תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > תיכון > מחשבת ישראל > על תשובה ואמונה

על תשובה ואמונה

איתן אשכנזי
הדפסה
מקצוע: מחשבת ישראל
נושא: אני עצמי

 

 

מבנה השיעור:

שלב א-

התלמידים כותבים מה היו אומרים לדני, ניתן לעשות סבב ולשמוע. (הרוב אמרו שהכל תלוי ברצון, ןתמיד ניתן לחזור בתשובה, חלק עודדו)


שלב ב-

איזה עיקרון ניתן לקחת מדברי המשנה בסוף מסכת מכות כדי לעודד את דני?
[התנאים מלמדים אותנו שאנחנו לא מודעים באמת למעמד  שלנו אצל הקב"ה, גם אדם שחטא, יש לו הרבה זכויות על לא תעשה שלא עבר ועל המצוות שכן עשה. התמקדות זו בטוב שבנו, נותנת כח להתקדם הלאה]

 

אתה שם לב שחברך דני מדרדר בזמן האחרון מבחינה רוחנית והחלטת לשוחח איתו בענין ולהבין מה עובר עליו. בשיחה עימו הוא אומר:

"עזוב אותך,אני כבר אבוד לגמרי,אין לך מושג כמה הידרדרתי ואין לי סיכוי לחזור חזרה, זה כבר מאוחר מדי חציתי את כל הגבולות...גם אם ארצה אין לי את הכוחות לכך".

 

נסח  בכמה משפטים תשובה לחברך דני.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

מכות פרק ג משנה טז

 

"אמר רבי חנניה בן גמליאל, מה אם העובר עבירה אחת, נפשו ניטלת עליה; העושה מצוה אחת, על אחת כמה וכמה שתינתן לו נפשו. 

רבי שמעון אומר, ממקומו הוא למד--שנאמר "ונכרתו הנפשות העושות, מקרב עמם" (ויקרא יח,כט), ואומר "אשר יעשה אותם האדם וחי בהם" (ויקרא יח,ה).  הא, כל היושב, ולא עבר עבירה--נותנין לו שכר, כעושה מצוה.

 

 רבי שמעון ברבי אומר, והרי הוא אומר "רק חזק, לבלתי אכול הדם . . ." (דברים יב,כג); ומה אם הדם שנפשו של אדם חתה ממנו, הפורש ממנו מקבל שכר--גזל ועריות שנפשו של אדם מתאווה להן ומחמדתן, הפורש מהן על אחת כמה וכמה שיזכה לו, ולדורותיו ולדורות דורותיו, עד סוף כל הדורות. "(מכות פרק ג משנה טז)

 

 

Ü     איך יכולה המשנה הבאה ממסכת מכות לסייע לך בשיחה עם דני?

 

חדש באתר

השתלמויות מקוונות
הרישום להשתלמויות קיץ - אביב נסגר. ניתן להשאיר פרטים ברשימת ההמתנה, ואנו נודיע לכם כשיפתח מחזור נוסף.

מהבלוג שלנו

תבואה משוגעת- מחשבות פדגוגיות
התערוכה 'תבואה משוגעת' היא תערוכה שמבקשת ליצור מרחב חדש של למידה. התערוכה מזמינה את המתבוננים בה למסע לימודי וחוויה של התפעמות וצלילה פנימה תוך חוויה של עושר ומרחב. כמה מחשבות אודות המסע, אל התערוכה ובעקבותיה:
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים