בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

אורות אדומים בקשר

צוות לב לדעת, 22/1/2012

מקצוע: תושב"ע
נושא: אורות אדומים בקשר

שיעור זה איננו שיעור מהמניין כיוון שהוא איננו מכיל מקורות ללימוד מתוך חוברת הלימודים אלא הוא מעין סדנא לזיהוי והיכרות עם אורות אדומים וסימנים מוקדמים בתוך קשר שעלול להיות מסוכן.

 

רקע:

חשוב לחפש את הזמן לתת לבנות את המידע, את ההתבוננות, את התחלת המודעות ואת האפשרות לדבר על נושאים אלו. החשיבות איננה רק בעצם התוכן של השיעור הספציפי הזה אלא באמירה שלנו שחומר הלימודים לבגרות הוא חומר חי ונוגע שרלוונטי וקיומי לחיים שלנו

 

הצעה למהלך שיעור:

א. משימת כתיבה: נפתח במעין הקדמה שאומרת ככותרת שקשר עלול להוביל איתו גם קשיים ואתגרים לא פשוטים. נבקש מהבנות לנסות ולהרגיש בתוכן מה הן הנקודות בהן מתעורר אצלן חשש ואולי אפילו פחד מקשיים שעלולים להתפתח בתוך קשר. משימה זו חשובה כפתיח לשיעור זה על מנת לפתוח את הבנות לחששות ולפחדים שבקשר לא בריא, אך גם ליצור הבחנה בין פחדים שהם "קו אדום" שבהם נעסוק בשיעור זה לבין פחדים ואתגרים שכל זוגיות בריאה מביאה בתוכה.

 

ב. מידע: נכתוב על הלוח את המילה "אלימות" ונשאל את הבנות איזה סוג של אלימות יכולה להתפתח בתוך קשר זוגי. הספרות המקצועית היום מדברת על סוגים וגוונים שונים בהם בן זוג יכול להפעיל אלימות כלפי בת זוגתו:

חשוב לפתוח את הבנות למגוון סוגי האלימות שיכולים להיות מופעלים בתוך קשר (כמובן כדאי לפרוס את המידע באופן מרגיע ולא מבהיל ולתת את הדעת לבנות שיכולות להיות רגישות לנושא זה)

 

ג. סרט: נצפה עם הבנות בסרט שנעשה ע"י מגמת תקשורת של אולפנת נווה דקלים ועוסק באלימות בתוך קשר זוגי ובסימנים המקדימים שיכולים להיות לבן זוג אלים. נבקש מהבנות במהלך הצפייה בסרט לנסות ולאתר איתותים שיכולים להצביע על כך שגיבור הסרט עלול להיות בעל אלים.

אורכו של הסרט הוא עשרים דקות והוא עשוי בטוב טעם: מצליח לגעת באופן מורכב ועדין בסוגיה זו, מצליח לנפץ את הסטיגמה כאילו בחורי ישיבה נקיים ממחלה זו באופן מוחלט ומצליח לזהות שלפעמים אלימות יכולה לקבל איצטלה של עולם דתי צדיק. במידה ויש בנות בכיתה שרגישות באופן מיוחד לנושא זה כדאי לחשוב כיצד לעטוף את הנושא.

 

ד. סבב: לאחר הצפייה בסרט, עוד לפני שנערוך לו עיבוד רציני יותר במסגרת הכיתה נבקש מכל אחת מהבנות בסבב לומר הרגשה/מחשבה קצרה שהתעוררה בה מתוך הצפייה בסרט. ניתן למצבור המחשבות וההרגשות לעלות לחלל האוויר ונשהה לרגע קט בתוכן.

 

ה. דיון: כסיכום לשיעור נבקש מהבנות להעלות את הסימנים המקדימים שהן ראו בסרט להיותו של הבעל אלים. נפתח עם הבנות את הנקודות הבאות לדיון: מה הסימנים המקדימים לבעל אלים? כיצד עלינו להגיב כאשר אנחנו מזהות משהו מתוך הסימנים הללו בבן הזוג הפוטנציאלי שלנו? האם אנחנו סומכות על עצמנו שנדע לזהות ולהגיב נכון במקרה כזה?  מי הם האנשים בחיים שלנו שהיינו יכולים ושחים להיעזר בהם בסיטואציה מורכבת כזו?

חשוב מאד לפתוח את הבנות לחשיבות של היכולת להתייעץ ולשתף אנשי מקצוע וחברים קרובים בקשיים והתמודדויות, שאלות ולבטים שעשויים להתעורר בתוך המפגשים עם בני הזוג הפוטנציאלים (וגם לאחר החתונה בהתמודדויות עם בן הזוג). 

 

תשומת לב:

העיסוק בנושא האלימות בין בני זוג הוא עניין מורכב: מחד גיסא ההבנה שבעיה זו איננה פוסחת על החברה הדתית ולעיתים בחורים שנראים כבחורים נורמטיביים לכל דבר מחביאים בתוכם אישיות אלימה  היא תובנה שקריטי לפתוח את התלמידות שלנו אליה ולהכין אותם למודעות שתבחן ותזהה אורות אדומים כאלה. מאידך גיסא יש להיזהר מתמונה פשטנית שתזהה ותחפש בכל התנהגות סימנים לאלימות וכן יש להיזהר מבנות שאולי חוות בבית זוגיות שיש בה אלמנטים אלימים. הזהירות מחד והחובה לדבר מאידך צריכים להנחות כל העת את מהלך השיעור הזה.

 

הרחבה:

לפנייך קישור לשני אתרי אינטרנט המרכזים בתוכם רשימה של סימנים מקדימים לבן זוג אלים. תוכלי לעשות ברשימה שימוש בדיון שמתקיים בחלק האחרון של השיעור.

אתר 1

אתר 2

 

קיימת הצגת תיאטרון בובות מצוינת בשם "הערב היפה ביותר בחיי" שעושה נעה אריאל. ההצגה יקרה ובכ"ז בתי ספר שיכולים לאפשר לעצמם להביא אותה לבנות  - כדאי להשתמש גם בה בפתיחת נושא חשוב זה.

 


תגיות: זוגיות