תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > תיכון > תורת חיים > יחידת משפחה - שיעור פתיחה

יחידת משפחה - שיעור פתיחה

רעות ברוש
הדפסה
מקצוע: תורת חיים
נושא: יחידת משפחה - שיעור פתיחה

מהלך השיעור:

 

א.       הנחתי לפני התלמידות תמונות שונות (מצורף בדף הלימוד בהמשך) וכל אחת בחרה תמונה אחת שמבטאת מהי משפחה בשבילה (או כרגע, או בחלום...) וכל אחד הסבירה את בחירתה.

 

ב.       למדנו את ארבעת הפירושים לפסוק 'לא טוב היות האדם לבדו' (דף לימוד מצורף בהמשך)

בעל העקדת יצחק- לא טוב היות האדם לבדו- לא טוב שבני האדם, שהם נזר הבריאה ייבראו כמו החיות- שאצלם הזכר והנקבה נבראו מראש כשניים נפרדים. אצל בעלי החים היחס בין הזכרים לנקבות מתמצה ביחס המיני ובהולדת הדור הבא, ואילו אצל בני האדם היחס בין האיש לאישה הוא גם יחס אישי, של חברות, אהבה ותמיכה הדדית.

תפארת שלמה- המצב בו האדם הוא רק לעצמו אינו טוב. ע"י הנישואין האדם לומד לצאת מעצמו, להעניק למישהו אחר, להתפלל עבור מישהו אחר, לפתח את יכולת הנתינה שלו.

שבילי אמונה- כשהאדם הוא לבדו, ללא אישה, הוא לא טוב- הוא חוטא. הנישואין מאפשרים לאדם לחיות חיים שיש בהם טהרה ולהינצל מן החטא בתחום המיני.

מהר"ל- הקב"ה לא רצה שהאדם יהיה יחידי בעולם, שלא יהיה מצב שיש עוד אחדות חוץ מהקב"ה- מה שיכול להוביל לאלילות וכפירה. אך הוא רצה שהאדם יוכל להתעלות למעלת האחדות, להידבק באלוקות, ע"י כך שיהיו איש ואישה ורק החיבור ביניהם יוכל להביא אותם למעלת האחדות.

 

ג. משימה יצירתית:

המשימה- להתבונן ולנסות להעמיק במילים 'לא טוב היות האדם לבדו' גם לאור הפירושים שלמדנו וגם בלימוד עצמי ומתוך מחשבותייך, ולעצב את מילות הפסוק בדרך שתביע רעיון פרשני כלשהו, מחשבה או הרגשה כלפי הפסוק.

דוגמא ממשפט אחר- 'מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד'- אני יכולה לעצב את המילה שמחה בצורת חיוך, או לצבוע אותה בצבעים חמים כי זה מה שמבטאת עבורי שמחה, או אולי לכתוב בגדול ובאותיות ישרות ושחורות את המילה 'מצוה', כדי להביע את הקושי שלי עם הציווי על הרגש... או למשל לצבוע את המילה 'תמיד' בכל מיני צבעים ולעצב אותה בכל מיני צורות כדי להדגיש את הצורך להיות בשמחה בכל מאורעות החיים....

 

דף תמונות ולימוד 

חדש באתר

מסעות למידה
מהו מסע למידה? מוזמנים להציץ ולראות..

מהבלוג שלנו

פרשנות פנימית לווידוי
הצעה לפרשנות פנימית לתחנון ולווידוי שבמרכז תפילת יום הכיפורים.
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן