בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

הזמן מזמין- שיעור לראש השנה

צוות לב לדעת, 6/3/2016

מקצוע: חגים
כיתה: ד-ה
נושא: ראש השנה

ראש השנה מתקרב. בשיעור הקרוב נבקש להתמקד בהזדמנות שהוא מעניק לנו – לקבל על עצמנו החלטות חשובות לשנה הקרובה, מתוך התבוננות קרובה ועמוקה בזו שחלפה.

 

פתיחה:

נתחיל בשיחה קצרה.

(בכיתה בה יש צורך לעורר יותר את התלמידים ניתן להביא תמונות שונות שמשקפות זמן שעובר)

נרשום את הצעות התלמידים על הלוח (עונות שנה, אנחנו גדלים בגוף, בשכל, ברגש.. סימני זיקנה בפנים של מישהו, שמלה שבלתה קצת, מכשירים שמתקלקלים, ועוד ועוד).

ננסה להבחין בין סימנים "שליליים" (בלאי, קלקול, החלשות) בין סימנים "חיוביים"  (גדילה, צמיחה, התפתחות) ובין כאלו שאינם בעלי מטען מובהק משל עצמם. 

נסכם את הנקודה הראשונית ונאמר, הזמן זז עמנו תמיד. הוא לא פוסק. אנחנו לא מודעים אליו רב הזמן, כיוון שהוא מתמיד בכך. רק ברגעים מיוחדים, בהם המציאות קצת משתנה לנגד עינינו אנחנו מבחינים בו ומשמעות של ההתקדמות שלו. אחת הדרכים הנוספות שהאדם נעזר בהן הם החגים והמועדים.

ראש השנה המתקרב מסמן לנו בין היתר ששנה אחת חלפה לה, ואחת עומדת לפתחנו. בשיעור הקרוב נטה אוזן לקול הזה שנושא איתו ראש השנה, וננסה להבין מה מעבר כזה בזמן אומר לנו  ומה אנחנו יכולים להפיק ממנו.

 

הפעלה:

נבקש מהתלמידים לערוך שחזור קצר בזיכרון של דברים חשובים שאירעו בשנה החולפת. כדי לעורר את הזיכרון ולאפשר לו לעבוד, נתלה ברחבי הכתה "הצעות" לזיכרונות,  כל תלמיד יתבקש להסתובב בכתה ולבחור לו חמישה לפחות, עליהם יתבקש לפרט מעט בכתב אצלו, בדף ריק שיקבל לכתיבה.

"הצעות לזיכרון"

 1. אורח אהוב במיוחד שהיה לי השנה...
 2. יום גרוע במיוחד שחוויתי השנה
 3. בפורים התחפשתי ל... והיה...
 4. משהו טוב שקרה ביום ההולדת שלי...
 5. אדם חדש ומעניין שפגשתי השנה
 6. משהו עצוב שקרה לי בשנה החולפת
 7. השנה ניסיתי ל..... בפעם הראשונה
 8. נסיעה מעניינת שהייתה לי השנה
 9. משהו חשוב שקרה לי עם חבר
 10. כשאני חושב על השנה החולפת הדבר הראשון שאני נזכר בו הוא....
 11. אני מתחרט שעשיתי......................... השנה

(ועוד אפשרויות,כמובן,  כטוב בעיני המורה)

אחרי השיטוט, בחירת ההצעות והקדשת זמן לכתיבה, נתאסף יחד במעגל ונבקש מכל תלמיד לספר על זיכרון או שניים מהשנה החולפת שבחר להעמיק בו בתרגיל.

נתייחס לזיכרונות שיעלו התלמידים בכובד ראש ובעומק. ניתן גם לתלמידים להגיב זה לזיכרונותיו של זה (נקפיד כמובן שהתגובות יהיו ברוח טובה ומכבדות), וכך נחיה יותר מתוך השיחה דברים משמעותיים שאירעו לנו במהלך השנה החולפת.

 

יצירה: 

בעקבות התרגיל, לקראת השנה החדשה, נבקש מהתלמידים לקחת לעצמם בריסטול לבן, מכחול, ולהכין לעצמם פלטת צבעי גואש.

ננחה אותם לעצום עיניים, ולנסות לחשוב על צורות, צבעים מלים ותחושות שעולות בהם מתוך השחזור שחווינו. אחרי שהות כזאת, נבקש מהם לתרגם את הדברים שעלו בדעתם לציור, ולצייר על הדף משהו שיבטא חלק/ים משמעותי/ים מהשנה שחלפה.

אחרי שייצרו את הדף שלהם, נבקש מהם לקחת בריסטול חלק ולבן , ולהניח אותו במדויק על גבי הבריסטול שציירו.

כך ייווצר מעין הדפס של הדימויים שציירו על גבי הבריסטול הקודם (צבע הגואש יעבור מבריסטול  מסמל את השנה החדשה, שמתחילה מנקודת ההמשך של הקודמת. עכשיו, אחרי שהתבוננו היטב בזו שחלפה, נוכל לחשוב על תפילה לקראת השנה החדשה, אותה אנחנו נבקש לכתוב על גבי ההדפס הזה. תפילה הנובעת ישירות מחוויית השנה הקודמת.

נחכה שהצבע יתייבש מעט, ובינתיים נבקש מהתלמידים להכין טיוטה של תפילה כזאת במחברותיהם.

את התפילה הסופית שיחברו, יכתבו בעזרת צבע זהב, כסף, לבן או שחור (כטוב בעיניהם) על גבי הבריסטול ה"מודפס".

סיכום:

אחרי שינסחו תפילה שלמה יפנו להעתיק אותה בבירור על גבי הבריסטול. את התפילה לא נקרא יחד, כל תלמיד ישמור אותה לעצמו. נברך את התלמידים שתהיה התפילה קרובה לליבם השנה, זכורה לפניהם, ושתעלה גבוה ותתקבל למעלה. נזמין אותם לשמור אותה במקום כמוס ושמור בבית, ולפתוח אותה שוב בערב ראש השנה הבאה. כך יוכלו לזהות בעצמם מה התגשם השנה, מה השתנה ברצונותיהם, ומה יבקשו לעצמם לשנה שתבוא אחריה.

 

שנה טובה!


תגיות: ימים נוראים