בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

סמלי חילות צה"ל

צוות החמ"ד, 2/3/2017

בשיעור זה נתבונן בסמלים השונים של החילות - נמצא את המוטיבים השזורים בהם, ומתוך כך נבין מה הם מסמלים.

את בית הכנסת "קוממיות אברהם", שייסד הרב גורן בתל אביב, היה נהוג לקשט ביום העצמאות בדגלי ישראל וחילות צה"ל.

צה"ל הוא חלק מהווי חייהם של ילדי המדינה. אביהם יוצא למילואים מדי שנה ולחלקם אף יש אחים המשרתים בצבא. הם אוהבים להתבונן במדי החיילים, בצבעים השונים של הכומתות ובסמלים שאותם עונדים החיילים. את ההתעניינות הזו אפשר לנתב להתבוננות מכוונת בסמלים השונים של החילות - למצוא את המוטיבים המעטרים אותם ולהבין את הסמליות הגנוזה בהם. חשוב לזכור להתאים את הלמידה לגיל הילדים, כך שתהיה רלוונטית עבורם.

 

אפשר להביא לילדים ציורים של סמלי החילות השונים. כל ילד יבחר סמל של חיל, יספר אילו מוטיבים הוא מזהה בו ומה לדעתו מייצג כל מוטיב, לדוגמה: בסמל חיל האוויר מופיעים כנפיים - כמו מטוס.

כמובן, יהיו סמלים שהפענוח שלהם יהיה קשה יותר, כמו סמל חיל הרפואה, למשל, בו מופיע נחש מתפתל על נס. בהקשר עם סמל זה, אפשר להזכיר לילדים את סיפור נחש הנחושת: במהלך נדודי המדבר, מתלוננים ישראל לפני משה: "לָמָה הֶעֱלִיתֻנוּ מִמִּצְרַיִם לָמוּת בַּמִּדְבָּר? כִּי אֵין לֶחֶם וְאֵין מַיִם, וְנַפְשֵׁנוּ קָצָה בַּלֶּחֶם הַקְּלֹקֵל!". כתגובה, שולח בהם הקדוש ברוך הוא נחשים הנושכים וממתים אותם. אחרי שהעם מתחרט ומתפלל לה', מצווה ה' על משה להכין נחש מנחושת ולשים אותו על נס במקום בולט, כך שכל מי שננשך יביט לעברו, ייזכר בה' - ויבריא מהנשיכה. הסיפור מופיע בחומש במדבר (כא, ד‑ט).

את הפעילות ניתן לעשות בצורה נוספת: כל ילד יקבל סמל וינסה לזהות לאיזה חיל הוא מתאים על פי המוטיבים המופיעים בו.

לאחר שכל ילד תיאר והסביר את המרכיבים בסמל שקיבל, נציע להם לחפש את המשותף בין כל הסמלים. בנוסף, נביא אותם לידי הבנה, שענפי הזית המופיעים גם בסמל של צה"ל עצמו - מעידים על כך שצה"ל הוא צבא שוחר שלום, הנלחם רק לשם שמירה והגנה על המדינה. ענף הזית חוזר ומופיע בכל סמלי החילות.

 

לאחר השיחה אפשר להציע לילדים לשחק במשחק רביעיות: "ביבשה, באוויר ובים", אותו תוכלו למצוא בתוך הערכה. על כל ילד לאסוף את מרכיבי הסמל שלו, וליצור יחד עם חבריו תצרף (פאזל) משותף, בעזרת צדם השני של הכרטיסים שאסף.

 

בעקבות קריאת הסיפור על בית הכנסת "קוממיות אברהם", שהיה מקושט בדגלי החילות ביום העצמאות, אפשר להכין עם הילדים שרשרת דגלים של חילות צה"ל ולקשט בעזרתה את הגן.

 

נספח

קישור לתמונות של חילות צה"ל ולסרטון על פעילות בקבוצה בנושא הסמלים, ניתן לראות בקובץ המצ"ב.

 


תגיות: מדינת ישראל