תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > מעגל השנה > ביכורי חג השבועות

ביכורי חג השבועות

צוות לב לדעת
הדפסה
מקצוע: מעגל השנה
כיתה: א-ב
נושא: ביכורים

בשיעור נתבונן יחד במצוות הביכורים ומהותה. מתוך ההתבוננות נבקש לזהות אילו "פירות ראשונים" (כלומר, אילו הצלחות אישיות חדשות) יוכל להביא כל אחד מאיתנו לבית המקדש.

הכנה מקדימה: נבקש מראש מהתלמידים להביא עבור השיעור טנא מהבית.

 

פתיחה

נפתח את השיעור בקריאה בפסוקים  מספר דברים (כ"ו א-יא), העוסקים בהבאת הביכורים:

"וְהָיָה, כִּי-תָבוֹא אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ, נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה; וִירִשְׁתָּהּ, וְיָשַׁבְתָּ בָּהּ. וְלָקַחְתָּ מֵרֵאשִׁית כָּל-פְּרִי הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר תָּבִיא מֵאַרְצְךָ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ--וְשַׂמְתָּ בַטֶּנֶא; וְהָלַכְתָּ, אֶל-הַמָּקוֹם, אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהֶיךָ, לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם. וּבָאתָ, אֶל-הַכֹּהֵן, אֲשֶׁר יִהְיֶה, בַּיָּמִים הָהֵם;

וְאָמַרְתָּ אֵלָיו, 'הִגַּדְתִּי הַיּוֹם לַה' אֱלֹהֶיךָ, כִּי-בָאתִי אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר נִשְׁבַּע ה' לַאֲבֹתֵינוּ לָתֶת לָנוּ.'

וְלָקַח הַכֹּהֵן הַטֶּנֶא, מִיָּדֶךָ; וְהִנִּיחוֹ--לִפְנֵי, מִזְבַּח ה' אֱלֹהֶיךָ.

וְעָנִיתָ וְאָמַרְתָּ לִפְנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ: 'אֲרַמִּי אֹבֵד אָבִי, וַיֵּרֶד מִצְרַיְמָה, וַיָּגָר שָׁם בִּמְתֵי מְעָט... וַיּוֹצִאֵנוּ ה', מִמִּצְרַיִם, בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה, וּבְמֹרָא גָּדֹל--וּבְאֹתוֹת, וּבְמֹפְתִים. וַיְבִאֵנוּ, אֶל-הַמָּקוֹם הַזֶּה; וַיִּתֶּן-לָנוּ אֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת, אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ. וְעַתָּה, הִנֵּה הֵבֵאתִי אֶת-רֵאשִׁית פְּרִי הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר-נָתַתָּה לִּי, ה';'

וְהִנַּחְתּוֹ, לִפְנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ, וְהִשְׁתַּחֲוִיתָ, לִפְנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ. וְשָׂמַחְתָּ בְכָל-הַטּוֹב, אֲשֶׁר נָתַן-לְךָ ה' אֱלֹהֶיךָ--וּלְבֵיתֶךָ:"

נקרא את הפסוקים יחד עם התלמידים ונבאר מלים קשות. אחרי הביאור, נספר יחד את האמור בפסוקים במילים שלנו, בעל פה. לשם חידוד הההבנה, נשאל את התלמידים, ונדייק את תשובותיהם:

  • על איזו מצווה מספרים לנו הפסוקים שקראנו יחד?
  • מתי מקיימים אותה?
  • מה מביאים בטנא?

וכן הלאה. משהפשט של הפסוקים יתבהר, נפנה לעסוק ברובד פנימי יותר של הדברים.

 

התבוננות פנימית: אילו ביכורים אוכל להביא למקדש?

נחלק לתלמידים דף ובו שלושה היגדים פותחים:

  1. בזמן האחרון אני מרגיש/ה שאני ממש טוב/ה ב.........
  2. לא מזמן היתה הפעם הראשונה שהצלחתי ב..............
  3. אם תשאלו חברים, הם יגידו שאני טוב/ה ב...............

נבקש מהתלמידים לנסות להשלים את כל ההיגדים.

חשוב לתת את הדעת לכך שכיוון שמדובר במשימה עדינה העשויה להיות קשה לחלק מהתלמידים, חשוב לעבור ביניהם במהלך הכתיבה ולבדוק כיצד הם מתמודדים איתה. במקרה הצורך, חשוב לעזור להם לזהות או להודות ביכולותיהם, הצלחותיהם ותכונותיהם הייחודיות. (גם במחיר של"לגלות להם את התשובות". כך התלמיד ירוויח מחמאה וחיזוק, באותה הזדמנות).

