תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > גני ילדים > נושאים שונים > סמלים ציונים-דתיים בעקבות הסיפור: "יום העצמאות בבית הכנסת קוממיות"

סמלים ציונים-דתיים בעקבות הסיפור: "יום העצמאות בבית הכנסת קוממיות"

צוות החמ"ד

במהלך השיעור הילדים יכירו את הייחודיות שבסמלי מדינת ישראל, ועל תהליך בחירת סמלי המדינה, שהיה מושתת כולו על סמלים יהודיים מובהקים.

 

שיחה ויצירת סמל המדינה:

  • ניתן לספר לילדים, שבעת הקמת מדינת ישראל, התכנסה חבורת אנשים על מנת לתכנן את סמל המדינה. הם בחנו סמלים של מדינות אחרות וראו שהציורים על הסמלים שלהן מראים מה חשוב לאותן מדינות.
  • אפשר לשאול את הילדים אילו דברים מיוחדים יש רק לעם ישראל, שאותם כדאי לצייר בסמל המדינה. אפשר להציע להם להסתכל בסביבת הגן ולחפש אילו חפצים שייכים רק לעם היהודי. ניתן גם להיזכר עמם בתשמישי קדושה הקשורים לחגים השונים.
  • לאחר שהילדים יביעו את דעתם, אפשר להציג בפניהם העתק של סמל המדינה, שמרכיביו ניתנים לפירוק.
  • כדאי לדון עם הילדים על כל מוטיב ומוטיב המופיע בסמל המדינה, ולהבין מה כה חשוב בו, עד כדי כך שדווקא הוא נבחר להיכלל בסמל: מה המיוחד במנורה? מה מיוחד בענפי זית? מה המיוחד בזיתים? מה כתוב בסמל?
  • בסיום השיחה אפשר לספר לילדים על התהליך שליווה את יצירת הסמל בזמן קום המדינה. אז הוצעו שתי הצעות בסיסיות: מנורה ואריה. הצעות נוספות שהועלו אז: שבעה כוכבים שייצגו את חזונו הלאומי של הרצל, מגן דוד, לולב, סנה, ארון קודש, שופר ואתרוג (רצוי להציג את ההצעות הללו באופן מוחשי או בתמונות).
  • אפשר להתייעץ עם הילדים ולשאול אותם מדוע הועלו דווקא הצעות אלה? מה מסמל כל מוטיב ומוטיב? כדאי לספר להם, שהקושי בבחירת סמל המדינה מלמד על המשמעות הרבה שמקבלי ההחלטות ייחסו למוטיבים השונים כמייצגים סמליות.

 

כפי שניתן לראות, סמל המדינה מכיל שלושה מרכיבים, המשקפים את הערכים שמקבלי ההחלטה שאפו לראות במדינה ישראל:

  1. מנורת שבעת הקנים - סמל יהודי מסורתי, המתקשר לבית המקדש ולמאבק של עם ישראל לחירותו. דגם המנורה שנבחר הוא זה המופיע בשער טיטוס, שבו הנציחו הרומאים את ניצחונם על ישראל, באמצעות תבליט של יציאת ישראל לגלות, בתבליט זה מופיעים לגיונרים רומיים נושאים כלים מכלי בית המקדש ובהם - מנורת המקדש. בחירת הדגם של מנורה זו מסמלת את השיבה הביתה מגלות ואת התקומה של העם.
  2. שני ענפי זית - מסמלים את הרצון והשאיפה שלנו לשלום.
  3. המילה: "ישראל" - מבטאת את תמצית הרעיון הלאומי.

רצוי להכין עם הילדים את סמל המדינה ממגוון חומרים, באמצעות גזירה והדבקה, על ידי שימוש בפלסטלינה וכן הלאה. אפשר אפילו להציע לילדים להכין עוגה בצורה של סמל כלשהו. כדאי לחפש עם הילדים את סמל המדינה על מסמכים ממשלתיים כמו תעודת זהות, מכתבים וכן הלאה.

חדש באתר

עושים סיפור!
הצטרפו אלינו להרפתקאות בעקבות הספרים!

מהבלוג שלנו

פרשנות פנימית לווידוי
הצעה לפרשנות פנימית לתחנון ולווידוי שבמרכז תפילת יום הכיפורים.
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן