בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

היציאה מהחומות

נעמה עמית, 7/5/2015

מקצוע: מעגל השנה
כיתה: א-ב ג-ד
נושא: יציאה מהחומות

שיעור המחשה ולימוד על היציאה מהחומות.

פעילות 1: הדגמת המגורים שבתוך החומות.

כל ילד מקבל ציור של חומה על דף. לאחר מכן כל ילד מקבל משפט עם עובדה על המגורים בתוך החומות ושקף המתאר זאת. לדוגמא: משפט שרשום בו: "תושבי ירושלים חיו בצפיפות רבה בתוך החומות", ביחד עם המשפט הילד מקבל שקף עם אותו ציור של החומה, מלא באנשים. התלמיד מניח את השקף על הדף ומחבר בעזרת סיכות וממשיך למשפט הבא. עד שלבסוף התלמידים יניחו שקף על גבי שקף ובכל פעם יתווסף משהו לציור, וכך הם יראו כל פעם משהו מתווסף לתוך החומה עד שהכל יהיה ממש ממש צפוף. אסביר לילדים שהם מקבלים ציור של חומה, ושבכל פעם אניח על שולחנם פתק שכתוב בו משפט המתאר את האנשים שגרו בתוך החומות. אסביר שעם הפתק הם מקבלים שקף המתאר את המשפט. בכל פעם אחרי שהם קראו את המשפט הם קוראים לנו, אנו מהדקים להם ומביאים משפט חדש.

 

פעילות 2: קריאת עיתון מידע על המגורים בחומות+ תשבץ.

כל תלמיד יקבל עיתון מאותה תקופה, בו יתוארו כתבות קטנות (של משפטים בודדים) על הקשיים שבתוך החומות. בין הקשיים תהיה כתבה קצרה על יהודי עשיר שמציע לצאת מהחומות ולעבור לגור מחוץ לחומות ואיך תושבי העיר מגיבים לכך (מפחדים ממה שיש מחוץ לחומות, לא מאמינים וכו'). לאחר שכל תלמיד קרא את העיתון, הוא יפנה אל פינת התשבץ בעיתון, שם יהיו שאלות (דף עבודה) על הקשיים ועל מה שמונטיפיורי מציע והתשובות יהיו בתוך התשבץ.

 

פעילות 3: כתיבת מודעות

אכין על לוח הכיתה מעין לוח מודעות. כל תלמיד יתבקש לכתוב מודעה האם לדעתו כדאי לצאת מהחומות או לא. כל תלמיד יתבקש להשתמש לפחות בשני שכנועים מתוך מה שלמד בשיעור (בשני קשיים שלמד עליהם).

 


תגיות: ירושלים