נאסוף דוגמאות מתשובות התלמידים. נברר עם התלמידים מה עומד מאחורי ההצלחה שהצליחו, או היכולת הטובה שציינו בדפיהם, וכל תשובה נמקד למילה אחת, או ביטוי, ונרשום אותם על הלוח.

 לשם הדגמה: אם תלמיד מספר שלא מזמן היתה הפעם הראשונה שהצליח בתחרות ריצה, נברר איתו מה זה דרש ממנו לעשות (להתמיד, להתאמן, להיות זריז, לרצות מאד, וכו') ומתוך תשובותיו נכתוב את הביטוי המתאים ביותר "מהירות"/ "כח-רצון"/ "אמונה בעצמי" וכו'  על הלוח. כך יצטברו מלים לדוגמא בהם נעשה שימוש בשלב הבא.

 

יצירת ביכורים אישיים

אחרי שכל תלמיד מצא לעצמו את המילה/ביטוי המדויק שמתארים את הצלחותיו והחדשות, או את יכולותיו המיוחדות, נחלק לתלמידים חומרי יצירה שונים (פלסטלינה, דפים וצבעים, ניירות צבעוניים, דבק, מספריים, מדבקות ועוד ועוד כטוב בעיני המורה).

ננחה את התלמידים לצייר/ לפסל באופן יצירתי את המלה או הביטוי שבחרו, ולנסות להמחיש אותם בצורה הטובה ביותר בחומרים שבחרו. ההמחשה יכולה להיות באמצעות סמלים (לדוגמא, תלמיד שמרגיש שהצליח לאחרונה בלימודים יכול לפסל עפרון, או מוח, או כיו"ב כיד הדמיון הטובה עליו) או באופנים מופשטים יותר, (וכמו כן, לתלמידים המתקשים בתרגום הרעיון ליצירה, כדאי להציע לנסות לכתוב את המלה שלהם באופן יצירתי על דף, לצבוע אותה בצבעים שהולמים אותה, וכן הלאה).

 

סיכום הלימוד

בתום המלאכה, כשכל תלמיד הכין דבר מה המבטא את המלה או הבטוי שבחר, נחזור לאשר פתחנו בו בתחילת השיעור. נקרא שוב בקול את מילות הפסוק:

"וְעַתָּה, הִנֵּה הֵבֵאתִי אֶת-רֵאשִׁית פְּרִי הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר-נָתַתָּה לִּי, ה'"

נזכיר לתלמידים שמצוות ביכורים היתה נהוגה בזמן שביהמ"ק היה קיים. נשאל: 

  • אם ככה, מה יכול לתת אדם היום לקב"ה במקום ביכורים?
  • האם משהו ממה שהכנו בשיעור האחרון יכול להתאים?

היום, כיוון שעדיין אין לנו מקדש שלישי, אנחנו יכולים לתת לקב"ה מתנות אחרות. נשאל את התלמידים:

  • האם מתאים והולם בעיניכם שבמקום ביכורי פירות, ניקח את ההצלחות המרהיבות, המיוחדות והחדשות שזיהינו יחד בשיעור שלנו, נכניס אותן לטנא, ונצא איתן לתהלוכת ביכורים שמחה, בהודיה לה'?

במידת הצורך נמקד ונחדד את הדמיון: בשיעור כל אחד מצא משהו חדש שהוא הצליח בו, פרי חדש שלו, שהוא רק שלו, ואותו הוא קישט והכין, או פיסל או צייר או כתב באופן מיוחד ויפה. את היצירה הזאת נכניס לטנאים שהביאו התלמידים מהבית, כאילו היו ביכורי האדמה שלנו.  

 

תהלוכת ביכורים

אחרי שכל היצירות יונחו בטנאים שהביאו הילדים מהבית, נצא בתהלוכה ברחבי בית הספר/ בחצר/ בתוך הכתה, לצלילי שירי שבועות שנשיר יחד עם  התלמידים, או שנשמיע ברקע.

 

חדש באתר

עושים סיפור!
הצטרפו אלינו להרפתקאות בעקבות הספרים!

מהבלוג שלנו

פרשנות פנימית לווידוי
הצעה לפרשנות פנימית לתחנון ולווידוי שבמרכז תפילת יום הכיפורים.
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן