ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי
28/01/2018

לא יאומן כי יסופר- מיזם קריאה בכיתה ב

  • חנה חדד
לימוד הקריאה והכתיבה הינו תהליך ארוך שבו התלמידים נחשפים לעולם מרתק. עולם המהווה בסיס לכל תחומי החיים. במהלך רכישת הקריאה והכתיבה הילדים נחשפים לסוגות שונות. הצעה למיזם קריאה.

לימוד הקריאה והכתיבה הינו תהליך ארוך שבו התלמידים נחשפים לעולם מרתק. עולם המהווה בסיס לכל תחומי החיים. במהלך רכישת הקריאה והכתיבה הילדים נחשפים לסוגות שונות.

מתוך חיבור עמוק שיש לי לנושא הכתיבה והספרות, ומתוך הצורך לחיזוקים נוספים, החלטתי לפני כעשור על מיזם של הוצאה לאור של ספר מפרי יצירתם של התלמידים. הרעיון, ההתנסות, התהליך, המטרה, מעודדים את התלמידים לכתיבה ונוסכים בהם בטחון בתחום.

בתהליך זה העמל רב, כל תלמיד כותב שירים על פי תבניות של שירי משוררים,

על פי מאפיינים של שיר. כל תלמיד מגיע למיצוי החוזקות שבו באופן המיטבי.

חמישה ספרים כבר יצאו לאור וכל פעם מחדש, התחושה של “טעמו וראו כי טוב…” מעודדת  אותי לא לוותר על החוויה ועל התהליך [למרות שהוא מורכב ולא פשוט] שהוא נכס לכל החיים.

 

תיאור התהליך ותוכנית העבודה בקצרה:

לאורך כל השנה בשילוב עם תכנית הלימודים, אנו נחשפים ומכירים תבניות של שירים, לומדים לכתוב סיפורים . אחת לשבוע  ייחדנו שיעור של “שירים וסיפורים משלנו”…בו הילדים הכירו תבניות של שירים והתנסו בכתיבה במחברת מיוחדת. עודדתי  את הילדים להתנסות ולתרגל גם בבית ולהרבות בכתיבה. בשלב  הסופי, ישבתי עם כל תלמיד באופן פרטני, בחרנו שיר או/גם סיפור לספר . כמו כן, כל תלמיד הוסיף איור מתאים לאחת מיצירותיו.

התלמידים למדו להתבונן במבנה השירים והסיפורים. התלמידים למדו להביע בעל פה ובכתב את תחושותיהם, הרגשתם, חוויותיהם, חלומותיהם ומשאת נפשם. התלמידים למדו להתבונן במילים ובמשמעותן, למדו  כיצד ניתן לבטא משמעות בעזרת מילים בתוכן ובצורה.

כמיזם כיתתי [בו כל התלמידים שותפים] יש רווח עצום בהשגת המטרה שהוצגה לתלמידים כבר בכיתה א’ וכולם עשו הכל כדי להשיג מטרה זו. שיתוף הפעולה, העזרה ההדדית באו לידי ביטוי לאורך כל הדרך. התחושה של “אני מסוגל, אני יכול…”  מתרחשת לאורך כל התהליך.

בשנה שעברה, שנת היובל לגולן החלטתי להוסיף נופך נוסף לספר. מלבד השירים שהילדים כתבו, כל ילד הצטלם במקום שהוא בחר בגולן. ליד כל תמונה הוספנו מידע קצר על המקום וכל ילד כתב מה הוא אוהב בגולן או במקום המיוחד שבחר להצטלם.

תהליך יצירת הספר:

לאחר שהילדים סיימו לכתוב, לאייר, להצטלם ועוד… הקלדתי את כל החומרים, ניקדתי, ערכתי הגהה ואחת האמהות שעוסקת בעיצוב גרפי עשתה את העימוד.

את הכריכה הפעם החלטתי לצייר…בסוף הספר הוספתי דוגמאות מיצירות הילדים במסגרת שיעורים על “מילה מחפשת משמעות”. ולאחר שהכל היה מוכן… שלחתי להדפסה בבית דפוס [בעזרתה האדיבה של מחלקת החינוך – מועצה אזורית גולן].

בסוף השנה ערכנו ערב השקה לספר בספריה. בערב זה קיימנו פעילות סביב ספרים שבסופה קיבלו הילדים הנרגשים את הספרים.

אכן, לא יאומן כי יסופר…

המעוניינים לשמוע פרטים נוספים מוזמנים ליצור עמי קשר:

 חנה חדד – טל’ : 0544375069

דוא”ל: [email protected]

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!