והוא הופך להיות חלק מאתנו.

נאסוף מהתלמידים דוגמאות לתחומים שונים שבהם העמל מביא וחיבור. 

(יצירה שעמלתי עליה / טיפול בתינוק/ נתינה מעצמי עבור מישהו ...).

הרב שלמה גורן לא וויתר למרות הקושי. הוא התאמץ ועמל על לימוד התורה ובזכות כך הצליח.

 

הרב גורן רצה להשתנות, מילד שובב שבורח מבית הספר לילד שלומד תורה.

נחזור לשאלות ששאלנו בדמיון המודרך שבשלב הפתיחה: אך הפעם כעבודה אישית. נבקש לכתוב על פתק את התשובות.

נחזור לפתקים משלב הפתיחה סביב השאלה  "האם אתם חושבים שאדם יכול לשנות את המצב בו הוא נמצא? נבקש מכל אחד לענות שוב על השאלה ולבדוק האם שינה את דעתו. (מה שמוכיח שאפשר להשתנות).

 

בשיעור זה למדנו דרך דמותו של הרב גורן שהפך מילד כפר שובב לתלמיד חכם עצום, שיש לכל אחד מאיתנו יכולת להשתנות בדברים שתלויים בנו ולהגשים את רצוננו.

במהלך השיעור התבקשו התלמידים לחשוב על שינוי שהיו רוצים לעשות בתחומים שונים ולבחון האם השינוי אפשרי ומה הדבר שיוביל לשינוי.  למדנו שבדרך כלל השינוי אינו קל ונדרש עמל רב, רצון חזק והתמדה כדי להצליח אך הוא אפשרי ותלוי במידת העמל שנעמול כדי להשיג את המטרה.