תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > תיכון > תורת חיים > צניעות שיעור שלישי: סיפורי צניעות

צניעות שיעור שלישי: סיפורי צניעות

רעות ברוש
הדפסה
מקצוע: תורת חיים
נושא: צניעות שיעור שלישי: סיפורי צניעות

מהלך השיעור:

 

א.      קראנו את המדרש על רחל, שאול ואסתר וניסינו למצוא מה הקשר בין שלושתם ולמה קוראים לכך צניעות? נראה שהמכנה המשותף לשלושתם הוא שתיקתם. איזושהי ענווה, הצנעה עצמית, הסתרה.

ב.       התמקדנו בדמותה של רחל- הסיפור השלם של חייה ע"פ הפסוקים.  כל בת התבקשה להפנות לרחל אמנו 3 שאלות בכתב. מערבבים את נוסח השאלות וכל משתתפת מתבקשת לבחור באופן אקראי פתק ולהשיב על שאלה אחת, בגוף ראשון ובכתב.

ג.        שמענו את השאלות והתשובות.

ד.       קראנו על צניעותה של רות במדרש.

ה.      התבוננות בציוריו של גוסטב דורה- רחל ורות. ממש רואים את הפסוקים מתוך הציורים.  שיחה חופשית על הציורים- איך מצטיירות הדמויות? בתמונתה של רות ממש רואים את המדרש אחד לאחד- צורת הכריעה, ההתרחקות מהקוצרים, הליקוט מן ההפקר. גם רות וגם רחל מקרינות אצילות, ואור פנימי, ושתיהן מהוות מוקד של אור בתמונה. הדמויות של יעקב ובועז מצויירות באופן דומה (עם מטה ביד- סימן למנהיגות וחשיבות) ושניהם מזהים באישה הצנועה שמולם את ההקרנה הפנימית שלה.

ו.        לסיום- סבב: מחשבה אחת בעקבות השיעור.

 

 

דף מקורות

חדש באתר

אסוף את המעשים
שיעורים לקראת סוף השנה

מהבלוג שלנו

תבואה משוגעת- מחשבות פדגוגיות
התערוכה 'תבואה משוגעת' היא תערוכה שמבקשת ליצור מרחב חדש של למידה. התערוכה מזמינה את המתבוננים בה למסע לימודי וחוויה של התפעמות וצלילה פנימה תוך חוויה של עושר ומרחב. כמה מחשבות אודות המסע, אל התערוכה ובעקבותיה:
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים