ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!
האתר בתקופת הרצה וחלק מהתכנים עדין נמצאים רק באתר הישן, מוזמנים לבקר גם שם
נשמר באזור האישי

תרגילי חימום (או חיתום) לסדנת כתיבה

אבישי מזרחי

מגוון רעיונות לתרגילים בכתיבה יוצרת. יכול להתאים גם כפתיחה לשיעורי ספרות.

תפקידם של תרגילי חימום בעיקרו הוא לעורר לכתיבה ולרענן תאי זיכרון אפורים. החלק הזה, דרך כלל, קליל יותר, פעמים משעשע, פורק מתחים ומחדיר אדרנלין בריא לעורקים. מעבר להתעוררות המיוחלת יש בתרגילים אלו בכדי להיפגש עם מילים, להשתעשע בהם ולמצוא בהם תמך וסעד לזרמי מחשבות שוטפים וליצירה פנימית. הם מעשירים את השימוש במילים, במשחקי לשון ומקנים טכניקות ספרותיות שעשויות להיות כלים משמעותיים בכתיבה.

מילים מקוריות
הציגו בפני המשתתפים ציור מפורסם / תמונה רבת פרטים / מקטע בחלל החדר בו נערכת הסדנה. הקצו 90 שניות למשתתפים בהן יתבקשו לכתוב כמה שיותר מילים המופיעות במצג. יש להדגיש בפניהם כי עליהם לחפש מילים מקוריות שאף אחד מחברי הקבוצה לא יחשוב עליהן. בתום הזמן המוקצב יקריא כל אחד בתורו את המילים שהוא כתב כאשר אם מילה מסוימת מופיעה אצל מאן דהו ימחק אותו כותב מילה זו מרשימתו. מי שצבר את מספר המילים המקוריות הגבוה יזכה ב…

המילה האחרונה
לפני כשנתיים יצא ספר קנדי שסוקר כתובות משעשעות על מצבות, דוגמת: “זה לא היה רעיון שלי” , “אמרתי לכם שאני חולה” , המשך יבוא” , “אני לא פה – יצאתי לבירה” , “זה שמת עם הכי הרבה צעצועים מנצח” וכדו’ – נסחו בחיוך את המצבה שלכם.

ביוגרפיה פוסט-מודרנית
כשאנו מתבקשים, דרך כלל, לכתוב בשורה את הביוגרפיה האישית שלנו אנו מציינם את שנת לידתנו, מקום מגורנו, מצב משפחתי, עיסוק ועוד נתון או שניים שרלוונטיים לעניין. נבקש מן המשתתפים לחרוג מהכתיבה השבלונית ולנסח ביוגרפיה השונה מן הנורמה ומדגישה פרטים מאוד לא משמעותיים בחיינו דוגמת : אלון ליבוביץ, נין רביעי לסבתא מרים, אוהב קפה ברזילאי עם שלוש כפיות סוכר, מגדל את נחמיה התוכי באהבה ושונא גרביים עם פסים.

פעלים פעילים
הגישו לפני המשתתפים רשימת פעלים ובקשו מהם להשתמש בכל פועל שלא בהקשרו המקובל דוגמת “אני מיידה קושיות” “אוגר מחשבות” ” מקיא מילים” וכדו’

צמצום והרחבה

בקשו מן המשתתפים לכתוב קטע שיש בו לפחות 50 מילים (זה יכול להיות תרגיל חיתום אחרי שיש כבר חומרים כתובים מן הסדנה) . כעת בקשו מהם שישמיטו עשר מילים מן הקטע וכך בכל סבב שיוותרו על כך וכך מילים עד שלבסוף יישארו עם מילים בודדות ואולי אף מילה אחת. האם יש במילה זו כדי לשאת את המטען שבקטע הנכתב?

ברוכים הבאים לאתר החדש של לב לדעת!