ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

קטעים ממטלות ביצוע בנושא רצון לצמיחה

  • תלמידות באולפנת שעלבים
תלמידות באולפנת שעלבים

קטעים מתוך מטלות ביצוע בנושא ‘רצון לצמיחה’- אולפנת שעלבים

הקדמה למטלת ביצוע
כשיושבים בכיתה ומעלים סיטואציות לרוב, קל להגיד כיצד היית מגיב, אילו היית נמצא שם. הדברים יוצאים בקלילות מהפה, מכיוון שאין להם באמת משמעות. זה לא שאתה עומד ומוכיח לכיתה שכך באמת תנהג. אתה פשוט מדבר. אותי תמיד מעסיק, איך הדברים נוגעים בי? איך אני, יכולה לא רק להגיד איך אני אתנהג, אלא גם לדעת בבירור שאם הייתי צריכה לעמוד במבחן התוצאה, הייתי עוברת ובגדול. זה לעניות דעתי העניין של למידת המידות. ע”י הלמידה הכללית אתה גם לומד על עצמך דברים חדשים. העניין הוא לנסות להוריד את זה לרמה הכי בסיסית שאליו אתה יכול להתחבר וזה יגרום לכך שהתנהלות חייך תושפע מהלימוד. ולכן כאשר אני באה לכתוב עבודה זו, אני מרגישה שבאמת ניתנת לי הזדמנות לחשבון נפש אישי, ודלת שדרכה אוכל להבין איך הדברים מתחברים לחיי המעשיים ולא נשארים על הדף.
איך התורה הופכת להיות באמת ובתמים תורת חיי.

סיכום התהליך האישי שלי מהראיון

גם הראיון וגם ניתוח הסרט, האירו את עיני. תמיד המילה “משבר”, הייתה מעוררת בי אסוציאציה שלילית. למה שבן-אדם נורמאלי, היה רוצה לעבור משבר? אבל מדבריה של המרואיינת שלי, וע”י ההמחשה בסרט, כשרואים איך הדמויות משתנות לטובה בעקבות המשבר, אני מבינה מה זה הרצון לצמיחה ואיך הוא גובר על כל הקשיים והמכשולים. בנוסף לכך אחרי שסיימתי עם שאלותיי, המרואיינת באמת החדירה בי את העניין של הכרת הטוב, ועל כך שאנחנו לא מעריכים מספיק את מה שיש לנו עד שהוא נעלם..

ה”אני העצמי”, מורכב מכל מיני דברים אשר בונים אותנו ומשפיעים עלינו. בתוך דברים אלו יש את המשפחה אשר משפיעה רבות על אישיותו של האדם….אבל עיקר ה”אני”.. כמו מה שכותבים עליו בלוויות.. אלו המידות שלו. שאלתי את עצמי – אם קוראים להם מידות, ע”פ מה הם מדודים? אם הם מדודים על פי עיני החברה – אזי הם לא באמת המידות האמיתיות של האדם, כיוון שברצונו לספק את החברה מסביבו. לאחר העבודה הזאת, אני מתחברת לכך שמידותיו של אדם נמדדות לפי המיצוי האישי שלו…

אני מרגישה מחוזקת לאחר הלימוד שלי ואני מבינה את החשיבות של למידת המידות וההכרה הפנימית של האדם עם עצמו. בנוסף אני מבינה כמה חזק ועוצמתי הרצון לצמיחה – אשר מסוגל להתעלות דווקא ברגעים הכי קשים.

(ש. אולפנת שעלבים, יחידת “אני עצמי” – מידות.)

לסיכום מטלת הביצוע
מאוד נהניתי לעשות את העבודה. היא הוסיפה והשפיעה עלי המון. דבר ראשון, הקשבתי לדברים החדשים ונתתי לדברים לחלחל לתוכי. דבר שני למדתי להסתכל על החיים בצורה חיובית יותר ולדעת שהכול מאת ה’ יתברך ולשמוח על כך שיש לנו קשרים חברתיים ובכך החברה מסייעת לנו בזמנים הקשים ובמשברים.
הראיון הביא אותי להעריך יותר את הקשר והתמיכה של הורי בי. הושפעתי מראיון זה והעבודה הוסיפה לי נקודות מבט שונות על הסביבה ותוך הסתייעות בה.
(ה. אולפנת שעלבים, יחידת “אני עצמי” – מידות)

מבוא ל”מטלת ביצוע” – ה”רצון לצמיחה”.

צמיחה:
גדילה והתפתחות הם מאפיינים של כל יצור חי בטבע. אבל זוהי צמיחה פיזית.
המיוחד שבאדם היא ההתפתחות השכלית והרוחנית.
השאיפה קדימה מקיימת את האדם. אם לא היה לנו למה לשאוף ומה להשיג – לא הייתה כל משמעות לחיינו. לכן הרצון הזה שטבוע בנו, הינו חסד גדול.
גם הביקורתיות שבנו, משמשת כלי עזר הכרחי. אם היינו רואים הכל כ”מושלם”, לא היה לנו מה לתקן ולאן להתקדם ולשאוף..
יש להפריד בין צמיחה אישית של אדם פרטי, לבין צמיחה כללית של האנושות כולה או קבוצה באנושות, שמשפיעה במילא גם על צמיחתו של האדם הפרטי.
בעבודתי, הצמיחה הכללית אליה התייחסתי, היא צמיחתו של עם ישראל בארץ ישראל. משואה לתקומה. זאת משום שזהו תהליך צמיחה ממושך ביותר ובעל השפעה גדולה.

התייחסתי בעבודתי לצמיחה נפשית, פיזית, כללית ופרטית – לחשיבות החיים ולאיכותם!

(ד. אולפנת “שעלבים”, “אני עצמי” – מידות.)

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של לב לדעת לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

אני מעוניין להירשם לאתר
אשמח לקבל פרסומים וניוזלטרים של לב לדעת

היו הראשונים להוסיף תגובה בנושא

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!