תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > תיכון > תושב"ע > הקדמה לשיעורי יחידת אגדה: חורבן וגאולה

הקדמה לשיעורי יחידת אגדה: חורבן וגאולה

גדעון שרלו, צוות לב לדעת

אלפיים שנים עברו מאז חורבן בית שני והיציאה לגלות וזכינו ואנו חיים בדור של גאולה. חורבן בית המקדש הינו אירוע מכונן בהיסטוריה של העם היהודי. החורבן נוכח בחיינו הדתיים והישראליים במגוון דרכים - אזכורים בתפילות ובברכות, העלאת ירושלים על ראש שמחתנו ברגעים משמחים וכמובן אירועים הקשורים לחורבן בלוח השנה.

בשל כך, לימוד המקורות העוסקים בחורבן אינו רק על מנת לדעת את עברנו, אלא ובעיקר על מנת לתקן את ההווה בו אנו חיים לקראת גאולה שלמה. שנאת החינם, שהביאה לחורבן הבית השני, נוכחת היום לצערנו בלא מעט צמתים בחברה הישראלית. ההתמודדות עם מצבי החורבן והמשבר והיכולת לראות מעבר למציאות, רלוונטיים לחיים האישיים של כל אחד וכן לנקודת המבט על תהליכים היסטוריים בהקשר של מדינת ישראל.

בשיעורים שלפנינו, נתבונן לעומק המדרשים על ידי ניתוח אגדתי לצד עיון בפרשנים, ניעזר בכלים שונים ובמתודות הוראה מגוונות על מנת ללמוד יחד עם התלמידים את הרעיונות החשובים שמצויים במדרשים, לצד גילוי התובנות האישיות שלהם מכל מדרש ומדרש.

להלן התכנים בהם נעסוק ביחידה זו:

  • בשיעור הראשון נברר מהי אותה שנאת חינם שהביאה לחורבן הבית.
  • בשיעור השני נעסוק במדרש המפורסם על קמצא ובר קמצא ונראה מספר דרכים להתייחס אליו וללמוד ממנו על הגורמים לחורבן.
  • בשיעורים שלאחר מכן נעסוק בשלוש התמודדויות עם מצב החורבן לקראת גאולה תוך התמקדות בכל דרך לצד התהליך השלם אליו הן מצטרפות. את השיעורים הללו ניתן ללמד כשיעורים נפרדים או כיחידה אחת בשיטת ג'יקסו.
  • לבסוף מוצגת גם עבודת הערכה חלופית שעניינה יצירת פרויקט בית ספרי לאור הלימוד.

ובבניין ירושלים ננוחם.

חדש באתר

השתלמויות מקוונות
הרישום להשתלמויות קיץ - אביב נסגר. ניתן להשאיר פרטים ברשימת ההמתנה, ואנו נודיע לכם כשיפתח מחזור נוסף.

מהבלוג שלנו

תבואה משוגעת- מחשבות פדגוגיות
התערוכה 'תבואה משוגעת' היא תערוכה שמבקשת ליצור מרחב חדש של למידה. התערוכה מזמינה את המתבוננים בה למסע לימודי וחוויה של התפעמות וצלילה פנימה תוך חוויה של עושר ומרחב. כמה מחשבות אודות המסע, אל התערוכה ובעקבותיה:
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים