תיכון
יסודי
גני ילדים
השתלמויות > בית מדרש תיאטרוני > סיכום פעילות בית מדרש תיאטרוני תשע"ב

סיכום פעילות בית מדרש תיאטרוני תשע"ב

ומדי דברי בו אזכור מה ששמעתי קצת בני אדם טועין מדרך השכל בעניין לימוד תורתנו הקדושה ואמרו כי הלומד ומחדש חידושים ושמח ומתענג בלימודו אין זה לימוד התורה כל כך לשמה כמו אם היה לומד בפשיטות שאין לו מהלימוד שום תענוג והוא רק לשם מצווה. אבל הלומד ומתענג בלימודו הרי מתערב בלימודו גם הנאת עצמו.

            ובאמת זה טעות מפורסמת.

ואדרבא כי זה היא עיקר מצוות לימוד התורה להיות שש ושמח ומתענג בלימודו ואז דברי תורה נבלעין בדמו. ומאחר שנהנה מדברי תורה הוא נעשה דבוק לתורה . ומובא בזוהר הקדוש דבין יצר הטוב ובין יצר הרע אינן מתגדלין אלא מתוך שמחה, יצר הטוב מתגדל מתוך שמחה של תורה... הלומד לשם מצווה ומתענג בלימודו הרי זה לימוד לשמה וכולו קודש כי התענוג מצוה.

                    (האדמו"ר מסוכצ'וב - בהקדמה לספרו 'אגלי טל ').

 

במהלך ההשתלמות למדנו תורה בכלים של תיאטרון. נחשפנו לדרכי לימוד המזמינות את הלומד להכנס לפערים שבטקסט, לשאול שאלות, לתמוה, להפגש מחדש, כמו הייתה זו פעם ראשונה עם המקורות, וליצור בכתיבה ובדרמה , את הדיאלוגים  שנוצרו בין הלומדות ובין המקור הנלמד.

 את ההשתלמות ליוו ורד ליפשיץ וישי זינגר. ובמהלכה פגשנו יוצרים שונים (גבי לב, יונתן בילט, ברוך ברנר, יונדב קפלון והרב ורדי) מהם ומדרכי עבודתם קיבלנו השראה , כתבנו והעמדנו  במה.

היתה זו השתלמות בה התענגנו על לימודנו. בתפילה שיצר הטוב, התגדל מתוך לימוד ויצירה אלו, ושהיה זה לימוד תורה לשמה, לימוד תורה שנבלע בדמנו .

הדפסה

חדש באתר

השתלמויות מקוונות
נפתחה ההרשמה להשתלמויות תשפ"ב. פרטים והרשמה במודעה המצורפת.

מהבלוג שלנו

פרשנות פנימית לווידוי
הצעה לפרשנות פנימית לתחנון ולווידוי שבמרכז תפילת יום הכיפורים.
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן