בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

עבודות יצירתיות על ספר מלכים

הרב אלי אטיה, 14/5/2015

מקצוע: תנ"ך
נושא: עבודות יצירתיות על ספר מלכים

5 הצעות לעבודה יצירתית בעקבות לימוד ספר מלכים : ניתוח יצירת אומנות, ניתוח שיר, כתיבת קורות חיים, יצירת סרט או הצגה. מצורפות דוגמאות לעבודות תלמידים.

 

השנה נלמד את ספר מלכים(א' וב') עם נגיעה לספרי הנביאים המקבילים בתקופה . יושם דגש רב על קריאה ספרותית של התנ"ך תוך ניסיון להבין את הקולות שהנבואה רוצה להעביר לנו .

על מנת שנוכל להגיע לעומק ולרוחב הראוי , הקריאה הראשונה תהיה שלכם ועל כך תיבחנו במבחני בקיאות. לאחר הכרות ראשונית עם הפרקים,אנסה בשיעור לתת קומה נוספת.

במסגרת התוכנית החדשה של "למידה משמעותית" תינתן הנחיה וזמן לביצוע מטלות בתחום החומרים הנלמדים,כך שיהיה לכם כר נרחב ללמוד וליצור מתוך המקור המקראי לכיוונים נוספים.

עליכם להגיש שתי עבודות יצירה והגשתם באופן ראוי ובזמן , להלן הפירוט :

א.בחירת יצירת אומנות (ציור,תמונה) שצויירה בהשראת סיפור מספר מלכים.

 רקע היסטורי על היצירה : מי הצייר,היכן חיי ולאיזו אסכולה שייך ?היכן ומתי צוייר הציור ? נתח את הציור לאור הכרותך עם האירוע במקרא. מה האומן מדגיש ? האם אתה מסכים לביטוי שלו ?  מדוע ? , האם יש בפרשנות על אותו ארוע, דברים התומכים בגישה של האומן ? האם לא ?  .  מדוע בחרת דווקא ביצירה הזו ?

בבחירת שיר על הארוע התנכ"י .

מי הכותב\כותבת ? היכן חיים\חייו . מה המאפיין את יצירתם ?  נתח את השיר בכלים ספרותיים , האם אתה מסכים\חולק על הדגש אותו מבטא המחבר\ת . נסה להראות תמיכה או הסתייגות מתוך הפרשנות הקלאסית, על מה שעולה מתוך השיר

מדוע בחרת בשיר הזה ?

גקורות חיים-ראיון עבודה

בחר דמות תנכי"ת , וכתוב לה קורות חיים ,עבור מישרה נחשקת . התייחס לתקופה בו פעלה ? מה עשתה בכל שלב (תאריכים או כמה זמן) , מה יכולה לספר על עברה שחשוב לקראת המישרה אליה היא רוצה להתקבל. רשימת ממליצים ( בהערה כתוב לדעתך מה הם יאמרו) ,נימוקים מדוע אותה דמות חושבת שהיא ראויה לתפקיד ? מה בתכונותיה יכול להקשות עליה בביצוע התפקיד . תמוך בהערות שוליים בעזרת דברי פרשנים על חלק מהדברים אותם אתה כותב. מדוע בחרת דווקא בזאת הדמות ?

דיצירת סרט ( 4 תלמידים)

בהשראה אחד מסיפורי המקרא,צור סרט שיבטא ראיון מאותה פרשיה (אין הכוונה לעשות תנ"ך בסרט) אלא עיבוד של המקור לסרט שרלוונטי לחייכם  . ניתוח של הפרשיה המקראית , כתיבת תסריט טוב ושיכנוע שהוא יונק ובזיקה ישירה למקור התנכ"י .

ההצגה ( 4 תלמידים)

כמו בסעיף ד' אין כוונתי ליצור הצגה של התנ"ך , אלא לעבד ארוע תנכ"י ,לכתוב מחזה [קצר] ולהציגו באופן מלא,כך שניתן יהיה מחד לראות את הזיקה בין המחזה לתנ"ך,מאידך להמחיש מסר שעולה מהתנ"ך לחיינו אנו.

                                        

 

דוגמאות לעבודות תלמידים