תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > תיכון > תושב"ע > הקדמה לשיעורי יחידת אגדה: חורבן וגאולה

הקדמה לשיעורי יחידת אגדה: חורבן וגאולה

גדעון שרלו, צוות לב לדעת

אלפיים שנים עברו מאז חורבן בית שני והיציאה לגלות וזכינו ואנו חיים בדור של גאולה. חורבן בית המקדש הינו אירוע מכונן בהיסטוריה של העם היהודי. החורבן נוכח בחיינו הדתיים והישראליים במגוון דרכים - אזכורים בתפילות ובברכות, העלאת ירושלים על ראש שמחתנו ברגעים משמחים וכמובן אירועים הקשורים לחורבן בלוח השנה.

בשל כך, לימוד המקורות העוסקים בחורבן אינו רק על מנת לדעת את עברנו, אלא ובעיקר על מנת לתקן את ההווה בו אנו חיים לקראת גאולה שלמה. שנאת החינם, שהביאה לחורבן הבית השני, נוכחת היום לצערנו בלא מעט צמתים בחברה הישראלית. ההתמודדות עם מצבי החורבן והמשבר והיכולת לראות מעבר למציאות, רלוונטיים לחיים האישיים של כל אחד וכן לנקודת המבט על תהליכים היסטוריים בהקשר של מדינת ישראל.

בשיעורים שלפנינו, נתבונן לעומק המדרשים על ידי ניתוח אגדתי לצד עיון בפרשנים, ניעזר בכלים שונים ובמתודות הוראה מגוונות על מנת ללמוד יחד עם התלמידים את הרעיונות החשובים שמצויים במדרשים, לצד גילוי התובנות האישיות שלהם מכל מדרש ומדרש.

להלן התכנים בהם נעסוק ביחידה זו:

  • בשיעור הראשון נברר מהי אותה שנאת חינם שהביאה לחורבן הבית.
  • בשיעור השני נעסוק במדרש המפורסם על קמצא ובר קמצא ונראה מספר דרכים להתייחס אליו וללמוד ממנו על הגורמים לחורבן.
  • בשיעורים שלאחר מכן נעסוק בשלוש התמודדויות עם מצב החורבן לקראת גאולה תוך התמקדות בכל דרך לצד התהליך השלם אליו הן מצטרפות. את השיעורים הללו ניתן ללמד כשיעורים נפרדים או כיחידה אחת בשיטת ג'יקסו.
  • לבסוף מוצגת גם עבודת הערכה חלופית שעניינה יצירת פרויקט בית ספרי לאור הלימוד.

ובבניין ירושלים ננוחם.

חדש באתר

תבואה משוגעת
תערוכה מקוונת, בעקבות תבואה משוגעת של ר' נחמן. על הקשר בין חיים ללחם.

מהבלוג שלנו

מסע למידה
מהו מסע למידה?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן