בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

סמלים יהודיים בבולים

צוות החמ"ד, 2/3/2017

בשיעור זה הילדים ילמדו מהו בול, וכיצד בולים רבים כוללים מוטיבים המאפיינים את העם היהודי ואת מדינת ישראל.

למדינת ישראל יש דגל אחד, מספר מטבעות ובולים רבים מאוד (מאז הקמת המדינה). באתר האינטרנט של השירות הבולאי אפשר למצוא מגוון בולים בנושאים שונים ומגוונים, שאותם ניתן להגדיל ולהדפיס כדי לעסוק בהם בגן. כמו כן, מציע השירות הבולאי ערכה ללימוד על בולים בגן הילדים.

בול הוא תו דואר, פיסת נייר דביקה בעלת מסגרת משוננת, עליה מצויר ציור צבעוני. לכל בול יש ערך נקוב והוא משמש למשלוח דואר. שמה של המדינה מופיע על הבול בשלוש שפות.

 

אפשר להביא תמונות של מגוון בולים לגן ולבקש מכל ילד (בקבוצה קטנה) לבחור בול. כדאי לבקש מהילדים למצוא את המשותף בין כל הבולים: מבנה משונן, צורה, שובל, כיתוב וציור.

לאחר מכן, ניתן להתייחס בצורה מפורטת לציורים שעל גבי הבולים. לדוגמה, בעמוד זה מופיעים שלושה בולים שצוירו בשנת ה'תשע"ה. כל בול מייצג ערכים חשובים לעם ישראל ולמדינתו. כדאי לבקש מהילדים למצוא את המוטיבים המאפיינים את העם היהודי ואת מדינת ישראל.

באותו עמוד מופיעים בולים שהונפקו לקראת יום העצמאות. גם מהם יכולים הילדים להבין ולהסיק מהם הערכים החשובים למדינת ישראל.

 

על מנת לחבר את הילדים לנושא הבולים, ודרכו לנושא הסמלים ומשמעותם, אפשר להכין איתם בולים בגן.

לשם הכנת הבולים, יש להכין דף הנראה כמו בול ריק כולל השובל. יש להציע לילדים מגוון של חומרי יצירה. הילדים יוכלו להכין בולים כדוגמת בולים מוכנים, או לתת להם את החופש להמציא בולים בעצמם.

כדאי להזכיר לילדים לא לשכוח להוסיף בכל בול, את:

הבול הוא אמצעי שיכול ללוות אותנו בגן לאורך כל שנת הלימודים, ולהשתלב בנושאים השונים. ישנם בולים יפים כל כך, שהם בעצם יצירות אומנות זעירות. לסיום הנושא מומלץ לערוך תערוכת ציורי בולים.


תגיות: מדינת ישראל