תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > מעגל השנה > "מעוז צור"

"מעוז צור"

רחל פרידמן סעדה, צוות לב לדעת
הדפסה
מקצוע: מעגל השנה
כיתה: ה'- ו'
נושא: חנוכה

נכיר את הפיוט מעוז צור, נלמד דרך עיון במילים את מהות השיר ומשמעותו ונחשוב על הקשר שלו אלינו היום.

 

נחלק את הכיתה לקבוצות של חמישה תלמידים בקבוצה. כל קבוצה מקבלת משימות לפי הסדר, ורק כאשר היא מסיימת משימה אחת היא מקבלת את המשימה הבאה.

המשימות:

  • משימה ראשונה (תוכן הפיוט): כרטיסיות – חידת התאמה בין הבית בשיר לבין התקופה בה הוא עוסק. (והוכחת ההתאמה בנימוק/ בסימון המילה/המילים בבית שמזהה את הבית עם התקופה). למידה של הסיפור שמסופר בכל בית מהבתים בפיוט יחד עם רקע קצר על התקופה.בנוסף, השלמת משפטים על מבנה ונושא הפיוט מבחינת תוכנו.
  • משימה שניה - חידות לשון על השיר:  אקרוסטיכון, פירוש של מילים קשות מרכזיות וחריזה.
  • משימה שלישית - מילים ומנגינה: הקשבה ללחן של השיר (לא המוכר ביותר) ודיון – מה מבטא הלחן? מהו הסיפור והנושא של הפיוט? האם הלחן מתאים למילות השיר ומבטא אותן?
  • משימה רביעית - המחזה:  בחרו בית אחד מתוך בתים 2-5. המציאו והמחיזו הצגה קצרה מנקודת מבטו של ילד בגילכם שחי באותה התקופה ומספר על כך. 

 

לאחר סיום המשימות נאסוף את כל הכיתה לסיכום הפעילות ודיון:

נזמין את הקבוצות השונות להציג את ההצגות שהכינו לשאר ילדי הכיתה.

לאחר הצפיה בהצגות, נסכם בקצרה את התחנות השונות שעברנו. נתייחס למשמעות השיר ולמבנה שלו. בדברים בכיתה נתמקד בנס ובישועה שמוזכרת בבתים השונים בפיוט.

לאחר האיסוף נזמין את התלמידים לכתיבה אישית - הנס הפרטי שלנו - כל תלמיד מוזמן לכתוב על מה לדעתו מתאים לכתוב עוד בית בפיוט. מה הנס הפרטי שלו או נס משותף לכולנו שלדעתו מתאים להוסיף היום למעוז צור.

 

כמו שבכל הדורות הקב"ה הציל והושיע את עם ישראל מהצרה שהוא היה שרוי בה, כך אנחנו מתפללים ומאמינים שהקב"ה יציל ויושיע אותנו גם מכל צרותינו בהווה ובעתיד.

שירת הפיוט מזכירה לנו את הקשר שלנו לעבר שלנו ואת הגלגולים שעברו על עם ישראל לאורך הדורות, ועכשיו, למרות שכבר חזרנו לארץ ושיש לנו מדינה וצבא משלנו יש לנו עדיין הרבה על מה להתפלל ולתקן עד לביאת הגאולה השלימה.

 

סגירה שהיא פתיחה:

נזמין את התלמידים לשים לב כשהם שרים את "מעוז צור" אל מול נרות חנוכה המאירים, לחשוב על כל הגלגולים שעבר עם ישראל – על הקשיים ועל ההצלה והישועות, ולהוסיף בקשה משלהם לקב"ה שיעזור להיוושע מכל הצרות האישיות והכלליות של עמו ישראל. 

חדש באתר

קהילות מקצועיות
מתחדשים לקראת השנה החדשה! מוזמנים להירשם לקהילת מורים מעצימה (60 ש''ש) במחש''י, תנ''ך, תושב''ע ואומנות.

מהבלוג שלנו

פרשנות פנימית לווידוי
הצעה לפרשנות פנימית לתחנון ולווידוי שבמרכז תפילת יום הכיפורים.
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן